Ponedeljek, 9. 9. 2013, 13.37
8 let, 7 mesecev
Ponudba iz Nebraske, ki se ji kljub domotožju ni dalo upreti
Tako se Maruša Černjul, obetavna atletinja iz Celja, skakalka v višino, članica AD Kladivar, spominja trenutkov, ko se je pred dvema letoma morala odločati o svoji nadaljnji življenjski poti, po končani I. gimnaziji v Celju.
Kot domneva naša sogovornica, so jo opazili na mladinskem svetovnem prvenstvu leta 2010 v Kanadi in evropskem pokalu v Izmirju, ko je že tekmovala za člansko slovensko reprezentanco in dosegla rezultat 180 centimetrov (njen osebni rekord je sicer 183 centimetrov).
"Tudi treningi potekajo drugače kot pri nas. Praviloma imam dva treninga na dan, enega pred predavanji za moč, drugega popoldan po predavanjih za vadbo tehnike. Za Nebrasko sem se odločila tudi zaradi odličnega trenerja Garyja Pepina, ki je glavni trener za skoke in je dobil že kar nekaj nagrad za najboljšega trenerja leta. Njegov asistent je Dusty Jonas, ameriški reprezentant v skoku v višino, ki na nas skupino deklet prenaša svoje dragocene izkušnje," sistem treningov opisuje Maruša Černjul.
Že v prvem letniku ji je uspelo zmagati na konferenčni tekmi (2012 Big Ten conference), z osebnim rekordom 183 centimetrov, kar je bilo veliko presenečenje. Zmaga jo je vodila tudi na nacionalno prvenstvo (NCAA national championship), kamor se uvrsti 12 najboljših šol iz vzhodne in zahodne konference. Letos je zaradi poškodbe žal obstala v regionalnih kvalifikacijah, zaradi nje pa je morala tudi izpustiti poletne nastope za domači Kladivar in reprezentanco. Sicer pa se v ZDA udeležuje tudi številnih mitingov.
S svojim celjskim trenerjem Hrvojem Fižuletom sta pogosto na zvezi prek elektronske pošte, preden poleti pride domov, pa naredita natančen načrt treningov.
Glede vključitve v novo okolje pravi, da ni imela veliko težav. "V naši ekipi je prek 100 atletov in smo kot ena velika družina. Spoznala sem tudi veliko Bošnjakov in Srbov, ki so zaradi vojne pribežali sem. Imam veliko prijateljev. Angleščina pa je tudi presenetljivo hitro stekla, ko si postavljen v novo okolje," svoje "adaptacijske" občutke opisuje nadarjena celjska atletinja.
O športnih ambicijah pa: "Nerada govorim o kakšnih olimpijskih igrah, raje se osredotočam na manjše stvari, kot sta izboljšanje tehnike in osebnega rekorda ali nastop na evropskem prvenstvu za mlajše člane."
V prostem času, kolikor ga je sploh še na voljo, najraje gre s prijatelji na kakšno kampiranje po ZDA, ki jih želi čim bolj spoznati in okusiti. Tudi dobesedno, saj zelo rada spoznava nacionalno kuhinjo.
Ker letos s prijatelji za božično-novoletne praznike načrtujejo potovanje po ZDA, se bo eni običajni vrnitvi domov odrekla, v domovini pa bo znova poleti prihodnje leto.