Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
27. 10. 2019,
19.00

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10

Natisni članek

Natisni članek

Jasmina Kandorfer Klepet ob kavi

Nedelja, 27. 10. 2019, 19.00

5 let

Klepet ob kavi

Kaj nam sporoča strah? Kaj pa, če je strah darilo? #kolumna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10
Jasmina Kandorfer | Foto Planet TV

Foto: Planet TV

Strah se pojavi takrat, ko v naše življenje pride položaj ali stvar, ki bo za naš ego zelo neprijetna, s tem pa bomo v resnici naredili največji napredek, kvantni korak k osebnostnemu napredku.

Stvari, ki se jih bojiš, ti v resnici prinesejo največji življenjski napredek. In življenje stremi k napredku, k evoluciji, zato ti takšne položaje tudi prinaša, z njimi ti ponudi tisto, kar si tudi ti želiš – napredek, osvoboditev, naslednji korak.

Še eden od razlogov za to, da je strah darilo, s katerim se moramo soočiti, pa je povsem fizičen. Na Univerzi v Pensilvaniji so naredili raziskavo, kjer so ugotovili, da močan strah povzroči zakrčenje vseh drobnih mišic vzdolž celotnega krvnega obtoka, živčnega in limfnega sistema. Gre za telesni stres, pri čemer so mišice zakrčene in vklenjene, vse dokler je strah navzoč. Sprostijo se še šele takrat, ko tudi miselno preidemo na drugo področje, ki v nas ne izziva strahu. Ko se mišice sprostijo, se razširijo tudi krvne žilice, krči popustijo in tako sta omogočena prosto kroženje krvi in energije.

Tudi pri meni sta bila prisotna strah in slabo kroženje in potrebovala sem dolgo časa, da sem odkrila povezavo med njima.

In ne, strahu ne morete ubežati. Četudi boste zamenjali službo, se preselili … Sebe vedno vzameš zraven, strah pa tudi. Edina možnost je, da se soočiš z njim, se osvobodiš in izjemno napreduješ.

S strahom je mogoče človeka onesposobiti in ga pripraviti do tega, da sprejme vsakršne pogoje. Če si torej hočeš priboriti kakšne koristi na račun drugega, ga moraš torej preplaviti s strahom.

Zaradi strahu je človek pripravljen storiti skoraj vse, vključno z jemanjem tujega in tudi lastnega življenja. Samo pomislite, koliko ljudi naredi samomor zaradi finančne krize! Zaradi izgube denarja …

Mnogo je institucij družbe, ki živijo neposredno od strahu njihovih članov. Med drugim tudi religije, ki vernikom vcepljajo strah pred Bogom, tako pa na podlagi strahu pred kršitvijo pravil, ki so jih razglasili za "božje", služijo izjemne dobičke.

Pomislite na zavarovalnice! Zavarovalniški posli temeljijo na strahu pred uničenjem, izgubo zaradi naravnih katastrof ali celo smrtjo.

V gonji za korenček sodobni človek skoraj nezavedno zapostavlja svoje lastno zdravje, žrtvuje vse več svoje energije, svojega časa. Posvečanje družini, rekreaciji, počitku in samemu sebi je razkošje, ki si ga "ne more privoščiti".

Človek je zgolj zaradi podzavestnega strahu pred pomanjkanjem pripravljen delati 24 ur na dan v službi, ki je na koncu koncev niti ne mara. Tako se strahovom in stresu z delovnega mesta pridružita še krivda zaradi zanemarjanja partnerja in družine ter velikokrat povsem utemeljen strah, da tega ne bo več mogoče nadoknaditi.

Strah je pravzaprav en vidik intuicije, delujoč na ravni ega, ki ga vedno nekaj skrbi. Kjer se pojavi strah in se ga tudi preseže, tam se pojavi napredek – ko del ega dozori in preide v dušo.

Strah je pomanjkanje moči za upravljanje misli, ki nas prevzamejo. Potrebujemo nek mentalni trening.

Strah pa je vedno povezan tudi s hitrostjo. Ko si v strahu, se ti po navadi mudi. Ko se ti mudi, si v strahu.

Tudi če si samo čevlje zavežeš v paniki … Pomisli! Strah te je, da boš zamudil tisto in tisto, zato hitiš. Takoj se aktivira tok misli strahu.

Mentalni trening preseganja strahu se začne z majhnimi stvarmi, predvsem pa z osredotočenostjo na tukaj in zdaj. Na ta korak, kjer si zdaj. Ko gledaš naprej, ti to pobere moč, prevzame te strah.

Ko se ti ne mudi, najdeš užitek v vsem, kar počneš. To je trening!

Treba je ustaviti podivjane misli in biti v trenutku sedanjosti, ne razmišljati, kaj je bilo včeraj in kaj bo jutri.

Vaja prisotnosti

Zaveži si čevlje. Počasi, v miru. Kako se čutijo vezalke. So grobe? Kako drsijo prsti drug čez drugega, ko si zavezuješ vezalke?

Umij si zobe. Počasi, v miru. Začuti ščetine. Začuti, kako močno držiš zobno ščetko. Kako topla je voda, s katero si jih umiješ.

Pomij posodo. Počasi, v miru. Zavedaj se gobice, začuti vodo, začuti težo posode.

Vir: knjiga "Darilo teme" avtorice Jasmine Kandorfer.

Kolumne izražajo stališča avtorjev, in ne nujno tudi organizacij, v katerih so zaposleni, ali uredništva Siol.net.
Oddaja Klepet ob kavi bo na sporedu od ponedeljka do petka ob 8.45. 
Ne spreglejte