Torek, 22. 5. 2018, 20.26
6 let, 6 mesecev
Upokojenci pri strankah preverjajo, katera bo dala več #video
Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) Janez Sušnik se je srečal najprej s pravakom DeSUS Karlom Erjavcem in nato še s predstavnico SDS Romano Tomc. V prihodnjih dneh nameravajo obiskati še druge stranke, nato pa bodo članom povedali, katere stranke jih podpirajo in kaj vsebinsko predlagajo
Po srečanju z vodstvom stranke DeSUS je Sušnik izrazil zadovoljstvo nad predvolilnim programom te stranke in ocenil, da imajo veliko skupnega. Izrecne podpore stranki sicer ni izrekel, ampak je napovedal, da bodo svoja priporočila podali prihodnji teden še po drugih posvetih.
Zadovoljen z današnjim sestankom je bil tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki je poudaril, da z ZDUS dobro sodelujejo, pričakovanja po nadaljnjem sodelovanju pa so velika tudi za prihodnje, še posebej če bo DeSUS v novi vladi.
Erjavec je napovedal, da nameravajo tudi v prihodnje nadaljevati aktivnosti za "popravo krivic" zaradi varčevalnih ukrepov ob krizi. Zaradi zamrznitve usklajevanja leta 2010 za nadaljnjih pet let so se namreč pokojnine realno znižale za 8,5 odstotka in predlog DeSUS je, da bi vsako leto pokojnine še dodatno uskladili za dva odstotka.
To bi zneslo nekje 334 milijonov evrov, kar bi po mnenju Erjavca lahko zagotovili zlasti iz proračuna. "Mislim, da ne bi smel biti problem najti za vsako leto za dodatno usklajevanje pokojnin nekaj manj kot 90 milijonov evrov," je dejal Erjavec, Sušnik pa ga je pri tem podprl.
Prav tako si želijo dvigniti vdovski dodatek s 15 na 25 odstotkov. Na vsak način pa želijo, da najnižja pokojnina ne bi bila nižja od 620 evrov.
"SDS nas je pozitivno presenetil"
Pred volitvami SDS upokojencem obljublja uvedbo državnih pokojnin, prečiščenje pokojninske blagajne in 500 evrov božičnice za upokojence z nizkimi pokojninami, je po srečanju s Sušnikom povedala Romana Tomc. Sušnik je dejal, da ima SDS v primerjavi z DeSUS nekaj dodatnih predlogov, ki so jih pozitivno presenetili.
Po besedah predsednice strankinega odbora za delo, družino in socialne zadeve Tomčeve bi državno pokojnino dobili vsi tisti, ki v pokojninsko blagajno v 40 letih niso vplačali dovolj, da bi si zagotovili dostojno starost. Je pa treba po njenih besedah zagotoviti tudi razliko med tistimi, ki so vplačali več in tistimi, ki so vplačali manj, zato nameravajo več pozornosti nameniti temu, da bi bile pokojnine bolj odvisne od vplačanih prispevkov.
Eden od ukrepov, ki jih nameravajo izvesti, je očiščenje pokojninske blagajne, ki jo tudi po prepričanju Sušnika bremenijo mnogi nepotrebni izdatki in zamegljujejo sliko o stanju pokojninske blagajne. "Ko bomo to naredili, sem prepričana, da bomo našli tudi rezerve, ki bodo dale možnost za dvig pokojnin," je dejala Tomčeva.
SDS: Božičnica za vse upokojence
Kot enega prvih, kratkoročnih ukrepov pa v SDS napovedujejo izplačilo božičnice vsem upokojencem z nizko pokojnino v višini 500 evrov.
V SDS so po besedah Tomčeve že dokazali, da znajo skrbeti za upokojence, in sicer v obdobju 2004-2008, ko so vodili vlado in so pokojnine nominalno zrasle za 22 odstotkov, realno pa za skoraj 10 odstotkov. Delo so nadaljevali v času vodenja vlade leta 2012, ko je bila sprejeta pokojninska reforma, ki je po njenih besedah zaustavila padanje pokojnin in stabilizirala pokojninsko blagajno.
Predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Sušnik, je po srečanju povedal, da imata obe stranki "v samem temelju veliko dobrih napovedi, SDS pa ima še nekaj dodatnih vzpodbudnih predlogov, kar nas je pozitivno presenetilo".
11