Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
20. 1. 2014,
7.30

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Iran

Ponedeljek, 20. 1. 2014, 7.30

8 let, 7 mesecev

Zgodovinski sporazum o Iranu začel veljati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Sporazum, ki ga je Iran sklenil s šesterico velesil, da bo omejil svoj jedrski program v zameno za sprostitev več milijard dolarjev zamrznjenih sredstev in delno ukinitev sankcij, je začel veljati.

Diplomati iz Irana ter skupine P5+1, ki jo sestavljajo ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija, so se po podpisu sporazuma konec lanskega novembra sestali na več krogih pogovorov, na katerih so se pogajali o njegovi implementaciji. Dogovor so dosegli 12. januarja.

Zgodovinski dogovor je začel veljati, ko je agencija ZN, pristojna za jedrsko energijo (IAEA), potrdila, da je Teheran upočasnil bogatenje urana, kar je odprlo pot sprostitvi nekaterih sankcij Evropske unije in ZDA proti islamski republiki. Do konca dneva naj bi Iran dobil dovoljenje, da lahko nadaljuje izvoz petrokemičnih izdelkov in trgovanje z zlatom, vrednim na milijarde dolarjev.

Predsednik ZDA Barack Obama je pozdravil dogovor, je pa opozoril, da je do celovitega sporazuma o iranskem jedrskem programu še dolga pot. Iz Bele hiše so sporočili, da bo Iran tokrat prvič začel uničevati svoje zaloge obogatenega urana in odstranjevati dele infrastrukture, ki mu omogoča ta postopek.

Ameriški kongres grozi z novimi sankcijami Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je izjavila, da je dogovor podlaga za "skladno, trdno in gladko implementacijo" novembrskega dogovora v prihodnjih šestih mesecih.

Tudi analitiki pozdravljajo dogovor, opozarjajo pa na mogoče ovire, ki bi lahko blokirale nadaljevanje pogajanj. Pri tem izpostavljajo mogoča nesoglasja med Iranom in šesterico, samovoljo ameriškega kongresa, ki grozi z novimi sankcijami proti Iranu, in nasprotovanje konservativcev vladi iranskega predsednika Hasana Rohanija.

Odmrznjena iranska sredstva Iran je v sporazumu iz Ženeve privolil, da šest mesecev ne bo bogatil urana nad pet odstotkov in da bo nevtraliziral zaloge urana, obogatenega na 20 odstotkov. Omogočil bo tudi dnevne inšpekcije strokovnjakov IAEA v obratih za bogatenje urana v Fordu in Natanzu ter izročil podatke o reaktorju v Araku.

Mednarodna skupnost bo v zameno omilila del sankcij proti Iranu in sprostila za 4,2 milijarde dolarjev zamrznjenih sredstev. Prvi obrok v vrednosti 550 milijonov dolarjev bo po navedbah vira v ameriški administraciji sproščen 1. februarja.

Ne spreglejte