Ponedeljek, 20. 1. 2014, 7.30
8 let, 7 mesecev
Zgodovinski sporazum o Iranu začel veljati
Diplomati iz Irana ter skupine P5+1, ki jo sestavljajo ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija, so se po podpisu sporazuma konec lanskega novembra sestali na več krogih pogovorov, na katerih so se pogajali o njegovi implementaciji. Dogovor so dosegli 12. januarja.
Zgodovinski dogovor je začel veljati, ko je agencija ZN, pristojna za jedrsko energijo (IAEA), potrdila, da je Teheran upočasnil bogatenje urana, kar je odprlo pot sprostitvi nekaterih sankcij Evropske unije in ZDA proti islamski republiki. Do konca dneva naj bi Iran dobil dovoljenje, da lahko nadaljuje izvoz petrokemičnih izdelkov in trgovanje z zlatom, vrednim na milijarde dolarjev.
Predsednik ZDA Barack Obama je pozdravil dogovor, je pa opozoril, da je do celovitega sporazuma o iranskem jedrskem programu še dolga pot. Iz Bele hiše so sporočili, da bo Iran tokrat prvič začel uničevati svoje zaloge obogatenega urana in odstranjevati dele infrastrukture, ki mu omogoča ta postopek.
Tudi analitiki pozdravljajo dogovor, opozarjajo pa na mogoče ovire, ki bi lahko blokirale nadaljevanje pogajanj. Pri tem izpostavljajo mogoča nesoglasja med Iranom in šesterico, samovoljo ameriškega kongresa, ki grozi z novimi sankcijami proti Iranu, in nasprotovanje konservativcev vladi iranskega predsednika Hasana Rohanija.
Mednarodna skupnost bo v zameno omilila del sankcij proti Iranu in sprostila za 4,2 milijarde dolarjev zamrznjenih sredstev. Prvi obrok v vrednosti 550 milijonov dolarjev bo po navedbah vira v ameriški administraciji sproščen 1. februarja.