Petek, 18. 7. 2025, 4.00
9 ur, 44 minut
Pravni nasvet
Se lahko v Sloveniji upokoji, a še naprej dela v Nemčiji? #pravni nasvet

V Sloveniji imam 32 let in šest mesecev delovne dobe. Zdaj že deset let delam v Nemčiji. Stara sem 61 let. Zanima me delna pokojnina za leta v Sloveniji. Ali se lahko s svojimi delovnimi leti upokojim v Sloveniji? V Nemčiji še vedno delam, ker moram doseči 67 let za upokojitev. Hvala za odgovor, Marija G.
Pravnik na dlani odgovarja:
Za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do pokojnine se sešteva vsa pokojninska doba, dopolnjena v različnih državah EU. Po sporazumih, ki jih je sklenila Slovenija, se sešteva pokojninska doba, dopolnjena v obeh državah pogodbenicah, če je to potrebno, pa tudi doba, dopolnjena v tretjih državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene sporazume o socialnem zavarovanju. Ob tem je pomembno opozoriti, da se sešteva le tista pokojninska doba, ki se ne prekriva.
Kadar so pogoji za pridobitev pravice do pokojnine izpolnjeni le s seštevanjem pokojninske dobe, dopolnjene v drugih državah, se višina pokojnine odmeri v sorazmernem delu, za določitev pokojninske osnove za slovensko pokojnino pa se upoštevajo le plače, izplačane v Sloveniji. Določitev sorazmernega dela pomeni, da se pokojnina najprej odmeri v odstotku od osnove za vso skupno dobo (slovensko in tujo), tako izračunana višina pa se pomnoži s številom mesecev dobe, dopolnjene v Sloveniji, in deli s številom mesecev vse skupne dobe.
Če upokojenec uživa pokojnino v sorazmernem delu, se tudi druge pravice, kot sta dodatek za pomoč in postrežbo ter letni dodatek, odmerijo v sorazmernem delu. Pri določitvi letnega dodatka pa se upošteva tudi višina tuje pokojnine.
Splošni pogoji za starostno pokojnino so naslednji:
- 60 let starosti in 40 let pokojninske dobe brez dokupa,
- 65 let starosti in 15 let zavarovalne dobe.
Uživalcu starostne, predčasne in vdovske pokojnine, ki na območju Republike Slovenije začne ponovno delati oziroma opravljati dejavnost v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oziroma zavarovalnega časa, vendar zavarovanci iz 14. člena ZPIZ-2 najmanj dve uri dnevno ali deset ur tedensko in zavarovanci iz 15., 16. in 17. člena ZPIZ-2 najmanj s četrtino polnega zavarovalnega časa, se izplačuje sorazmerni del pokojnine, in sicer v višini:
- 75 odstotkov, ko zavarovanec dela dve uri dnevno ali znaša zavarovalni čas od 10 do 14 ur tedensko,
- 62,5 odstotka, ko zavarovanec dela tri ure dnevno ali znaša zavarovalni čas od 15 do 19 ur tedensko,
- 50 odstotkov, ko zavarovanec dela štiri ure dnevno ali znaša zavarovalni čas od 20 do 24 ur tedensko,
- 37,5 odstotka, ko zavarovanec dela pet ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 25 do 29 ur tedensko,
- 25 odstotkov, ko zavarovanec dela šest ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 30 do 34 ur tedensko, in
- 12,5 odstotka, ko zavarovanec dela sedem ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 35 do 39 ur tedensko.
Sorazmerni del pokojnine se začne izplačevati z dnem ponovne pridobitve lastnosti zavarovanca.
Vi ste torej skupno z delovno dobo v Sloveniji in tujini že dosegli pogoje za upokojitev v Sloveniji. Vendar je naša zakonodaja taka, da v primeru, kadar ste v tujini ponovno vključeni v obvezno pokojninsko zavarovanje, niste upravičeni do sorazmernega dela pokojnine.