Četrtek, 21. 11. 2024, 9.35
0 minut
Rusija izstrelila medcelinsko balistično raketo na Ukrajino
Rusija je med četrtkovim jutranjim napadom na Ukrajino izstrelila medcelinsko balistično raketo iz južne regije Astrahan, so sporočile kijevske zračne sile, kar je prvič, da je Rusija med vojno uporabila tako močno raketo dolgega dosega.
9.00 Rusija izstrelila medcelinsko balistično raketo na Ukrajino
8.10 Zelenski: Protipehotne mine pomembne za zaustavitev ruskih napadov
6.15 ZDA naznanile dodatno vojaško pomoč Ukrajini
9.00 Rusija izstrelila medcelinsko balistično raketo na Ukrajino
Napad se je zgodil po tem, ko je Ukrajina ta teden uporabila ameriške in britanske rakete za napad na cilje v Rusiji. Moskva je že mesece svarila, da bo to dejanje obravnavano kot velika eskalacija.
Ruski napad je bil usmerjen na podjetja in ključno infrastrukturo v mestu Dnipro, so sporočile letalske sile, sredi stopnjevanja 33-mesečne ruske vojne v Ukrajini.
Iz sporočila za javnost ni razvidno, kaj je medcelinska balistična raketa ciljala in ali je povzročila škodo. Rakete imajo doseg več tisoč kilometrov in se lahko uporabljajo za izstreljevanje jedrskih bojnih glav, čeprav lahko nosijo tudi običajne bojne glave.
Ukrajinska zračna obramba je med napadom sestrelila šest križarskih raket Kh-101.
8.10 Zelenski: Protipehotne mine pomembne za zaustavitev ruskih napadov
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se je v sredo odzval na odločitev ZDA, da Ukrajini pošljejo po ottawski konvenciji prepovedane protipehotne mine. Dejal je, da je odločitev "zelo pomembna za ustavitev ruskih napadov" in bo okrepila vojake na fronti. Pozdravil je tudi dodatno vojaško pomoč ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Odločitev ZDA za dobavo protipehotnih min Ukrajini je mogoče utemeljiti s spremembo ruske taktike na bojišču, saj Rusija vse bolj daje prednost pehoti, je v sredo ob obisku v Laosu pojasnil ameriški obrambni minister Lloyd Austin. Dodal je, da Ukrajinci potrebujejo orožje, ki bo pomagalo upočasniti napredovanje ruskih sil.
Po Austinovih besedah se dobavljene mine same izklopijo, ko se prekine napajanje z baterijo, kar teoretično omejuje tveganje za civiliste. "Če niso bile detonirane, se mine v dveh tednih deaktivirajo," je novinarjem pojasnil tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.
Ottawska konvencija prepoveduje uporabo, proizvodnjo in prenos protipehotnih min, saj tudi po končanih sovražnostih terjajo žrtve zlasti med civilnim prebivalstvom. H konvenciji je pristopilo, jo podpisalo ali ratificiralo 164 držav, med njimi ni Rusije in ZDA. Ukrajina je dokument ratificirala leta 2005.
Mednarodna kampanja za prepoved min (ICBL) je v sredo odločitev ZDA obsodila kot katastrofalno. Mednarodno združenje nevladnih organizacij, ki je leta 1997 prejelo Nobelovo nagrado za mir, si bo, kot je sporočilo, prizadevalo, da bi ZDA spremenile svojo odločitev o dobavi min Ukrajini, je še poročala AFP.
6.15 ZDA naznanile dodatno vojaško pomoč Ukrajini
ZDA bodo v okviru povečanja varnostne pomoči, ki jo je predsednik Joe Biden naznanil 26. septembra, Ukrajini poslale še za 275 milijonov dolarjev streliva za raketne sisteme himars, topniških in minometnih granat, opreme za letala F-16, protioklepnih raket javelin, dronov, protipehotnih min in druge opreme, je v sredo sporočil State Department.
F-16
ZDA so Ukrajini doslej od začetka ruske agresije februarja 2022 namenile za več kot 60 milijard dolarjev vojaške podpore. Za zdaj ni jasno, kaj bo z nadaljevanjem pomoči, ko bo konec januarja prihodnje leto oblast v Washingtonu prevzel Donald Trump.
Predsednik Biden je v torek Ukrajini dal zeleno luč za uporabo ameriških raket dolgega dosega atacms v napadih na ruskem ozemlju, predvsem v regiji Kursk, kjer naj bi Moskva kopičila tudi severnokorejske vojake za povrnitev ozemlja, ki ga je zasedla Ukrajina, poroča STA.