Petek, 3. 3. 2023, 19.48
1 leto, 8 mesecev
Kje je v resnici izbruhnil covid?
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes pozvala vse države, predvsem pa ZDA, k izmenjavi informacij o izvoru bolezni covid-19, potem ko sta ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI) in ameriško ministrstvo za energijo menila, da se je pandemija verjetno začela z uhajanjem virusa iz kitajskega laboratorija.
"Če ima država informacije o izvoru pandemije, jih mora nujno deliti z WHO in mednarodno znanstveno skupnostjo," je na svoji redni novinarski konferenci danes v Ženevi dejal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Poudaril je, da ne gre za "kazanje s prstom", temveč za "izboljšanje našega razumevanja, kako se je pandemija začela", poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Zelo verjetno" kriva nesreča v Wuhanu
Direktor FBI Christopher Wray je ta teden dejal, da je bila "zelo verjetno" vzrok za pandemijo bolezni covid-19 laboratorijska nesreča v Wuhanu na Kitajskem, dva dni po tem, ko je podobno hipotezo postavilo ameriško ministrstvo za energijo.
Maria Van Kerkhove, vodja odziva Svetovne zdravstvene organizacije na covid, je novinarjem povedala, da so ZDA prosili, naj jim posredujejo informacije ministrstva za energijo in drugih agencij, ker nimajo dostopa do njih.
AFP spominja, da znanstvena skupnost meni, da je ključnega pomena poznati izvor novega koronavirusa, da bi se lahko bolje borili proti njemu ali se celo izognili prihodnji pandemiji. Vendar je skupnost razdeljena na tiste, ki menijo, da je virus na človeka prenesla žival, in tiste, ki menijo, da je virus ušel iz laboratorija v Wuhanu.
Tedros je menil, da je poznavanje izvora virusa ne samo znanstvena, temveč tudi moralna nuja za milijone žrtev in njihove družine. Obžaloval je "nenehno politizacijo" tega vprašanja in to, da se je iskanje izvora najhujše pandemije v zadnjem stoletju spremenilo v geopolitično igro.
Kitajska je v preteklosti podobne obtožbe že zavrnila. Pri tem se je sklicevala tudi na preiskavo WHO iz leta 2021, ki je teorijo o uhajanju iz laboratorija označila za "izjemno malo verjetno". Pozneje se sicer nobena ekipa ni mogla vrniti na Kitajsko, WHO pa je Peking večkrat neuspešno prosil za več podatkov.
5