Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 5. 2013,
14.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Velika Britanija posojilo študent dolg plačilo

Sreda, 15. 5. 2013, 14.41

8 let, 7 mesecev

Velika Britanija v lovu za pobeglim dolgom

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Britansko podjetje se je odločilo, da bo z zasebnimi preiskovalci izsledilo nekdanje študente Evropske unije (EU), ki so pobegnili v tujino ali nazaj v domovino, ne da bi odplačali svoja posojila.

Zasebni preiskovalci bodo morali tako izslediti več sto diplomantov, ki so v iskanju zaposlitve odšli čez lužo ali pa nazaj v domovino, vendar pa pri tem pozabili odplačati svoja študentska posojila, ki po nekaterih podatkih presegajo 50 milijonov britanskih funtov, kar je približno 59 milijonov evrov. Njihov študij v Veliki Britaniji so tako prisiljeno plačali britanski davkoplačevalci, piše The Independent.

Tuji študentje Veliki Britaniji dolgujejo 60 milijonov evrov Ker je znesek v zadnjih petih letih dosegel skoraj 60 milijonov evrov, je bilo tako podjetje za študentska posojila SLC prisiljeno ukrepati, da bi dobilo nazaj denar, ki mu ga študentje dolgujejo. Nekdanji študentje, ki so se vrnili v domovino ali se preselili v tujino, so že dosegli tisto raven zaslužka, ki jih obvezuje, da začnejo odplačevati posojila, vendar pa so se nekateri brez večjih težav temu izognili.

Številni med njimi namreč podjetju niso sporočili podatkov o njihovem zaslužku, zato podjetje niti ne more začeti postopka, s katerim bi prisilili nekdanje študente k plačilu dolgov. Večina dolžnikov pa niti ni navedla informacij o tem, kje živijo, ali so zaposleni in koliko pravzaprav zaslužijo. To pa je sprožilo tudi razpravo v britanskem parlamentu, kjer so se poslanci pritoževali nad slabim nadzorom nad evropskimi študenti, saj so izginili brez sledu, medtem ko so morali njihova posojila plačati britanski davkoplačevalci.

Posojila so se spremenila v štipendije Poslanec Frank Field je urad za nacionalno revizijo pozval, naj izvede natančno preiskavo o sistemu, ki nadzoruje evropske študente. "Ta položaj je spremenil posojila za štipendije," je po poročanju The Independenta povedal Field. "Britanski študentje plačujejo najvišje šolnine do zdaj, mnogi pa ne bodo razumeli, kako je mogoče, da tuji študentje iz EU-ja lahko pridejo v Veliko Britanijo, si ustvarijo dolgove in zbežijo. Večina teh študentov ne bo prispevala niti centa Veliki Britaniji, hkrati pa bo izredno drago, da jih bomo izsledili," je dodal Andrew Percy.

SLC, agencija v javnem sektorjem, je potrdil, da so zaposlili zasebne preiskovalce, ki bodo izsledili nekdanje študente, čeprav vedo, da najverjetneje eden izmed štirih ne bo poplačal niti centa svojega dolga. Podjetje pa je jasno sporočilo, da če bo to potrebno, bo nekdanje študente tožilo, s tem pa zagotovilo, da bodo spoštovali določila njihove pogodbe.

Izplačali so za 138 milijonov evrov posojil Podjetje SLC je bilo sicer ustanovljeno leta 1989, njegova primarna naloga je, da daje posojila in štipendije študentom na britanskih univerzah in kolidžih. V zadnjih petih letih je evropskim študentom izplačalo za 138 milijonov evrov vrednih posojil, vendar pa zadnji podatki kažejo, da skoraj polovica posojil ni bila poplačanih. Diplomanti, ki britanski vladi dolgujejo 1,8 milijona evrov, so uradno označeni kot tisti, ki živijo čez lužo in ne dosegajo plačilnega standarda, ki je potreben za poplačilo posojila. Tisti, ki živijo čez lužo, pa dolgujejo 10,7 milijona evrov, vendar pa njihovi prihodki niso znani, zato tudi ti ne bodo poplačali svojega dolga. Največji del nekdanjih študentov dolguje 48 milijonov evrov, vendar pa o njih nimajo natančnih podatkov, niti kje se nahajajo niti koliko zaslužijo.

Diplomante, ki se bodo izognili poplačilu posojil, čakajo strožji ukrepi Podatki podjetja SLC pa kažejo, da so si največ izposodili ciprski študentje, ki so si v skupnem znesku izposodili 28 milijonov evrov, od tega pa 17,7 milijona evrov najverjetneje ne bo poplačanih. Največ dolga pa imajo diplomanti iz držav, ki jih je kriza močno prizadela. Torej, iz Cipra, Irske in Grčije. Študentje iz Francije, Nemčije in Poljske Veliki Britaniji dolgujejo približno 12 milijonov evrov.

Podjetje SLC se je iz te izkušnje nekaj naučilo, zato je zasnovalo sistem, po katerem morajo vsi tuji študentje, ki končajo študij in se vrnejo v domovino, nemudoma izpolniti obrazec. Če diplomanti obrazca ne izpolnijo v 14 dneh, potem jim lahko vročijo razdelane roke za poplačilo posojila, piše The Independent. Tisti, ki se bodo v domovino vrnili, ne da bi obvestili SLC, se bodo soočili z zasebnimi preiskovalci, ki jih bodo izsledili, nato pa bodo sledile še finančne globe in pravni postopki.

Ne spreglejte