Torek, 14. 5. 2013, 15.16
8 let, 9 mesecev
Velika Britanija bo morda potrebovala ukrajinske kmete
Britanska ministrica za notranje zadeve Theresa May bo morala v državo privabiti več vzhodnoevropskih delavcev iz Ukrajine in Rusije, da bi preprečila rast cen sadja in zelenjave ter izgubo delovnih mest v kmetijstvu, opozarja britanski urad za preseljevanje.
Delo sezonskega obiranja pridelkov so do zdaj namreč v tretjini primerov opravljali Bolgari in Romuni, ki so v Veliko Britanijo prihajali v okviru začasnega programa, ta je letno dovoljeval 21.250 sezonskih delavcev iz omenjenih držav, ki v državi niso smeli ostati več kot pol leta. Decembra se bo program končal, zato Britanci pričakujejo, da se bodo državljani teh držav preusmerili na bolje plačana delovna mesta v državi, na primer v turizmu, negi in gradbeništvu.
Medtem ko prvi dve leti po ukinitvi omejitev za bolgarske in romunske državljane še ne pričakujejo pretiranega upada sezonskih delavcev, pa bi se to lahko zgodilo srednjeročno, kar bi lahko vodilo v 10- do 15-odsotno rast cen sadja in zelenjave.
To bi lahko pomenilo, da bodo britanski supermarketi sadje in zelenjavo vedno bolj pogosto dobavljali iz tujih držav, kar pa bi lahko povzročilo izgubo delovnih mest v britanski prehrambni industriji. Shema za sezonske delavce je namreč ključna za zalogo jagod, solate, jabolk in drugega svežega sadja in zelenjave. Večina prehrambne industrije je skoncentrirana v osrčju Velike Britanije, kjer tradicionalno zmagujejo britanski konservativci, zato so ti že prenesli opozorila notranji ministrici Theresi May. David Metcalf iz urada za preseljevanje ob tem poudarja, da tudi delavci ne bodo izrinili britanskih, saj ti prav tako pomagajo pri obiranju sadje in zelenjave, le da pri svojem delu zahtevajo redno zaposlitev, medtem ko je Bolgari in Romuni zaradi omejitev niso mogli.
Bolgare in Romune bi zato po mnenju strokovnjakov lahko nadomestili državljani držav zunaj EU, na primer Ukrajinci, ki imajo visok odstotek študentov kmetijstva. Britanska vlada se je uradu zahvalila za nasvet ter dodala, da je malo znakov, da bi se v prihodnjem letu ali dveh bistveno zmanjšal prihod tujih sezonskih delavcev. Nasvet bodo še proučili, dodali pa so, da poskušajo delodajalce spodbujati, da svoje zaposlene iščejo na domačem trgu delovne sile.