Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
13. 11. 2015,
18.06

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Angela Merkel Wolfgang Schäuble begunci migranti Nemčija

Petek, 13. 11. 2015, 18.06

8 let, 7 mesecev

V Nemčiji državni udar proti Angeli Merkel?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nemška kanclerka Angela Merkel je vse bolj potisnjena v kot, glavno besedo v CDU naj bi zdaj imel kancler v senci - stari lisjak Wolfgang Schäuble.

"To je državni udar." Tako je komentator nemškega tednika Der Spiegel označil delovanje nemškega finančnega ministra Wolfganga Schäubla in nemškega notranjega ministra Thomasa de Maiziera. Schäuble in de Maiziere proti Merklovi Notranji minister namreč zagovarja zgolj subsidiarno zaščito za sirske begunce (torej le dovoljenje za enoletno bivanje v Nemčiji in brez pravice do združevanja družinskih članov), od 21. oktobra naprej pa notranje ministrstvo spet uvaja dublinski sporazum tudi za sirske begunce (to bi lahko bila osnova za izgon prosilcev za azil iz Nemčije v države, v katere so najprej vstopili).

Proti de Maizieru so ostro nastopili socialdemokrati in opozicija, toda ministru je v bran stopil Schäuble in javno podprl njegovo politiko. Do pred kratkim je Schäuble, ki ima vzdevek stari lisjak, molčal glede politike odprtih vrat, ki jo od začetka letošnjega septembra uveljavlja Merklova.

Merkel: Zmoremo. Schäuble: Naše zmogljivosti so omejene V javnost je pred tedni le prišla njegova izjava, da je zaradi sporne begunske politike nemške kanclerke razpoloženje v CDU dramatično slabo, pred dnevi pa je tudi javno izrazil svojo nestrinjanje s politiko Merklove. Potem ko je podprl de Maiziera, je v nedeljo v intervjuju za nemško televizijo ARD poudaril, da so nemške zmožnosti sprejemanja beguncev omejene.

To je seveda v popolnem nasprotju z zagotavljanjem nemške kanclerke, da azil ne pozna zgornje meje (Das Asylrecht kennt keine Obergrenze) in da bodo zmogli (Wir schaffen das). Schäuble in de Maiziere sta dobila podporo tudi v predsedstvu CDU, najvišjem organu stranke.

Mame Merkel ni več Zdi se, da je Merklova znotraj lastne stranke potisnjena v kot. Mame Merkel ni več, je njeno vse večjo nebogljenost komentiral časnik Die Zeit, ki poudarja, da je konec mita o Merklovi kot krizni menedžerki, ki nikoli ne izgubi.

Tudi Schäuble jo je ošvrknil z besedami, ko je begunski val, ki ga je sprožila z svojo politiko odprtih vrat, primerjal s snežnim plazom, ki ga lahko v gorah sproži nepreviden smučar. Še najbolj Merklovi zvesto stoji ob strani šef njenega kabineta Peter Altmaier, ki je uradno tudi koordinator njene begunske politike.

Padanje podpore CDU/CSU Merklova v svoji stranki izgublja podporo zato, ker se volivci vse bolj odvračajo od stranke. Če je julija letos CDU/CSU v javnomnenjski anketi INSA/YouGov podprlo kar 43 odstotkov volivcev, je v začetku novembra podpora padla na 34 odstotkov.

Na drugi strani se dviga podpora protimigrantski Alternativi za Nemčijo (AfD): julija so jo podpirali le štirje odstotki volivcev, zdaj pa že deset odstotkov.

Če bo Unija padla pod 30 odstotkov, bo Merklova preteklost Nemški politični analitik Tilman Mayer je v pogovoru za spletno stran t-online napovedal, da bo Merklova izgubila kanclerski položaj, če bo javnomnenjska podpora CDU/CSU padla pod 30 odstotkov.

Boljše kaže CDU/CSU v anketi Politbarometer, ki jo je danes objavila javna televizija ZDF. Po tej anketi ima Unija 39 odstotkov, AfD pa osem odstotkov podpore. Toda slaba novica za Merklovo je, da njeno begunsko politiko kot slabo ocenjuje 52 odstotkov anketirancev, 43 odstotkov pa kot dobro. Na Politbarometrovi lestvici politikov je na prvem mestu Schäuble, Merklova pa šele na četrtem.

Ne spreglejte