Četrtek, 1. 8. 2013, 11.25
8 let, 8 mesecev
V kraljestvu Roberta Mugabeja
Ko je šlo v zadnjih letih gospodarstvo Zimbabveja s slabega na slabše, so številni predvideli političen padec Mugabeja, a je svoje kritike vedno osupnil in obstal na oblasti – do zdaj. Pred tokratnimi volitvami je Mugabe obljubil, da bo, če on in njegova stranka izgubijo, odstopil. Bo držal obljubo?
Podobno je obljubil že pred volitvami leta 2008, ko pa ga je Morgan Tsvangirai porazil, je pokazal svoj pravi obraz. Porazu je kljuboval z besedami, da ga z oblasti lahko spravi le bog. Po nasilju, ki je sledilo, se je Tsvangirai umaknil. Mugabe je nato moral deliti oblast s svojim največjim tekmecem, a je še naprej ostal predsednik države, vlada ji že od leta 1980.
Od tedaj, ko je bila leta 1980 priznana neodvisnost Zimbabveja, se je svet močno spremenil, a Mugabejeva dogma ostaja enaka: herojske socialistične sile njegove stranke Zanu-PF se še vedno bojujejo proti zlobnima dvojčkoma – kapitalizmu in socializmu. Kritike zavrača kot izdajalce in prodane duše.
Kritiki mu očitajo, da nima niti temeljnega razumevanja moderne ekonomije. Vedno ga je bolj zanimalo, kako deliti torto, kot pa, kako jo povečati. Nekoč je dejal, da njegova država ne more bankrotirati. Svojo teorijo je pripravljen preizkušati do konca. Zimbabvejsko gospodarstvo se krči najhitreje na svetu, zaradi hiperinflacije (novembra 2008 je dosegla 6,5 sekstilijonov odstotkov) pa je država najprej izdala bankovec za 100 trilijonov zimbabvejskih dolarjev, leta 2009 pa je opustila svojo valuto in uporablja valute drugih držav.
Med velike dosežke nekdanjega učitelja, kar mu priznavajo tudi največji kritiki, spada najvišja, 90-odstotna stopnja pismenosti v Afriki. Ravno širjenje izobraževanja pa bi se lahko izkazalo in pripeljalo do njegovega padca. Mladi, ki znajo brati, lahko sami analizirajo težave Zimbabveja in večina jih za korupcijo, pomanjkanje delovnih mest ter naraščajoče cene krivi vlado.
Mugabe zase pravi, da je vdan katolik, a to mu ni preprečilo, da mu Grace, tedaj še njegova tajnica, ne bi rodila dveh otrok, medtem ko je njegova prva žena, priljubljena Ganka Sally, umirala zaradi raka.
Eden od njegovih najtesnejših sodelavcev Didymus Mutasa je nekoč dejal, da v Zimbabveju kralje zamenjajo le takrat, ko umrejo, "in Mugabe je naš kralj".