Torek, 18. 6. 2013, 12.10
8 let, 7 mesecev
V Evropskem parlamentu bo 12 hrvaških poslancev, slovenskih le osem
Evropski parlament je ena pomembnejših institucij EU-ja, predvsem zaradi tega, ker so v njem predstavljeni državljani držav članic, kar pomeni, da evropski poslanic, ki so izvoljeni na volitvah v vsaki posamezni državi članici, ne delujejo v interesu države, iz katere prihajajo, temveč v dobro celotnega EU-ja. Poslanci, ki jih imenujejo tudi evroposlanci, so tako razdeljeni v sedem različnih političnih strank, med katerimi so največje Evropska ljudska stranka (Krščanski demokrati), Skupina naprednega zavezništva socialistov in demokratov (S&D) ter Skupina zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE).
Na aprilskih volitvah v Evropski parlament, ki se jih je sicer udeležilo malo več kot 20 odstotkov upravičencev, je slavila opozicijska desna koalicija, ki jo sestavljajo HDZ, Hrvaška stranka prava Ante Starčević (HSP AS) in Blok upokojenci, ki bodo v Evropski parlament poslali šest poslancev. Glede na število preferenčnih glasov bodo v Bruselj odpotovali Ruža Tomašić iz HSP AS ter Andrej Plenković, Dubravka Šuica, Davor Ivo Stier, Ivana Maletić in Zdravka Bušič iz HDZ.
Slovenija ima v Evropskem parlamentu osem evroposlancev, tako pa bo ostalo tudi po naslednjih volitvah za Evropski parlament. Trije, Romana Jordan, Milan Zver in Zofija Mazej Kukovič, prihajajo iz stranke SDS, vsi so člani Evropske ljudske stranke. Tej stranki pa se pridružuje tudi Alojz Peterle, sicer iz Nove Slovenije. Tanja Fajon in Mojca Kleva Kekuš sta bili v Evropski parlament izvoljeni na listi stranke SD, obe pa sta se pridružili S&D. Jelko Kacin iz LDS in Ivo Vajgl iz Zares pa sodelujeta v skupini ALDE.