Ponedeljek, 30. 7. 2012, 13.07
8 let, 8 mesecev
V Bruslju ne bo pravih počitnic
Veterani evro krize imajo še v svežem spominu lanski avgust, ko je takratni italijanski premier Silvio Berlusconi s preveč lahkotnim soočanjem s krizo vznemiril celotno Evropo. Maria Fekter, avstrijska finančna ministrica, je tako že špekulirala o izrednem avgustovskem srečanju. Katera članica evro območja ima torej največ možnosti, da avgusta povzroči nenadzorovano paniko in konec bruseljskih počitnic?
Jean-Claude Juncker, luksemburški premier in predsedujoči skupini finančnih ministrov iz evroobmočja, je po nedavnem ministrskem srečanju dejal, da skrb glede grških obveznosti ni potrebna. Atene naj bi obenem prepričevali, da naj izdajo zakladne menice, torej kratkoročne državne vrednostne papirje, s katerimi bi lahko zbrali še nekaj denarja. A tudi to ni zagotovilo, da bo Grčiji res uspelo zbrati denar. Ob tem se pojavlja tudi težava glede druge, 174 milijard vredne pomoči, ki jo je Grčija prejela, saj je ta v zadnjih petih mesecih za 20 milijard presegala začetni dogovor. Vlade evroobmočja bodo morale tako prispevati več denarja in iti čez vnovično prestrukturiranje grškega dolga in tokrat izgube pokriti same ali pa popolnoma odpisati Grčijo. Tudi ta odločitev je bila prestavljena na september, vendar obstaja možnost, da bo v Grčiji potrebno hitrejše posredovanje.
Ob bolj natančnem pregledu se pokaže, da si italijanski in španski scenarij sploh nista podobna. Španija trpi za hudo bančno krizo, proračunskim deficitom in ekonomijo, ki vedno bolj drvi v recesijo. Italija ne doživlja nič od naštetega, ima pa visoko stopnjo zadolženosti (2,5 bilijona evrov). A tudi Belgija ima visok državni dolg, pa ji ga je pred kratkim vseeno uspelo prodati po negativni obrestni meri, kar pomeni, da investitorji plačujejo, da Belgijcem sploh lahko posojajo denar.
Zdi se, da Italija najbolj trpi za nevarnostmi politične krize. Mario Monti, reformistični tehnokratski premier, uživa le šibko podporo, medtem ko medijski baron Berlusconi vse glasneje naznanja svojo vrnitev v politično areno. Zaradi tega so se razširile govorice, da se novembra obetajo predčasne volitve, kar bi pomenilo, da bi moral Monti premierski položaj zapustiti kar šest mesecev pred njegovim uradnim iztekom. Takšne novice bi ceno italijanskega sposojanja močno podražile in verjetnost, da bi bila potrebna reševalna akcija začasnega sklada za zaščito evra (European Financial Stability Facility), bi postala zelo realna.
Največja nevarnost za Ciper je upad zaupanja v bančni sistem, kajti čeprav so finančni analitiki napovedali, da bo za dokapitalizacijo finančnega sektorja potrebnih 3 do 4 milijarde evrov, je levičarska vlada Demetrisa Chrisofiasa večkrat poudarila, da bo potrebno veliko več denarja. Po prepričanju kritikov gre za taktiko preusmerjanja pozornosti volivcev s strani slabega dela vlade.
Zato se nekateri bojijo, da bo vlada s takšno politiko bančno krizo še poglobila in prestrašila morebitne depozitorje, a takšen scenarij, vsaj za avgust, ostaja malo verjeten.