Torek, 24. 3. 2020, 7.03
4 leta, 9 mesecev
Trump prepovedal kopičenje zaščitne opreme, Melania se je testirala
Ameriški predsednik Donald Trump je na novinarski konferenci dejal, da je podpisal izvršni ukaz proti kopičenju zaščitne zdravstvene opreme proti koronavirusu. Sporočil je tudi, da se je prva dama ZDA Melania Trump testirala na koronavirus, test pa je bil negativen.
Pravosodni minister ZDA William Barr je dejal, da je ministrstvo že sprožilo preiskave podjetij in posameznikov, ki kopičijo maske, ventilatorje, rokavice in drugo zaščitno zdravstveno opremo ter dvigujejo cene. "Če sedite na skladišču z maskami, vam bomo prišli trkat na vrata," je po poročanju STA dejal Barr.
Donald Trump je pred novinarsko konferenco tvitnil, da Američani azijskega izvora v ZDA niso krivi za koronavirus in da jih je treba zaščititi. Potem ko že nekaj dni namesto koronavirusa uporablja izraz kitajski virus, je opazil, da narašča število verbalnih in fizičnih napadov na Azijce po ZDA.
Okuženih 44 tisoč Američanov, mrtvih 560
Največ polemik je po novinarski konferenci sprožilo Trumpovo nezadovoljstvo z ukrepi za preprečevanje širitve okužbe. Zagotovil je, da ne bo dovolil dolgotrajne škode ameriškemu gospodarstvu in da bo čez teden dni razmislil, kako naprej. "Amerika bo kmalu spet odprta za posle. Ne bomo dovolili, da se to spremeni v dolgotrajni finančni problem. Zdravilo ne sme biti hujše od bolezni," je dejal Trump.
Pojasnil je, da bodo zaradi trenutnih ukrepov nastale veliko večje težave. "Če bo zaprtje trajalo več mesecev, bo najbrž veliko več smrti zaradi tega kot pa zaradi virusa," je dejal Trump. Zdravstveni strokovnjaki medtem poudarjajo, da je najpomembneje najprej ustaviti širitev virusa, ki je do ponedeljka zvečer okužil 44 tisoč Američanov, zaradi koronavirusne bolezni pa je umrlo 560 ljudi, navaja STA.
Tudi Trumpov senatni zaveznik Lindsey Graham iz Južne Karoline je sporočil, da je treba poslušati strokovnjake, ker brez nadzora nad virusom ne bo delujočega gospodarstva.
Trumpa jezi prihod recesije pred volitvami
Spor v Beli hiši med zagovorniki prvega in drugega pristopa pa se zaostruje. Zdravstveni strokovnjaki napovedujejo usodo Italije, če ne bodo omejili širjenja virusa, po drugi strani pa Trumpa jezi prihod recesije prav v času pred volitvami.
Podpredsednik ZDA Mike Pence je že napovedal, da Center za nadzor nad boleznimi (CDC) raziskuje možnost, da se tudi tistim, ki so bili izpostavljeni virusu, za dva tedna dovoli vrnitev na delo z zaščitnimi maskami in rokavicami.
Banka Morgan Stanley napoveduje, da bo v drugem četrtletju letošnjega leta negativna rast kar minus 30 odstotkov, stopnja brezposelnosti pa se bo dvignila na 12,8 odstotka. Pa še to v primeru, da se bo stanje začelo aprila počasi normalizirati, še poroča STA.
4