Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 11. 2020,
7.17

Osveženo pred

4 leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,93

50

Natisni članek

Natisni članek

ameriške volitve ameriške volitve poraz Donald Trump

Torek, 10. 11. 2020, 7.17

4 leta

Trump naj ne bi nikoli priznal poraza na volitvah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2,93

50

Donald Trump | Foto Reuters

Foto: Reuters

Ameriški predsednik Donald Trump naj ne bi bil pripravljen priznati poraza na volitvah proti demokratu Joeju Bidnu in se 20. januarja 2021 ne namerava udeležiti Bidnove inavguracije, poročajo ameriški mediji, ki se sklicujejo na vire iz Bele hiše. Kongresni republikanci ga pri tem podpirajo.

Pravosodni minister Bill Barr je v ponedeljek zveznim tožilcem po zveznih državah naročil, naj preiščejo kredibilne obtožbe o volilnih prevarah, vendar v isti sapi tudi, naj se ne zaganjajo za fantazijami, navaja STA.

Barr je to sporočil nekaj ur potem, ko se je srečal z vodjo senatne večine Mitchem McConnellom, ki je v senatu povedal, da ima Donald Trump vso pravico preveriti morebitne volilne nepravilnosti.

Kmalu zatem je iz protesta zaradi Barrove politizacije procesa s položaja odstopil glavni tožilec ministrstva za volilni kriminal Richard Pilger, Bidnova kampanja pa je sporočila, da Barr s tem po nepotrebnem podpihuje neutemeljene obtožbe Trumpove kampanje.

Mednarodni opazovalci potrdili, da nepravilnosti ni bilo

V ponedeljek je veljavnost volitev potrdila delegacija mednarodnih opazovalcev iz Organizacije ameriških držav (OAS), ki je sporočila, da ni bilo prevar ali volilnih nepravilnosti. Edini problem, ki so ga opazili, je bil pritisk na volilne delavce med štetjem glasov, kar naj bi počeli Trumpovi podporniki.

Bidnovo zmago so doma doslej priznali le štirje republikanski senatorji, Mitt Romney pa je izjavil, da to, kar dela Trump, ni prav, in pri tem izpostavil, da blokira izvedbo tranzicije.

Donald Trump
Novice Ne prizna poraza: Trump se je v Belo hišo vrnil s solznimi očmi #foto #video

Šefica Uprave splošnih služb Emily Murphy, ki jo je Trump nastavil leta 2017, noče odobriti začetka tranzicije, iz Bele hiše pa so vsem vladnim agencijam naročili, naj ne sodelujejo z ekipami Joeja Bidna. Trump je Murphyjevi naročil, naj ne začne tranzicije, Bela hiša pa pravi, da naj vprašajo Murphyjevo, kdaj se bo tranzicija začela.

S tranzicijo se ne bo več moglo zavlačevati, ko bodo zvezne države do začetka decembra potrdile volilne izide, iz Bidnovega tabora pa Trumpovim že pošiljajo sporočila, naj se ne igrajo predolgo, ker sicer Trumpu ne bodo odobrili denarja za selitev iz Bele hiše.

Tajna služba že okrepila Bidnovo varovanje

Tajna služba medtem sicer že izvaja tranzicijo in je okrepila varovanje novoizvoljenega predsednika ZDA, Uprava za zračni promet (FAA) pa je prepovedala polete nad njegovo hišo v Delawaru.

Joe Biden
Novice Biden bo že danes zavihal rokave #video

Iz Bele hiše je prišla tudi direktiva, naj po zveznih agencijah nemudoma odpustijo vse politične nameščence, ki si bodo drznili pospravljati predale in iskati nove službe v pričakovanju zamenjave vlade.

 

Trump odpustil obrambnega ministra

Trump je v ponedeljek na Twitterju odpustil obrambnega ministra Mika Esperja, naslednja na vrsti pa bosta menda kmalu še direktor FBI Christopher Wray in direktorica obveščevalne agencije Cia Gina Haspel.

Podpredsednik ZDA Mike Pence se je medtem preselil na Florido do sobote, kjer naj bi užival v zasluženem dopustu, in ne daje izjav.

"Zavračanje izida volitev s strani republikancev je izjemno nevarno in zastruplja našo demokracijo. Joe Biden je pošteno zmagal in pika," je dejal vodja senatne manjšine, demokrat Chuck Schumer, ko je pozdravil štiri republikance, ki so priznali dejstvo in pozval tudi ostale, naj bodo pametni.

Melania Ivanka
Novice Ivanka in Melania v vedno večjih težavah

McConnell in ostali republikanci se zavedajo, da tudi ko Trumpa ne bo več v Beli hiši, ostane njegov vpliv na večino strankarske baze. Zato mu bodo še nekaj časa šli na roko.

"Naše ustanove so zato zgrajene. Imamo sistem za obravnavo rezultata volitev in predsednik Trump ima vso pravico, da preveri navedbe o nepravilnostih in razmisli o svojih pravnih opcijah," je dejal McConnell.

Republikance bolj strah Trumpa kot pa škode

Republikance je bolj strah Trumpa kot pa škode, ki si jo delajo. Oba senatna republikanska kandidata v Georgii sta v ponedeljek zahtevala odstop državnega sekretarja Georgie, ki je zadolžen za izvedbo volitev.

Brad Raffensperger, ki je prav tako republikanec, jima je odgovoril, naj na njegov odstop kar pozabita in se raje osredotočita na drugi krog volitev 5. januarja, ker si tudi sam želi republikanske večine v zveznem senatu. V Georgii bodo prav tako ponovno prešteli predsedniške glasove, kjer Biden vodi pred Trumpom za skoraj 11 tisoč glasov.

Trumpova kampanja namerava nadaljevati z vlaganjem tožb, vendar doslej ni ponudila nobenega kredibilnega dokaza o kakšnih nepravilnostih, ki bi lahko vplivale na izid volitev. Njeno delo je malce oteženo, potem ko se je s koronavirusom okužil koordinator pravne kampanje David Bossie.

Donald Trump
Novice Elitni privilegij, ki ga bo izgubil Donald Trump

Najverjetneje skupaj z ministrom za stanovanja Benom Carsonom in drugimi, ki so se udeležili proslave "Trumpove zmage" v Beli hiši na volilni dan.

Giuliani napovedal najmanj deset tožb

Trumpov odvetnik Rudy Giuliani je napovedal najmanj deset tožb v desetih državah, ker naj bi obstajali močni dokazi, da so bile volitve ukradene. Dokazov ni ponudil, temveč je dejal, da bodo znani po vloženih tožbah.

Biden se na hrup ne ozira, čeprav bo moral kmalu povedati kaj glede tranzicije, ker potrebuje dostop do uradnih statistik in drugih podatkov glede boja proti pandemiji in drugega.

Trump po zmagi leta 2016 ni imel nobenih težav s tranzicijo, njegova prednost pred Hillary Clinton pa je bila v ključnih državah manjša, kot je zdaj Bidnova prednost pred njim.

 

Ne spreglejte