Torek, 12. 6. 2018, 6.02
6 let, 6 mesecev
Trump in Kim dosegla dogovor: Svet bo priča veliki spremembi #foto #video
Ameriški predsednik Donald Trump in severnokorejski voditelj Kim Džong Un sta se v Singapurju sešla na zgodovinskem vrhu. "Srečanje je bilo boljše, kot bi kdorkoli lahko pričakoval. Vrhunsko," je po delovnem kosilu sporočil Trump. Dodal je, da sta s Kimom dosegla in podpisala dogovor, ki predvideva vzpostavitev novih odnosov med ZDA in Severno Korejo. Napovedal je, da se bo jedrsko razoroževanje Severne Koreje začelo zelo kmalu.
Donald Trump in Kim Džong Un sta zgodovinsko srečanje, ki je potekalo v luksuznem hotelu Capella na otoku Sentosa, začela z rokovanjem in poziranjem fotografom pred zastavami ZDA in Severne Koreje. Nato sta imela pogovor na štiri oči, ki je trajal 41 minut, pozneje pa so se jima pridružili še člani delegacij.
Trump je ob zaključku srečanja dejal, da sta s severnokorejskim voditeljem vzpostavila "posebno vez".
Novi odnosi med ZDA in Severno Korejo
Voditelja sta podpisala skupno izjavo, ki jo je Trump označil za "precej celovit" in "zelo pomemben" dokument. V njem sta se zavzela za vzpostavitev "novih odnosov" med ZDA in Demokratično ljudsko republiko Korejo, kot je uradni naziv Severne Koreje. Trump je v dokumentu obljubil "varnostna zagotovila" Severni Koreji, Kim pa je potrdil zavezo k celoviti denuklearizaciji Korejskega polotoka.
Strani sta se tudi dogovorili, da se bodo v najkrajšem možnem času nadaljevala pogajanja, ki jih bosta vodila ameriški državni sekretar Mike Pompeo in visoki predstavnik Severne Koreje.
Na vprašanje, ali se bo Severna Koreja odpovedala jedrskemu orožju, je Trump odgovoril: "Ta proces bomo začeli zelo kmalu."
"Še se bova srečala. Še velikokrat se bova srečala."
"Svet bo videl veliko spremembo," pa je dejal severnokorejski voditelj. "Odločili smo se, da pustimo preteklost za seboj," je pristavil.Trump je še dejal, da je "absolutno" pripravljen povabiti Kima v Belo hišo. "Še se bova srečala. Še velikokrat se bova srečala," je dodal po podpisu skupne izjave s Kimom.
Ko sta se rokovala ob slovesu, je Trump severnokorejskega voditelja označil za "zelo sposobnega moža", ki "ima zelo zelo rad svojo državo".
Na pogovorih delegacij so na ameriški strani sodelovali šef Trumpovega kabineta John Kelly, državni sekretar Mike Pompeo in svetovalec za nacionalno varnost John Bolton, na severnokorejski pa podpredsednik Delavske stranke Kim Jong Čol, zunanji minister Ro Jong Ho in nekdanji zunanji minister Ri Su Jong. Pogovore so prekinili za kosilo, na katerem so jim postregli z zahodnimi, korejskimi, kitajskimi in malajskimi jedmi.
Zgodovinski stisk rok severnokorejskega voditelja Kim Džong Una in ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Trump je prvi predsednik ZDA, ki se je kdaj srečal s severnokorejskim voditeljem.
To je bilo prvo srečanje med aktualnima voditeljema ZDA in Severne Koreje. Takšno srečanje je bilo še pred nekaj meseci nepredstavljivo, saj sta bili državi na robu oboroženega konflikta, voditelja pa sta si izmenjevala žaljivke in grožnje.
Južnokorejski predsednik: Komaj kaj sem spal
Južnokorejski predsednik Mun Dže In je srečanje spremljal v živo prek televizije in je svojim ministrom dejal, da je ponoči komaj kaj spal. "Upam, da bo vrh uspešen in da bo prinesel popolno denuklearizacijo, mir in novo dobo" v odnosih med Korejama in ZDA, je poudaril.
History made. Trump shakes hands with Kim Jong Un – the first time a sitting U.S. president has been known to meet a head of North Korea. pic.twitter.com/dj4KwqoS6S
— POLITICO (@politico) June 12, 2018
Kitajska je v odzivu sporočila, da sta Trump in Kim s srečanjem v Singapurju ustvarila "novo zgodovino". V Pekingu so ob tem pozvali k celoviti denuklearizaciji za končanje napetosti na Korejskem polotoku.
"V središču jedrskega vprašanja je varnostno vprašanje. Najpomembnejši in najtežji del tega varnostnega vprašanja za ZDA in Severno Korejo je najti način za rešitev z enakovrednimi pogovori," je poudaril kitajski zunanji minister Vang Ji.
"Na eni strani je rešitev jedrskega vprašanja seveda celovita denuklearizacija. Hkrati je treba vzpostaviti mirovni mehanizem za polotok in rešiti upravičene varnostne pomisleke Severne Koreje," je še dejal kitajski zunanji minister.
Trumpovega gospodarskega svetovalca tik pred srečanjem zadela kap
Tik pred začetkom vrha je Trump uporabil Twitter za obvestilo, da je njegovega glavnega gospodarskega svetovalca Larryja Kudlowa zadela kap in da se zdravi v bolnišnici Walter Reed v ZDA, torej tam, kjer so pred kratkim operirali prvo damo ZDA Melanio Trump.
Our Great Larry Kudlow, who has been working so hard on trade and the economy, has just suffered a heart attack. He is now in Walter Reed Medical Center.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 12, 2018
Trumpovega glavnega gospodarskega svetovalca Larryja Kudlowa je pred odhodom v Singapur zadela kap in se zdravi v bolnišnici Walter Reed. Fotografija je z vrha G7 v Quebecu v Kanadi, ki je potekal pretekli konec tedna.
Kim ignoriral vprašanja novinarjev o jedrski razorožitvi
Predsednik Severne Koreje je povedal, da bodo izzivi, vendar bodo sodelovali, ker je to dobro za mir. Dodal je, da so do zdaj že prestali vse vrste nejevere in špekulacij glede samega vrha. Vprašanja, ali se bo jedrsko razorožil, je Kim ignoriral.
Trump napovedal končanje vojaških vaj z Južno Korejo
Trump je po vrhu napovedal končanje vojaških vaj z Južno Korejo, ki jezijo režim v Pjongjangu. "Ustavili bomo vojaške igre, s čimer bomo privarčevali veliko denarja," je dejal Trump in dodal, da si želi "na neki točki" umakniti ameriške vojake iz Južne Koreje.
ZDA in Južna Koreja vsako leto organizirata skupne vojaške vaje, ki so po mnenju Pjongjanga priprave na invazijo na Severno Korejo.
Trump je tudi dejal, da je Kim obljubil, da bo uničil "pomemben" poligon za testiranje raketnih motorjev, drugih podrobnosti pa ni navedel. Na vprašanje, kako velik je severnokorejski jedrski arzenal, je Trump odgovoril, da je "precejšen". Ob tem je ponovil pričakovanje, da bo proces denuklearizacije Severne Koreje potekal hitro.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je prav tako pozdravil dogovor in menil, da gre za "pomemben mejnik" k denuklearizaciji Korejskega polotoka. Vse vpletene je tudi pozval, naj izkoristijo trenutno priložnost in ponudil pomoč ZN pri zaustavitvi severnokorejskega programa za jedrsko orožje.
10