Četrtek, 28. 7. 2011, 17.59
8 let, 8 mesecev
Tragedija na Norveškem vpliva tudi na politike držav EU
Italijansko državno tožilstvo v Milanu je proti evropskemu poslancu Mariu Borgheziu sprožilo preiskavo zaradi polemičnih izjav v zvezi s petkovo tragedijo. Romunski poslanec Iulian Urban pa je krivdo za slednjo pripisal kar evropskim voditeljem.
Borghezio se je strinjal z Breivikovimi stališči
Evropski poslanec in član italijanske desničarske stranke Mario Borghezio, ki je v torek izrazil strinjanje z Breivikovimi stališči, je že zatrdil, da bo sodeloval s tožilstvom. Za besede, ki so povzročile zgražanje evropske javnosti, pa se je že opravičil Norveški in sorodnikom žrtev petkovega napada.
Slednji so po njegovih besedah "Evropejce navdušili nad multikulturalizmom" in se niso zoperstavili "islamistični kolonizaciji", s čimer so odprli pot zločinom, kot sta bila Breivikova napada.
V takšnih razmerah je presenetljivo, "da je po orožju posegel le eden" od več kot 500 milijonov evropskih "domačinov", je še izjavil Urban. Dodal je, da je Breivikovo dejanje izraz frustracije zaradi "indiferentnosti in hinavščine, ki jo politika kaže v odnosu do islamizacije in nelegalni imigraciji, ki ogrožata celotno evropsko kulturo in civilizacijo".
Breivikove umore je primerjal s splavi
Avstrijska desničarska svobodnjaška stranka FPÖ pa je za podobno polemične besede iz svojih vrst izključila poslanca Wernerja Königshoferja. Slednji je namreč dogodke na Norveškem komentiral z besedami, da je "islamska grožnja Evropo udarila tisočkrat več" ter Breivikove umore primerjal s splavi. Zaradi slednjih po njegovih besedah "letno v Evropi v maternicah umrejo milijoni nerojenih otrok".
Predsednik FPÖ Heinz-Christian Strache je Königshoferjeva stališča označil za nesprejemljiva in ga pozval k odstopu. Kot vzrok za njegovo izključitev iz stranke pa je navedel tudi njegovo domnevno povezanost z neonacisti.