Torek, 24. 2. 2015, 16.23
8 let, 7 mesecev
Takšen bo grški lov na denar
Grčija je v ponedeljek blizu polnoči v Bruselj poslala dopolnjeni oziroma izboljšani seznam reformnih predlogov, ki so potrebni za podaljšanje mednarodne pomoči (prvi predlog, ki so ga poslali v ponedeljek zjutraj, so v Bruslju zavrnili).
Kot pišeta nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung in spletna stran nemškega tednika Focus, so glavne točke na seznamu:
‒ stabilizacija državnega proračuna, ‒ boj proti davčnim utajam in korupciji, ‒ posodobitev davčnega in carinskega sistema, ‒ vlada ne bo razveljavila že končanih privatizacij grških državnih podjetij, ‒ pokojninska reforma.
Kot je bilo že znano, nova grška vlada kot svoj poglavitni cilj napoveduje boj proti davčnim utajam in korupciji. Tako – kot piše v poslanem seznamu reform – naj bi uvedla novo davčno kulturo in s pomočjo evropskih partnerjev izdelala podatkovno bazo o premoženju, ki bo opora grški davkariji pri pobiranju davkov. V predlogu reform pa ni podatkov, koliko denarja bo prinesel posamezen ukrep.
Grški ekonomist Atanasios Tagkalakas, ki dela na grški centralni banki, je tako na spletni strani voxeu.org zapisal, da je bilo leta 2012 največ davčnih izpadov zaradi izogibanja plačevanja davkov na Kreti (74,8 odstotka), v osrednji Grčiji (66,3 odstotka) ter na Južnoegejskih (65,8 odstotka) in Jonskih otokih (66,3 odstotka).
Nepobrani davki torej pomenijo okoli 38,9 odstotka BDP. Če bi Grčija pobrala te davke, bi lahko svoj javni dolg teoretično z zdajšnjih več kot 321 milijard evrov znižala na okoli 250 milijard – torej s 175 odstotkov BDP na okoli 136 odstotkov BDP.
Poleg tega je Cipras s predvolilnimi obljubami o odpravi nepriljubljenega nepremičninskega davka in zmanjšanju dohodnine – davčna meja, po kateri dohodek postane obdavčljiv, naj bi se s pet tisoč dvignila na 12 tisoč evrov – povzročil, da so Grki od novembra lani do danes plačali za pet milijard evrov davkov manj, kot je bilo pričakovano.
‒ ladjarji, ‒ svobodni poklici (zdravniki, odvetniki in inženirji), ‒ samostojni podjetniki.
Težava pri grških ladjarjih (ti obvladujejo od 15 od 20 odstotkov svetovnega tovornega prometa) je, da imajo ti svoja podjetja večinoma prijavljena v tujini – v Londonu in davčnih paradižih, kot so britanski Deviški otoki. Številni tudi živijo v tujini.
Težave so tudi pri pobiranju davkov pri zdravnikih, odvetnikih in inženirjih, ki oddajajo prenizke davčne napovedi. Pogosto se pojavljajo davčne utaje tudi pri sodelovanju z davčnimi uradniki, ki opravljajo davčne preglede pri zdravnikih, odvetnikih …
Prejšnja vlada, ki jo je vodil konservativec Antonis Samaras, je določila, da preiskavo o sumih korupcije pri davčnih uradnikih opravi neodvisni organ. Toda Siriza, ki je v povezavi z močnimi sindikati, je napovedala, da bo ta ukrep odpravila.
Davčni grešniki med temi malimi podjetniki večinoma plačajo manj dohodnine, kot bi morali, in tudi ne dostavljajo pravih podatkov glede obračuna davka na dodano vrednost.
Tako je še najverjetnejša možnost za povečanje davčnega izplena večja obremenitev srednjega sloja. To je poskušal storiti Samaras, zaradi česar je tudi izgubil volitve. Če bo to poskušal ponoviti tudi Cipras, bo tvegal, da izgubi podporo volilne baze, ki ga je pripeljala na oblast.