Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 4. 2024,
9.54

Osveženo pred

6 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25

Natisni članek

Natisni članek

ZDA Rusija Nato sredstva financiranje vojska

Ponedeljek, 22. 4. 2024, 9.54

6 mesecev, 2 tedna

Svetovna vojaška poraba znova rekordna: vojskam namenili 2,4 bilijona dolarjev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,25
Izrael, vojska, vojaki, Gaza | 31 držav članic Nata je po ocenah Siprija za oborožene sile skupno porabilo 1,3 bilijona dolarjev. | Foto Reuters

31 držav članic Nata je po ocenah Siprija za oborožene sile skupno porabilo 1,3 bilijona dolarjev.

Foto: Reuters

Države po svetu so leta 2023 vojskam namenile skupno 2,4 bilijona ameriških dolarjev, kar predstavlja deveti zaporedni absolutni rekord in 6,8-odstotno rast na letni ravni, ugotavlja danes objavljeno poročilo Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave (Sipri). Gre za najvišji skok porabe po letu 2009, daleč največja potrošnica ostajajo ZDA.

Prvič po letu 2009 so raziskovalci zabeležili porast potrošnje v vseh petih geografskih regijah, kot jih opredeljuje Sipri.

Članice Nata za oborožene sile porabile 1,3 bilijona dolarjev 

31 držav članic Nata je po ocenah Siprija za oborožene sile skupno porabilo 1,3 bilijona dolarjev, kar predstavlja 55 odstotkov celotne globalne porabe. K pospešeni rasti izdatkov je z okoli šest odstotkov višjo potrošnjo prispevala tudi Slovenija. Največja potrošnica medtem ostajajo ZDA, ki so vojski namenile 916 milijard dolarjev, 2,3 odstotka več kot leta 2022.

Rusija je potrošnjo zvišala za skoraj četrtino, na skupno 109 milijard dolarjev. Še bistveno večjo rast poročilo ugotavlja v Ukrajini, kjer so za vojsko namenili 51 odstotkov več kot leta 2022. Ta je zaradi ruske invazije že leto prej zabeležila 640-odstotno povečanje vojaških izdatkov.

Vlada v Kijevu je lani oboroženim silam namenila kar 58 odstotkov proračuna, skupaj z zajetno pomočjo zahodnih zaveznic pa je skupna poraba vojske dosegla 91 odstotkov porabe ruskih oboroženih sil.

Največji skok v porabi so zabeležili v Kongu 

Enak skok porabe kot Rusija je imel tudi Izrael, kar je večinoma posledica ofenzive v Gazi, ki traja od 7. oktobra lani.

Več so vojski v primerjavi z letom prej namenjale tudi Kitajska (296 milijard), Indija (83,6 milijarde), Japonska (50 milijard) in Tajvan (16,6 milijarde), še navaja Sipri.

Največji skok v porabi pa so raziskovalci zabeležili v Demokratični republiki Kongo, kjer je vlada zaradi trajajočega konflikta z oboroženimi skupinami vojski lani namenila kar 105 odstotkov več kot leto prej.

Sportal Naši športniki vojaki v metežu prespali na Peci #foto
Volodimir Zelenski
Novice Zelenski podpisal zakon o mobilizaciji
Ne spreglejte