Ob pogledu na navdušeno množico mladih, ki s kričanjem in ploskanjem papežu ne pusti do besede, se zdi, kot da gre za velikanski rock koncert.
Z eno razliko: mladi glasno prepevajo v čast Bogu in Mariji, superzvezdnik pa je papež Frančišek.
Mladi so motor družbe
"Oprostite, ker bom govoril špansko in ne portugalsko," je začel papež Frančišek spontani nagovor mladim pred brazilskim nacionalnim svetiščem Aparecida. "Ali vas lahko nekaj prosim?" se je obrnil na občinstvo in doživel aplavz. "Molite zame. Prosim, molite zame," je ponovil besede, ki smo jih od začetka pontifikata slišali že nekajkrat. »Naj nikoli ne izgubimo upanja! Ne smemo dovoliti, da bi upanje umrlo v naših srcih,« je rekel pontifeks in kritiziral potrošništvo. Mladi so motor tako Cerkve kot družbe, je še povedal.
Še prej pa je mladim namenil tudi tvit, v katerem jih spodbuja, naj kot apostoli gredo med ljudi. V Aparecidi se je zbralo okoli 200.000 ljudi. Še več, pol milijona mladih pa se je zbralo na uvodni maši svetovnega dneva mladih, po našem času s torka na sredo ponoči – čeprav je bil dež in čeprav maše ni daroval papež.
Papež prekinil prenos
Spontanost papeža je bila vidna tudi v neposrednem prenosu vatikanske televizije, ki ga ponujajo tudi mnogi spletni portali. Ko je prišel na hodnik, kjer so ga čakali samo televizijski snemalci, je vsem ponudil roko. Sklonil se je čez kamero in snemalec je zaradi rokovanja nehal snemati. Prenos se je po trenutku prekinitve nadaljeval s pomočjo druge kamere, a tudi ta je čez nekaj sekund zatemnila in prenos je bil prekinjen.
Tretji dan potovanja po Braziliji je argentinski papež namenil tudi obisku bolnišnice za odvisnike od alkohola in drog v Riu de Janeiru. Srečal se bo z deseterico nekdanjih odvisnikov, ki so se rešili odvisnosti s pomočjo tega programa. V 13 letih delovanja je središče Betania v eni od mestnih favel pomagalo 1700 mladim. Papeža so povabili, da bi slovesno odprl nov oddelek v krilu bolnišnice.
Slovenci v Riu
V Riu je kakih 60 mladih Slovencev. S skupino je tudi ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik, ki je zanje pripravil tri prispevke. "Smo v enem od tistih obdobij, ki bo zaznamovalo in določalo zgodovino za prihodnja stoletja. Lahko bi ga postavili na isto raven, kot je padec rimskega cesarstva," je zastavil svoje razmišljanje škof Jamnik. Desetkrat več Slovencev pa v Braziliji živi. Slovenski izseljenci, ki jih največ živi v okolici Sao Paola, imajo svoja društva, srečali pa se bodo tudi z mladimi romarji.