Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 9. 2012,
14.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Katalonija Španija neodvisnost

Torek, 11. 9. 2012, 14.28

8 let, 7 mesecev

Španija tone v dolgovih, Katalonija zahteva neodvisnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Katalonci izrazili težnjo po neodvisnosti s protestom v Barceloni, medtem pa se španska osrednja vlada spopada z vse hujšo gospodarsko krizo.

V glavnem mestu katalonske province, v Barceloni, se je včeraj, na nacionalni dan Katalonije, zbralo več kot milijon ljudi, ki so od španske vlade zahtevali odcepitev in razglasitev neodvisnosti. Katalonci so namreč prepričani, da zaradi dolgov preostalih španskih provinc trpi tudi Katalonija, najbogatejša španska provinca, ki se je v zadnjem času zaradi potez španske vlade, ki je poskušala potegniti Španijo iz krize, tudi sama znašla v zagati.

Tudi javnomnenjske raziskave kažejo na to, da si prebivalci Katalonije želijo odcepitve. Pred kratkim izvedena raziskava je namreč pokazala, da kar 51 odstotkov Kataloncev podpira odcepitev od Španije, kar je dvakrat več kot leta 2008, ko se je začela finančna kriza. Katalonci pa so prepričani, da je bila Katalonija dolga leta glavni vir španskih prihodkov, kljub temu pa je fiskalna razporeditev po njihovem mnenju krivična. Zdaj želijo o svoji usodi, predvsem finančni, odločati sami, nekateri pa so celo prepričani, da bi odcepitev koristila katalonskemu gospodarstvu. Katalonija, ki sicer predstavlja petino španskega gospodarstva, namreč plačuje višje davke kot preostale province, pri tem pa katalonska vlada poudarja, da v zameno od osrednje vlade prejme veliko manj. To je hkrati tudi eden od razlogov, zakaj Katalonija zahteva neodvisnost.

Katalonija zahteva nov fiskalni pakt

Čeprav katalonska vlada do zdaj ni razmišljala o dejanski odcepitvi, temveč samo o povečanju avtonomije, lahko kmalu spremenijo svoje mišljenje, saj je še pred včerajšnjim napovedanim shodom veljalo, da se ga bodo udeležili tudi nekateri vidnejši katalonski politiki. Katalonski predsednik Artur Mas je pred večernim shodom nagovoril množico in povedal, da Katalonija zahteva nov fiskalni pakt, ki bi ji dovoljeval pobiranje in zapravljanje svojih davkov, namesto da bi se zanašali na osrednjo vlado.

Katalonija je ena izmed 17 avtonomnih provinc v španskem federalnem sistemu in hkrati ena redkih, ki še ni razglasila bankrota, čeprav je konec avgusta osrednjo vlado zaprosila za pomoč v višini petih milijard evrov, kar je pred kratkim obrazložila s tem, da jih ne potrebuje za preživetje, temveč zato, ker ji pripadajo. Zaradi tega pa je Katalonija postala tarča kritik preostalega dela države, ki pravijo, da niso zvesti svoji državi, kar pa je podkrepilo težnje do pred kratkim neodločenih Kataloncev, saj ne želijo živeti v državi, kjer jih ne marajo.

Nezaposlenost v Španiji kar 25-odstotna

Španija pa se medtem močno trudi omejiti posledice dolžniške krize, ki trenutno pesti številne evropske države. Nezaposlenost je po zadnjih podatkih španskega statističnega urada 25-odstotna, recesija pa je še večja, kot je španska vlada sprva mislila. Kot kaže, pa Španiji pri izhodu iz krize ne namerava pomagati.

Ne spreglejte