Sreda, 1. 11. 2023, 23.02
1 leto
So Rusi v Ukrajini začeli uporabljati superdrone?
Rusija naj bi v vojni proti Ukrajincem uporabila novo vrsto drona kamikaze, t. i. superdron, ki svoje tarče izbira brez človeške pomoči. Toda njihova učinkovitost je sporna.
Superdron, v ruščini imenovan izdelije-53, izdeluje koncern Kalašnikov in je po podatkih ameriškega Inštituta za vojaške študije (ISW) trenutno na testiranju v Ukrajini, piše švicarski medij Watson.
Dron, ki deluje avtonomno
Ta superdron je kamikaze dron, kar pomeni, da ga je mogoče v primerjavi s klasičnimi droni uporabljati samo enkrat. Ko najdejo tarčo, priletijo do nje in eksplodirajo.
Posebnost tega novega ruskega brezpilotnega letalnika je, da ima možnost neodvisnega izbiranja ciljev ter razlikovanja med vojaškimi in civilnimi cilji. Ročno je treba izbrati le območje delovanja, dron bo nato delo opravil povsem avtonomno.
Ruski superdroni naj bi napadali v roju
Ta avtonomnost pomeni, da je bistveno manj občutljiv na obrambne poskuse sovražnika, saj je eden glavnih načinov obrambe pred napadi drona prekinitev povezave med dronom in krmilno enoto.
Ruski superdron izdelije-53:
Russian military uses new drone that autonomously identifies targets - ISW.
— Sprinter (@Sprinter99800) October 29, 2023
This drone allegedly has an automatic targeting system that can distinguish between target types and increase the chances of a successful strike.
Izdeliye-53 is not yet widely used, but the military is… pic.twitter.com/cHsneY9TWh
Po informacijah ISW cilj Rusije ni uporaba dronov posamično, temveč kot omrežen roj, ki lahko avtonomno cilja, napada in uničuje več ciljev hkrati.
So superdroni premalo rušilni?
Pojavljajo pa se dvomi o učinkovitosti drona, saj lahko nosi le od tri do pet kilogramov razstreliva. Čeprav v proruskih kanalih na Telegramu obstajajo posnetki in poročila, da so ta tip drona uporabili za uničenje ukrajinskega večcevnega izstrelka raket, ISW dvomi, da je količina eksploziva zadostna za uničenje težjih oklepnih ciljev.
Poleg tega zaradi zahodnih sankcij rusko gospodarstvo močno trpi zaradi pomanjkanja zmogljivih mikročipov, potrebnih za proizvodnjo te vrste visokotehnoloških dronov. Videti je treba, ali je Rusija dejansko sposobna proizvajati in uporabljati brezpilotna letala v velikem obsegu, še piše Watson.