Ponedeljek, 24. 8. 2015, 14.08
8 let, 7 mesecev
So na mejah Evrope begunci ali ekonomski migranti?
Po dozdajšnjih pričakovanjih naj bi letos za azil v Nemčiji prosilo okoli 800 tisoč ljudi, večinoma iz Afrike in Bližnjega vzhoda. Pretekli konec tedna je Angela Merkel dejala, da bo "migrantska kriza za Evropsko skupnost veliko večja težava kot pa grški dolgovi". Nemški vicekancler Sigmar Gabriel pa je za televizijo ARD dejal, "da je begunska problematika za Nemce največji izziv po združitvi obeh Nemčij".
Pomenljiva je uporaba besed begunec oziroma migrant, ki sta jih uporabila nemška politika. Nosita namreč različne pomene. Begunec je nekdo, ki beži, največkrat se uporablja v kontekstu vojnih beguncev. Migrant ima drugačno konotacijo. Migranti so priseljenci, največkrat v pomenu ekonomski priseljenci. Do enih in do drugih pa imamo različne odnose. Begunce nekako sprejmemo, do ekonomskih migrantov pa smo Evropejci precej manj tolerantni.
Kdo so torej ljudje, ki bodisi s čolni prek Sredozemlja bodisi peš čez Makedonijo prihajajo v Evropo? Begunci ali migranti?
Med njimi je mnogo Eritrejcev. Urad Združenih narodov za begunce poroča, da vsak mesec iz Eritreje proti Evropi odide okoli pet tisoč ljudi. Čeprav eritrejska vlada vztraja, da so to ekonomski migranti, ki so podlegli obljubam tihotapcev z ljudmi, poročilo Združenih narodov navaja, da so v Eritreji prisotne stalne kršitve človekovih pravic. Zato lahko Eritrejci v Evropi zaprosijo za azil.
Evropa tudi kar prelahko pozablja na nasilje organizacije Boko Haram, podobno tistemu, ki ga Islamska država izvaja v Siriji in Iraku. Divjanje Boko Harama je povzročilo val beguncev iz Nigerije, Nigra, Čada in Kameruna. Nikakor ne gre pozabiti, da že od leta 2012 traja kriza v Maliju, od koder je pobegnilo okoli 200 tisoč ljudi, ki so še vedno naseljeni v sosednjih državah in so tudi lahko prosilci za azil v Evropi.
Eden od strahov Evropejcev je, da bodo številni priseljenci spremenili podobo stare celine. A če pogledamo podatke, je v letošnjem letu v Evropo prišlo 340 tisoč ljudi, kar je 0,045 odstotka celotne populacije Evrope. Le za primerjavo: v Turčiji je trenutno 1,8 milijona sirskih beguncev, v Libanonu, ki ima 4,5 milijona prebivalcev, pa je milijon beguncev iz Sirije.
Evropa se bo morala prebuditi in spopasti z begunsko krizo, ne pa trditi, da na mejah čakajo ekonomski migranti. Čakajo ljudje, ki se borijo za svoje življenje. In vsaka pretresljiva podoba izčrpane begunske družine potrdi to trditev.