Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
8. 10. 2018,
20.00

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Natisni članek

Evropska unija Slovenija

Ponedeljek, 8. 10. 2018, 20.00

6 let, 1 mesec

Sloveniji v Bruslju slovesno podelili naziv evropske gastronomske regije 2021

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06
Slovenija, slovenska zastava | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Slovenija je danes na slovesnosti v Bruslju poleg portugalske Coimbre prejela naziv evropske gastronomske regije 2021. V drugi polovici omenjenega leta bo Slovenija tudi predsedovala EU, kar bo še dodatna priložnost za promocijo slovenskih kulinaričnih dobrot in vina, izpostavljajo slovenski predstavniki.

Slovenija ima 24 gastronomskih regij ter 365 značilnih lokalnih in regionalnih jedi in pijač - to zveni rajsko, saj lahko vsak dan v letu okusite kakšno, je v nagovoru na slovesnosti poudaril slovenski veleposlanik v Belgiji Rado Genorio.

Naziv, podeljen na slovesnosti v okviru evropskega tedna regij in mest v prostorih slovenskega stalnega predstavništva pri EU, sta prevzeli državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tanja Strniša ter predstavnica ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar.

zlata žoga
Sportal Jan Oblak med kandidati za laskavo lovoriko!

"Trdno verjamemo, da je skozi gastronomijo mogoče predstaviti bistvo naše države," je na slovesnosti v Bruslju izpostavila državna sekretarka Strniša ter med slovenskimi proizvodi izpostavila soli z najsevernejših jadranskih solin, med, ki ga nabirajo avtohtone čebele, in vino, ki so ga tod pili že v antiki. Izpostavila je tudi, da smo lahko ponosni, da so mnogi slovenski proizvodi zaščiteni v EU, na primer vino teran, kranjska klobasa, prekmurska gibanica in sir tolminc.

Naziv, ki je izjemno pomemben za slovenski turizem, je dodatna priložnost v prizadevanjih, da postane Slovenija globalno prepoznavna kot trajnostno usmerjena in vrhunska gastronomska destinacija za butična 5-zvezdična doživetja, pa so ob dogodku izpostavili v Slovenski turistični organizaciji (STO).

kanada eksplozija rafinerija
Novice Eksplozija in požar v največji kanadski naftni rafineriji #video

Film Slovenijo prikazuje kot "zeleno srce Evrope"

Janez Bogataj, eden od ambasadorjev evropske gastronomske regije, je zaklade Slovenije ponazoril s temi besedami: "Ko je Bog ustvarjal svet, je namenil nekaj vsaki deželi. Ko je prišel v Slovenijo, je rekel, da bo to obdržal zase." Kaj je Bog obdržal zase, so si udeleženci dogodka po njegovih besedah lahko ogledali v filmu, ki prikazuje Slovenijo kot "zeleno srce Evrope".

Udeleženci dogodka so lahko gastronomske dobrote Slovenije in Coimbre tudi poskusili. V prostorih slovenskega stalnega predstavništva pri EU so med drugim postregli s sirom tolmincem, prekmursko gibanico, medenjaki, kraško panceto in slovenskimi vini ter vrsto dobrot iz Coimbre, na primer z okroglimi kroketi iz polenovk ter kozjim in ovčjim sirom iz gorovja Sico.

BiH, volitve
Novice Po volitvah v BiH: Obeta se spektakel

Projekt evropske gastronomske regije poteka od leta 2016

Projekt evropske gastronomske regije poteka od leta 2016. Vsako leto žirija strokovnjakov izbere do tri regije. Mednarodni inštitut za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem (IGCAT), ki je nosilec koncepta, je Slovenijo po uradni prijavi kandidature marca letos potrdil za kandidatko za ta naziv.

V projekt je vpetih 16 javnih in zasebnih partnerjev, med njimi STO, ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, za kmetijstvo, za zunanje zadeve, za zdravje in za kulturo, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Turistična zveza Slovenije, Univerza na Primorskem in Slovenski etnografski muzej. Ambasadorji so poleg Bogataja še Luka Košir, Mira Šemić in Ana Roš.

Prostitucija, prostitutka.
Novice Vroča afera na Hrvaškem: prostitucija, izdaja tajnih podatkov in Dinamo Zagreb

Strokovna komisija je Slovenijo obiskala julija

Strokovna komisija, ki odloča o nazivu evropske gastronomske regije, je Slovenijo obiskala julija letos. Srečala se je s predstavniki šestnajstih partnerjev ter se podrobno seznanila s knjigo kandidature Okusiti Slovenijo, ki jo je uredil Bogataj.

Strokovna komisija je presojala pestrost slovenske gastronomske ponudbe na področju kulture, trajnostnega turizma, kmetijstva in izobraževanja. Izpostavila je, da slovenski program ustreza prioritetam tega koncepta, saj predstavlja dolgoročno strategijo s ciljem izboljšanja kakovosti življenja, izobraževanja na področju zdravega in sonaravnega bivanja ter trajnostnega razvoja gastronomije.

Slovenija je prva država v Evropi, ki je pridobila ta naziv, saj so ga doslej prejele le regije: v letu 2016 Katalonija in portugalski Minho, v letu 2017 regija Aarhus-Osrednja Danska, Vzhodna Lombardija v Franciji in latvijska regija Gauja-Riga, v letu 2018 regija Galway- Zahodna Irska in nizozemski Severni Brabant, v letu 2019 sta to romunski Sibiu in Grški Južni Egej, leta 2020 pa finski Kuopio.

Suša
Novice Priča smo ekstremnim vročinskim valovom, življenje se bo korenito spremenilo
Ne spreglejte