Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
8. 12. 2024,
7.27

Osveženo pred

1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

Natisni članek

Natisni članek

Bašar al Asad Damask Bližnji vzhod Sirija

Nedelja, 8. 12. 2024, 7.27

1 mesec

Padec režima v Siriji

Rusi bežijo z najdragocenejšimi oborožitvenimi sistemi #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

Sirski uporniki so v nedeljo razglasili, da so zavzeli prestolnico Damask, predsednik Bašar Al Asad, za katerega sprva ni bilo jasno, kje je, pa je iz države pobegnil v Rusijo, ki mu je podelila politični azil. Posnetki iz Damaska, ki si jih lahko ogledate zgoraj, kažejo številne ljudi na ulicah, pred tem pa je bilo v mestu slišati streljanje. Ob padcu Al Asadovega režima se odpira tudi vprašanje, kaj se bo zgodilo z ruskimi vojaškimi bazami in oborožitvenimi sistemi v Siriji.

Pregled pomembnejših dogodkov dneva:

21.07
 Rusi bežijo z najdragocenejšimi oborožitvenimi sistemi
20.27 Biden: Sodelovali bomo z vsemi sirskimi skupinami
19.09 Al Asad je v Moskvi, Rusija mu je podelila azil
18.40 Prvič po padcu režima se je oglasil vodja upornikov
18.26 Golob je padec Al Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek
16.29 Netanjahu: V Siriji padel glavni člen iranske osi zla
15.10 Ogrožena je ključna vojaška baza v Sredozemlju
14.32 Evropski voditelji pozdravljajo padec Al Asadovega režima
13.44 Moskva: Al Asad odstopil s položaja in zapustil državo
13.40 Države pozivajo k mirni spremembi oblasti v Siriji, svarila pred IS
13.25 Zunanje ministrstvo spremlja razmere v Siriji
12.48 Al Asadovo letalo izginilo z zemljevida
12.32 BBC: Konec Al Asadove vladavine bo preoblikoval razmerje moči v regiji
11.19 Sirska državna televizija razglasila padec Al Asadovega režima
10.55 Sirski uporniki napredovali tudi na severovzhodu države
10.14 Izraelska vojska premaknila svoje sile v tamponsko območje s Sirijo
8.40 Svet pozorno spremlja dogodke v Siriji, vodja kurdskih sil navdušen
7.30 Sirski uporniki naj bi zavzeli Damask, predsednik Al Asad pobegnil

21.07 Rusi bežijo z najdragocenejšimi oborožitvenimi sistemi #video

Ruski kontingent v letalski bazi Hmejmim v Siriji je evakuiral moderne sisteme zračne obrambe v vojaško pristanišče Tartus, od koder naj bi jih z ladjami prepeljali v Rusijo.

Na posnetku, ki ga je objavil preiskovalni portal Mintel world, je mogoče videti prevoz dveh samohodnih lansirnih enot sistema zračne obrambe S-400 in sistema zračne obrambe Tor-M1.

Ob tem se odpira vprašanje, ali bo Turčija na podlagi konvencije iz Montreuxa vojaškim ladjam iz Sirije dovolila plovbo skozi ožini Bospor in Dardanele. Vojaški portal Clash Report navaja, da naj bi ruska vojska orožje v Rusijo tihotapila na ribiških in trgovskih ladjah.

Portal Mintel world je medtem objavil tudi posnetke, kako kurdske Ljudske zaščitne enote zaseženo orožje sirske vojske mrzlično vozijo na mejo s Turčijo.

20.27 Biden: Sodelovali bomo z vsemi sirskimi skupinami

Ameriški predsednik Joe Biden je v odzivu na današnje dogodke v Siriji padec Al Asadovega režima označil kot trenutek zgodovinske priložnosti, a tudi kot trenutek tveganja in negotovosti. Ob tem je hkrati napovedal, da bodo ZDA pri politični tranziciji sodelovale z vsemi sirskimi skupinami, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Sodelovali bomo z vsemi sirskimi skupinami, tudi v sklopu procesa, ki ga vodijo Združeni narodi, da bi vzpostavili tranzicijo od Al Asadovega režima k neodvisni, suvereni Siriji z novo ustavo," je dejal ameriški predsednik.

Ob tem je opozoril, da imajo nekatere sirske uporniške skupine mračno zgodovino terorizma, zato bo Washington ocenil njihovo delovanje.

"Nekatere uporniške skupine, ki so strmoglavile Al Asada, imajo svoj mračni dosje o terorizmu in zlorabah človekovih pravic," je Biden dejal v nagovoru iz Bele hiše. Dodal je, da so ZDA vzele na znanje nedavne izjave upornikov, ki kažejo, da so se od takrat umirili, in opozoril, da ne bodo ocenjevali le njihovih besed, pač pa tudi dejanja.

Kot je v izjavi še poudaril Biden, je dosedanji sirski režim teroriziral, mučil in ubil na stotine tisočev nedolžnih Sircev, za kar bi Al Asad moral odgovarjati.

Kot je poudaril, je imel Al Asad zadnja leta oporo v Iranu, Hezbolahu in Rusiji, a je podpora vseh treh zaradi njihovih težav na drugih frontah poniknila.

Ameriški predsednik Joe Biden je poudaril, da bodo ocenjevali predvsem dejanja sirskih upornikov. | Foto: Reuters Ameriški predsednik Joe Biden je poudaril, da bodo ocenjevali predvsem dejanja sirskih upornikov. Foto: Reuters Biden je tudi obljubil podporo vsem sosedam Sirije – Jordaniji, Libanonu, Iraku in Izraelu, če bi se med tranzicijskim obdobjem pokazale kakšne grožnje iz Sirije. Kot je napovedal, se bo v prihodnjih dneh pogovarjal z voditelji držav in vlad v regiji in tja poslal svoje visoke uradnike.

Biden je izjavo podal po kriznem sestanku s svetom za nacionalno varnost, na katerem se je seznanil z razmerami v Siriji po nenadnem strmoglavljenju Al Asadovega režima v dvotedenski ofenzivi islamističnih upornikov.

ZDA imajo v Siriji nameščenih okoli 900 vojakov, v sosednjem Iraku pa 2.500 v okviru leta 2014 vzpostavljene mednarodne koalicije za boj proti teroristom džihadistične skupine Islamska država. Enote mednarodne koalicije so redno napadale cilje v Siriji, vključno s tistimi, ki so povezani z milicami, ki jih podpira Iran, ki je bil glavni podpornik Al Asadove vlade, poroča AFP.

Biden je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa povedal, da bodo ameriški vojaki do nadaljnjega ostali v državi, in obljubil, da ZDA ne bodo dovolile, da bi teroristična milica IS izkoristila vakuum oblasti v Siriji za ponovno širitev lastnega vpliva.

19.09 Bašar Al Asad je v Moskvi, Rusija mu je podelila azil

Strmoglavljeni sirski predsednik Bašar Al Asad je z družino prispel v Moskvo, kjer jim je Rusija iz humanitarnih razlogov odobrila politični azil, je ruski medij Sputnik izvedel od vira v Kremlju. Vir je dodal, da je Rusija vedno podpirala politično rešitev sirske krize. "Menimo, da je treba obnoviti pogajanja pod okriljem Združenih narodov," je povedal vir za Sputnik.

Ta poroča, da so ruski uradniki v stiku s predstavniki oborožene sirske opozicije, "katere voditelji so zagotovili varnost ruskih vojaških baz in diplomatskih predstavništev v Siriji".

18.40 Prvič po padcu režima se je oglasil vodja upornikov

Abu Mohamed Al Džolani med govorom v Damasku | Foto: omrežje X Abu Mohamed Al Džolani med govorom v Damasku Foto: omrežje X Vodja upornikov Abu Mohamed Al Džolani je prvič po padcu režima Bašarja Al Asada v mošeji Umayyad v središču Damaska nagovoril množico. V govoru, ki ga je prenašala tudi sirska televizija, je poudaril, da po padcu režima ni poti nazaj in da so uporniki odločeni nadaljevati pot, ki so jo začeli leta 2011 med arabsko pomladjo, ko je v širši regiji padlo več režimov. "Prihodnost je naša," je podžgal množico.

Izpostavil je, da je Al Asadov režim "zaprl na tisoče svojih državljanov nepravično in brez kakršnegakoli zločina", in dodal: "Danes smo nagrajeni s to zmago. Ta zmaga je za vse Sirijce." Oster je bil tudi do odnosa z Iranom, ki se mu je v zameno za podporo Al Asad popolnoma podredil in Sirijo spremenil v orodje iranskega pohlepa.

Džolani je iz ozadja sirski upor vodil dolga leta. Po bliskovitem strmoglavljenju režima pa je postal prava medijska zvezda, ki daje intervjuje več svetovnim medijem. Odkar je leta 2016 pretrgal vezi z Al Kaido, se poskuša v javnosti predstavljati kot zmernejši vodja, čemur pa predvsem zahodni analitiki ne verjamejo povsem, piše Guardian.

18.26 Golob je padec Al Asadovega režima označil za dolgo pričakovan trenutek

Predsednik vlade Robert Golob je na omrežju X zapisal, da so zadnji dogodki v Siriji ljudem po letih neizmernega trpljenja in nasilja ljudem prinesli upanje.

Padec Al Asadovega diktatorstva je zagotovo dolgo pričakovan trenutek, je zapisal premier, ki upa, da bodo Sirci zdaj dobili priložnost za dostojanstveno, varno in stabilno prihodnost, ki si jo zaslužijo. Kot je dodal, se veseli razprave z drugimi evropskimi voditelji o tem, kako lahko pomagamo sirskemu ljudstvu doseči takšno prihodnost.

"Padec Al Asadovega režima predstavlja zgodovinsko priložnost za sirsko ljudstvo, ki si po letih trpljenja in negotovosti zasluži ob podpori mednarodne skupnosti zgraditi novo Sirijo, pomirjeno samo s seboj in soseščino ter enotno, ozemeljsko celovito in suvereno. Rešitev za trenutno situacijo je lahko zgolj politična, pod sirskim vodstvom, takšna rešitev, ki bo izpolnila želje in prizadevanja sirskega prebivalstva in bo dosežena pod vodstvom posebnega odposlanca OZN Geira Otta Pedersena in ob polnem spoštovanju resolucije Varnostnega sveta OZN 2254," pa so odziv ministrice Tanje Fajon povzeli na zunanjem ministrstvu.

16.29 Netanjahu: V Siriji padel glavni člen iranske osi zla

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes dejal, da je v Siriji s strmoglavljenjem režima Bašarja Al Asada padel "osrednji člen iranske osi zla". Kot še poročajo tuje tiskovne agencije, po njegovem to prinaša pomembne priložnosti, pa tudi tveganja za njegovo državo. Izrael naj bi sicer danes obstreljeval cilje v Siriji.

Izrael je zainteresiran za "dobre sosedske odnose" s Sirijo, je dejal Netanjahu, obenem pa opozoril: "Nobeni sovražni sili ne bomo dovolili, da se postavi na našo mejo."

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je izraelski vojski ukazal, naj zavzame demilitarizirano tamponsko območje na meji s Sirijo. | Foto: Reuters Izraelski premier Benjamin Netanjahu je izraelski vojski ukazal, naj zavzame demilitarizirano tamponsko območje na meji s Sirijo. Foto: Reuters Izraelski vojski je ukazal, naj zavzame demilitarizirano tamponsko območje na meji s Sirijo. Kot je pojasnil, je 50 let star "sporazum o razdružitvi" med državama propadel in "sirske sile so zapustile svoje položaje".

Med obiskom Golanske planote v spremstvu obrambnega ministra Israela Katza je Netanjahu še dejal, da je padec Al Asada "zgodovinski dan" za Bližnji vzhod, zgodil pa se je kot "neposredna posledica udarcev, ki smo jih zadali Iranu in Hezbolahu".

To je sprožilo verižno reakcijo na Bližnjem vzhodu, je dodal. "Al Asadov režim je osrednji člen iranske osi zla. Ta režim je padel," je prepričan Netanjahu.

Izrael po njegovih besedah ponuja roko vsem, ki jih zanima mir z Izraelom, spomnil pa tudi, da se v izraelskih bolnišnicah zdravijo številne žrtve vojne iz Sirije.

Po poročanju medijev naj bi sicer izraelske zračne sile danes obstreljevale tovarno kemičnega orožja v Siriji. Razlog naj bi bila skrb Izraela, da bi kemično orožje padlo v roke islamističnih upornikov, poroča Jerusalem Post. Tiskovni predstavnik izraelske vojske ni želel komentirati poročil.

Izrael je danes napadel tudi skladišča orožja sirske vojske blizu vojaškega letališča Maze na obrobju Damaska, je za AFP povedal vojni opazovalec Sirskega observatorija za človekove pravice. Izraelske zračne sile so v zadnjih letih večkrat napadle Sirijo, večinoma zato, da bi preprečile tihotapljenje orožja libanonski milici Hezbolah.

15.10 Rusi panični: ogrožena je ključna vojaška baza v Sredozemlju

Ruska vojaška baza Tartus v Siriji | Foto: Guliverimage Ruska vojaška baza Tartus v Siriji Foto: Guliverimage

Moskva v trenutnih okoliščinah ne more več podpirati Sirije, je po navedbah dpa dejal namestnik vodje sveta federacije, zgornjega doma ruskega parlamenta in nekdanji diplomat Konstantin Kosačov. Dodal je, da vojne še ni konec, saj je v Siriji veliko nasprotujočih si skupin, med njimi tudi teroristične organizacije. Po njegovih besedah je treba ohraniti ozemeljsko celovitost Sirije.

Rusija ima v SIriji še vedno dve izjemno pomembni vojaški bazi: letalsko bazo v mestu Hmejmim in pomorsko bazo v Tartusu. Prav zadnja je za Rusijo strateškega pomena, saj ji omogoča vojaško prisotnost v Sredozemskem morju. Poleg tega ima več kot sto manjših vojaških oporišč po vsej državi.

Rusko zunanje ministrstvo je sicer sporočilo, da vojaške baze niso ogrožene, so pa v stanju povišane pripravljenosti. A portal Radio Free Europe poroča, da je s padcem Al Asadovega režima in vojno v Ukrajini težko pričakovati, da bodo Rusi lahko še dolgo vzdrževali svojo vojaško prisotnost v Siriji. 

"Rusija je vso energijo vložila v veliko protiofenzivo, da bi si povrnila zasedeno ozemlje v regiji Kursk, ki ga je izgubila proti Ukrajini, do te mere, da se zanaša na pomoč severnokorejskih enot. Hkrati si skuša pred morebitnimi mirovnimi pogajanji zavzeti čim več ozemlja na vzhodu Ukrajine. Ruske vojaške objekte ob sredozemski obali v zahodni Siriji bi lahko zavzeli militanti, ki jih vodi Hayat Tahrir al-Sham," poroča portal.

vojaška baza Tartus | Foto: omrežje X Foto: omrežje X Dobro obveščeni turški mediji so že nekaj dni po izbruhu upora v Siriji poročali, da ruska vojska iz pomorske baze v Tartusu umika svoja ključna plovila: dve fregati razreda Gorškov, eno fregato razreda Grigorovič in dizel-električno podmornico razreda Kilo.

14.32 Evropski voditelji pozdravljajo padec Al Asadovega režima

Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes pozdravil padec "barbarskega" režima sirskega predsednika Bašarja Al Asada in zaželel Sircem miru. Konec "Al Asadove diktature" je pozitivno ocenila tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas, nemški kancler Olaf Scholz pa jo je označil za "dobro novico".

"Barbarska država je padla. Končno," je Macron po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes zapisal na omrežju X. "Poklanjam se sirskemu ljudstvu, njihovemu pogumu in potrpežljivosti. V tem trenutku negotovosti jim pošiljam svoje želje po miru, svobodi in enotnosti," je dodal.

"Konec Al Asadove diktature je pozitiven in dolgo pričakovan razvoj dogodkov. Prav tako kaže na šibkost Al Asadovih podpornikov, Rusije in Irana," je na X zapisala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. "Naša prioriteta je zagotavljanje varnosti v regiji. Sodelovala bom z vsemi konstruktivnimi partnerji, tako v Siriji kot v regiji," je dodala.

Nemški kancler Olaf Scholz je v sporočilu navedel, da je "Bašar Al Asad brutalno zatiral svoje ljudi". "Na svoji vesti ima nešteto življenj, številne ljudi je pognal v beg in veliko jih je prispelo v Nemčijo," je dodal. Ob tem je izpostavil, da je "zdaj bistveno, da se v Siriji hitro vzpostavi red in zakon," in da se preneha tuje "vmešavanje" v državo. Po navedbah AFP je imel v mislih predvsem Rusijo, Iran in Turčijo. Kot pred njim zunanja ministrica Annalena Baerbock je pozval k zaščiti manjšin in "politični rešitvi konflikta" v Siriji.

Jordanski kralj Abdulah II. je sporočil, da njegova vlada "stoji ob strani sirskim bratom in spoštuje njihovo voljo in odločitve". Po njegovih besedah si je treba prizadevati za "stabilnost in se izogibati kakršnemu koli konfliktu, ki bi lahko povzročil kaos".

Katarsko zunanje ministrstvo je opozorilo, da se ne sme pustiti, da bi Sirija potonila v kaos. Izpostavilo je "nujnost ohranjanja nacionalnih institucij in enotnosti države" ter pozvalo vse vpletene strani k dialogu da bi obvarovali življenja sirskega prebivalstva.

Iran, ki je veljal za zaveznika režima Bašarja Al Asada, je sporočil, da pričakuje nadaljevanje "prijateljskih" odnosov med državama. "Odnosi med narodoma Irana in Sirije imajo dolgo zgodovino in so bili vedno prijateljski. In pričakovati je, da se bodo ti odnosi nadaljevali," je v sporočilu zapisalo zunanje ministrstvo, potem ko so islamistične uporniške sile na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam davi zavzele Damask in je Al Asad zapustil državo.

13.44 Moskva: Al Asad odstopil s položaja in zapustil državo

Uradni Kremelj je danes sporočil, da je sirski predsednik Bašar Al Asad, ki ga je Rusija podpirala v vojni proti upornikom, odstopil in zapustil Sirijo. "Po pogajanjih z določenimi udeleženci oboroženega konflikta na ozemlju Sirije se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustiti državo," je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.

Ob odhodu naj bi Al Asad dal "navodila za miren prenos oblasti", navaja francoska tiskovna agencija AFP. Kam je odšel, rusko ministrstvo ni navedlo.

Je pa po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dodalo, da "Rusija ni sodelovala v teh pogajanjih". "Pozivamo vse vpletene strani, da se vzdržijo uporabe sile in da vsa vprašanja upravljanja rešijo s političnimi sredstvi," je zapisalo.

13.40 Države pozivajo k mirni spremembi oblasti v Siriji, svarila pred IS

Turški zunanji minister Hakan Fidan je po strmoglavljenju režima v Siriji dejal, da bi morali mednarodni in regionalni akterji zagotoviti miren prenos oblasti v državi, milijoni sirskih beguncev pa da se lahko vrnejo v domovino. K mirni spremembi oblasti med drugim pozivajo tudi Francija, Nemčija in Velika Britanija. Svarijo pred krepitvijo Islamske države (IS).

ZDA bodo ohranile prisotnost v vzhodni Siriji in sprejele ukrepe za preprečitev vrnitve skrajne islamistične Islamske države (IS) ter njen trajen poraz, je dejal namestnik pomočnika obrambnega ministra za Bližnji vzhod Daniel Shapiro. "Zavedamo se, da bi lahko kaotične in dinamične okoliščine na terenu v Siriji dale IS prostor za aktivnost in načrtovanje zunanjih operacij, zato smo odločeni sodelovati s partnerji pri nadaljnjem zmanjševanju njihovih zmogljivosti," je dejal Shapiro na varnostni konferenci v Bahrajnu.

"Zelo trdo moramo delati ... s sirskim prebivalstvom, ne le Turčija, ampak tudi regionalni akterji, mednarodni akterji, da zagotovimo dobro in mirno prehodno obdobje, z nič več škode za civilno prebivalstvo," pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na forumu v Dohi dejal turški minister. Po njegovih besedah je Ankara v stiku z uporniki v Siriji, da bi preprečila krepitev skupine Islamska država in v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).

"V prehodnem obdobju moramo biti pozorni. Komuniciramo s skupinami, da zagotovimo, da teroristične organizacije, zlasti Daesh (IS) in PKK, ne izkoriščajo tega položaja," je dejal. Turčija naj bi tako poskušala zagotoviti, "da nova administracija in nova Sirija ne bosta predstavljali grožnje za njene sosede, nasprotno, nova Sirija bo obravnavala obstoječe probleme, odpravila grožnje" je dejal. "Milijoni Sircev, ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove, se lahko vrnejo na svojo zemljo," je še povedal turški zunanji minister in dodal, da je "nastopil čas za poenotenje in obnovo države".

Tudi kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo upanje, da se bo Sirija "čim prej vrnila k stabilnosti". Ob tem je dodalo, da Peking pozorno spremlja razvoj dogodkov v tej državi.

Posebni odposlanec ZN za Sirijo Geir Pedersen je današnje zavzetje Damaska označil za "prelomni trenutek" v skoraj 14 let trajajoči državljanski vojni v Siriji. "Danes s previdnim upanjem pričakujemo odprtje novega poglavja – poglavja miru, sprave, dostojanstva in vključenosti za vse Sirce," je sporočil.

Francija pozdravlja padec režima kot olajšanje za sirsko prebivalstvo, obenem pa poziva k mirni spremembi oblasti. "Medtem ko (Al Asadov) režim nikoli ni nehal ščuvati Sircev drugega proti drugemu in je Sirija zlomljena in razdrobljena, je prišel čas za enotnost," je dejala tiskovna predstavnica francoskega zunanjega ministrstva Christophe Lemoine.

Namestnica britanskega premiera Angela Rayner je za televizijo Sky News povedala, da "potrebujemo stabilnost v tej regiji". "Potrebujemo politično rešitev, kjer vlada deluje v interesu sirskega prebivalstva," je dejala. Podobno je sporočilo špansko zunanje ministrstvo, ki se zavzema za miren prenos oblasti in stabilnost v Siriji.

"Država zdaj ne sme pasti v roke drugih skrajnežev, ne glede na njihovo obliko," pa je opozorila nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock. Pozvala je k "popolni zaščiti etničnih in verskih manjšin, kot so Kurdi, alaviti in kristjani".

13.25 Zunanje ministrstvo spremlja razmere v Siriji

Na slovenskem zunanjem ministrstvu spremljajo razmere v Siriji prek veleposlaništev in koordinacije EU. Podatkov, da bi bili tam slovenski državljani, nimajo, za zdaj se jim od tam ni nihče javil ali prosil za pomoč, so pojasnili v službi za odnose z javnostjo. Sirija je sicer na lestvici ministrstva za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) že od aprila označena s črno barvo, ki pomeni najvišjo stopnjo varnostnega tveganja.

To pomeni, da MZEZ odsvetuje vsa potovanja v državo, obenem pa državljane, ki se tam morebiti že nahajajo, poziva, naj jo nemudoma zapustijo. "Izogibajte se vsem potovanjem v Sirijo zaradi oboroženih spopadov, terorizma, kriminala, samovoljnega pridržanja, mučenja in prisilnih izginotij. Če ste v Siriji, razmislite o odhodu, če je to varno," je zapisano na spletni strani ministrstva.

12.48 Al Asadovo letalo izginilo z zemljevida

Letalo sirskega predsednika Bašarja Al Asada naj bi v času, ko so uporniki razglasili zavzetje prestolnice Damask, vzletelo s tamkajšnjega letališča, kažejo podatki spletnega mesta Flightradar. Letalo je najprej letelo proti obalnemu območju Sirije, potem ostro zavilo in poletelo v nasprotno smer, nato pa izginilo z zemljevida. 

Njegova usoda tako ostaja nejasna. Večina svetovnih medijev poroča, da je z letalom zapustil državo, preden so prestolnico Damask davi zavzeli islamistični uporniki. Tudi rusko zunanje ministrstvo je po navedbah italijanske agencije Ansa potrdilo, da je zapustil Sirijo. Kam naj bi se zatekel, pa ni jasno.

Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na Sirski observatorij za človekove pravice, je Al Asad na krovu zasebnega letala, ki je vzletelo z mednarodnega letališča v Damasku, zapustil prestolnico že v soboto ob 22. uri po krajevnem času.

Nekateri mediji ugibajo, da bi se lahko zatekel v politično zaveznico Rusijo. Ruska tiskovna agencija Tass je medtem navedla izjavo člana "političnega odbora sirske opozicije", da naj bi Al Asad za azil zaprosil več držav, ki pa naj bi ga zavrnile. Ugibal je, da bi se lahko odpravil proti kateri od afriških držav.

Po besedah direktorja Sirskega observatorija za človekove pravice Ramija Abdela Rahmaneja ima Al Asad tri možnosti. Lahko bi šel v Rusijo, ki mu je v vojni pomagala z letalstvom, ali Iran, ki mu je pomagal z vojaškimi svetovalci in oboroženimi frakcijami. Tretje možno zatočišče pa so Združeni arabski emirati. To je bila ena prvih zalivskih držav, ki je leta 2018 ponovno vzpostavila diplomatske odnose z Damaskom, potem ko so jih prekinili po začetku vojne v Siriji leta 2011, je dejal.

Agencija Reuters je medtem navedla neimenovane sirske vire, ki so ugibali, da bi bilo lahko letalo z Al Asadom celo sestreljeno, ker je izginilo z radarjev. Dopuščajo pa tudi možnost, da so na letalu zgolj izklopili transponder, ki oddaja podatke o njegovi lokaciji.

Mnogi se sprašujejo tudi o usodi sirske vojske, ki je bila zvesta Al Asadu. Po napovedi Al Asadovega odhoda so njeni pripadniki po pričevanjih prebivalcev, ki jih je zbrala AFP, nemudoma slekli vojaške uniforme. Priča je za AFP dejala, da je davi v četrti Maze, kjer ima prostore več varnostnih in vojaških ustanov ter veleposlaništev, videla na desetine zapuščenih vojaških vozil.

Sirska vojska doslej ni izdala uradne izjave ali komentarja. Vojaki, s katerimi se je pogovarjala AFP, pa so povedali, da so bili pozvani, naj se umaknejo s položajev in se vrnejo domov.

12.32 BBC: Konec Al Asadove vladavine bo preoblikoval razmerje moči v regiji

Konec 50-letne vladavine družine Al Asad v Siriji bo po ocenah britanske mreže BBC preoblikoval razmerje moči v regiji. Asada sta zapustila Rusija in Iran, ki pa s tem razvojem dodatno izgublja vpliv v regiji. To je v veselje Izraelu, ki obravnava Teheran kot eksistencialno grožnjo.

Bašar Al Asad je prevzel vodenje države leta 2000 po smrti očeta Hafeza, ki je vladal Siriji s trdo roko 29 let. Od njega je podedoval strogo nadzorovano in represivno politično strukturo, ki ni dopuščala opozicije. Sprva je vladalo upanje, da bi bil lahko drugačen – bolj odprt, manj brutalen –, a se to ni zgodilo.

Bašar Al Asad je vodenje države prevzel leta 2000 po smrti očeta Hafeza, ki je Siriji s trdo roko vladal 29 let. | Foto: Guliverimage Bašar Al Asad je vodenje države prevzel leta 2000 po smrti očeta Hafeza, ki je Siriji s trdo roko vladal 29 let. Foto: Guliverimage

Za vedno bo Al Asad po pisanju BBC ostal v spominu kot človek, ki je leta 2011 nasilno zatrl miroljubne proteste proti svojemu režimu, kar je vodilo v državljansko vojno. Več kot pol milijona ljudi je bilo ubitih, šest milijonov pa je postalo beguncev. Takrat je zatrl upornike s pomočjo Rusije in Irana oz. gibanja Hezbolah in preživel. Tokrat pa se to ni zgodilo. Zavezniki, ki imajo veliko lastnih skrbi, so ga pustili na cedilu. Brez njihove pomoči pa Al Asadovi vojaki niso mogli – in ponekod očitno tudi nočejo – ustaviti upornikov, ki jih vodi islamistična skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS).

Iran s tem po pisanju BBC dodatno izgublja vpliv v regiji. Sirija pod vodstvom Al Asada je bila del povezave med Iranom in Hezbolahom in je bila ključna za prenos orožja in streliva skupini. Tudi Hezbolah je po enoletni vojni z Izraelom močno oslabljen in njegova prihodnost je negotova.

11.19 Sirska državna televizija razglasila padec Al Asadovega režima

Sirska državna televizija je danes objavila sporočilo o padcu režima predsednika Bašarja Al Asada. "Zmaga velike sirske revolucije in padec zločinskega Al Asadovega režima," je po navedbah agencije AFP pisalo v celozaslonskem sporočilu. Uporniki so zasedli predsedniško palačo in napovedali pogovore z mednarodno skupnostjo.

V predhodnem prispevku, ki ga je predvajala državna televizija, je eden iz skupine ljudi v televizijskem studiu prebral sporočilo o strmoglavljenju "tirana Bašarja Al Asada ter izpustitvi neupravičeno priprtih iz režimskih zaporov".

Po zavzetju Damaska so uporniške skupine sporočile, da si bodo prizadevale doseči sodelovanje s "prijateljskimi narodi" za doseganje stabilnosti in varnosti v regiji. Vodja glavne sirske opozicijske skupine v tujini Hadi al Bahra je za televizijo Al Džazira povedal, da se bo sešel s predstavniki arabskih in evropskih držav, kakor tudi Združenih narodov, da bi dosegli dogovor o naslednji fazi za Sirijo, povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.

Uprava za politična vprašanja, veja sirske opozicije, je prav tako napovedala, da bo delovala za vse Sirce in se držala načel pravičnosti in dostojanstva za vse državljane. "Osvoboditev Sirije je zmaga za vse njene otroke, ki so se žrtvovali za enotnost države in ljudi. Ob tej priložnosti potrjujemo svojo zavezanost krepitvi družbene enotnosti ter potrditev načel pravičnosti in dostojanstva za vse sestavine sirske družbe," je sporočila po poročanju Al Džazire.

10.55 Sirski uporniki napredovali tudi na severovzhodu države

Sirski uporniki so danes sočasno z zavzetjem glavnega mesta Damask napredovali tudi na severovzhodu države. V nagovoru na sirski državni televiziji so sporočili, da so zavzeli območja zahodno od ključnega mesta Deir al Zur, ki so bila doslej pod nadzorom sirskih vladnih sil in zavezniških milic.

Deir al Zur ob reki Evfrat v bližini meje z Irakom se po navedbah nemške tiskovne agencije dpa nahaja na pomembnih prometnih in oskrbovalnih poteh med vzhodnim in osrednjim delom Sirije. Na tem je območju tudi večina naftnih polj v državi, pa tudi ameriško vojaško oporišče. Deli mesta so večinoma pod nadzorom kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF), ki pozdravljajo današnji padec režima Bašarja Al Asada.

Mesto, ki je bilo med letoma 2014 in 2017 trdnjava teroristične skupine Islamska država, je po navedbah dpa tudi ključno prometno vozlišče med Sirijo in Irakom. Sirska vojska ga je ponovno zavzela leta 2017 ob podpori Rusije.

10.14 Izraelska vojska premaknila svoje sile v tamponsko območje s Sirijo

Medtem ko so uporniki v Siriji zavzeli Damask, je izraelska vojska premaknila svoje sile v tamponsko območje na zasedeni Golanski planoti. Poteza je bila narejena "v skladu z oceno situacije po nedavnih dogodkih v Siriji," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočila izraelska vojska.

Enote so bile po navedbah izraelske vojske nameščene "v tamponskem pasu in na več drugih lokacijah, potrebnih za obrambo". Cilj je "zagotoviti varnost naselij na Golanski planoti in državljanov Izraela", so zapisali in poudarili, "da se izraelska vojska ne vmešava v notranje dogajanje v Siriji". Vojska naj bi ostala v tamponskem območju, dokler bo to potrebno za varnost Izraela in njegovih državljanov.

Izraelski mediji so poročali, da so v tamponsko območje s Sirijo prodrli tanki. Prebivalci mesta Kunejtra so za dpa povedali, da so izraelske enote napredovale 15 metrov na sirsko ozemlje in izstrelile nekaj strelov. Vendar do mesta Kunejtra niso prodrli. Omenjeno mesto je sedež istoimenske province na meji z Golansko planoto, ki si jo je leta 1981 priključil Izrael. Po mednarodnem pravu velja ta strateško pomembna skalnata planota za sirsko ozemlje, ki ga zaseda Izrael.

Med prvim predsedniškim mandatom Donalda Trumpa so ZDA priznale izraelsko zahtevo po Golanski planoti. Mirovne enote misije Undof nadzorujejo približno 235 kvadratnih kilometrov veliko tamponsko območje med Izraelom in Sirijo. Iraški varnostni vir je medtem za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je Bagdad dovolil vstop več sto sirskim vojakom, ki so "pobegnili s frontnih črt", skozi mejni prehod Al Kaim. Drugi vir je navedel število dva tisoč vojakov, vključno s častniki.

8.40 Svet pozorno spremlja dogodke v Siriji, vodja kurdskih sil navdušen

Ameriški predsednik Joe Biden pozorno spremlja "izjemne dogodke", ki se dogajajo v Siriji, je sporočila Bela hiša. Poveljnik kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF), ki nadzorujejo dele severovzhoda države in jih podpirajo ZDA, pa je danes pozdravil "zgodovinske" trenutke in padec "avtoritarnega režima" Bašarja Al Asada.

"Predsednik Biden in njegova ekipa pozorno spremljata izredne dogodke v Siriji in ostajata v stalnem stiku s partnerji v regiji," je v izjavi na družbenih omrežjih zapisal tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Sean Savett.

Poveljnik SDF Mazlum Abdi pa je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v izjavi na Telegramu navedel, da se v Siriji dogajano "zgodovinski trenutki, ko smo priča padcu avtoritarnega režima v Damasku". Dodal je, da "ta sprememba predstavlja priložnost za izgradnjo nove Sirije, ki temelji na demokraciji in pravičnosti, ki zagotavlja pravice vseh Sircev".

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je na svoji platformi Truth Social zapisal, da je Al Asad "pobegnil" iz Sirije, potem ko je izgubil podporo svoje zaščitnice Rusije. "Al Asada ni več tam. Pobegnil je iz svoje države. Njegova zaščitnica Rusija (...) ga ni več hotela zaščititi," je navedel.

Po besedah Trumpa je Rusija "izgubila vsako zanimanje za Sirijo zaradi Ukrajine, kjer je skoraj 600 tisoč ruskih vojakov ranjenih ali mrtvih, v vojni, ki se nikoli ne bi smela začeti in bi lahko trajala večno". "Rusija in Iran sta trenutno oslabljena, ena zaradi Ukrajine in slabega gospodarstva, drugi zaradi Izraela in njegovih bojnih uspehov," je dodal Trump.

Združeni arabski emirati pa so danes pozvali Sirce, naj sodelujejo, da bi preprečili kaotične razmere v državi. "Upamo, da bodo Sirci sodelovali med seboj, da ne bomo priča zgolj še eni epizodi kaosa," je dejal predsedniški svetovalec Anvar Gargaš na dogodku v Bahrajnu.

7.30 Sirski uporniki naj bi zavzeli Damask, predsednik Al Asad pobegnil

Uporniki pod vodstvom islamistov so prek Telegrama sporočili, da so z bliskovito ofenzivo zavzeli Damask, s čimer so končali pet desetletij vladavine stranke Baas v Siriji.

Zatrdili so, da je "tiran Al Asad" odšel in mesto Damask razglasili za osvobojeno. Do tega je prišlo manj kot dva tedna po tem, ko je islamistična skupina Hajat Tahrir al-Šam (HTS) z zavezniki začela vojaški pohod proti prestolnici. "Po 50 letih zatiranja pod vladavino stranke Baas in 13 letih zločinov, tiranije in razseljevanja (...) danes oznanjamo konec tega mračnega obdobja in začetek novega obdobja za Sirijo," so sporočile uporniške frakcije na Telegramu.

"Po 50 letih zatiranja pod vladavino stranke Baas in 13 letih zločinov, tiranije in razseljevanja (...) danes oznanjamo konec tega mračnega obdobja in začetek novega obdobja za Sirijo," so sporočile uporniške frakcije na Telegramu. | Foto: Reuters "Po 50 letih zatiranja pod vladavino stranke Baas in 13 letih zločinov, tiranije in razseljevanja (...) danes oznanjamo konec tega mračnega obdobja in začetek novega obdobja za Sirijo," so sporočile uporniške frakcije na Telegramu. Foto: Reuters

Vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je Al Asad zapustil Sirijo prek mednarodnega letališča v Damasku. Kje je trenutno, za zdaj ni znano.

Sirski premier Mohamed al-Džalali je sporočil, da je pripravljen sodelovati s "katerimkoli vodstvom, ki ga izbere sirsko ljudstvo".

Vodja HTS Abu Mohamed al Džolani pa je svojim silam ukazal, naj se ne približujejo uradnim institucijam v Damasku. Napovedal je, da bodo te ostale pod vodstvom premierja, dokler ne bodo uradno predani, navaja AFP. "Vsem vojaškim silam v mestu Damask je strogo prepovedano približevanje javnim institucijam, ki bodo ostale pod nadzorom nekdanjega premierja, dokler ne bodo uradno predane," je Džolani dejal v izjavi za Telegram, pri čemer se je predstavil s svojim pravim imenom Ahmed al Šaraa, dodaja AFP.

Uporniki v Siriji, kjer državljanska vojna divja od leta 2011, so silovito ofenzivo s ciljem strmoglavljenja režima predsednika Al Asada sprožili 27. novembra. | Foto: Reuters Uporniki v Siriji, kjer državljanska vojna divja od leta 2011, so silovito ofenzivo s ciljem strmoglavljenja režima predsednika Al Asada sprožili 27. novembra. Foto: Reuters

Ob zavzetju Damaska so uporniki vdrli tudi v zloglasni zapor Sadnaja, kjer naj bi se dogajale hude zlorabe političnih zapornikov. Po navedbah tujih agencij so iz zapora izpustili na tisoče zapornikov.

Televizijski posnetki iz Damaska med drugim prikazujejo ljudi, ki vzklikajo in teptajo podrti kip očeta predsednika Bašarja Al Asada, Hafeza. Ta je vladal Siriji do svoje smrti leta 2000 in vzpostavil brutalen sistem vladanja, ki ga je podedoval njegov sin.

Uporniki v Siriji, kjer državljanska vojna divja od leta 2011, so silovito ofenzivo s ciljem strmoglavljenja režima predsednika Al Asada sprožili 27. novembra. V le nekaj dneh so prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi.

V četrtek jim je uspelo zavzeti tudi Hamo, ki je služila kot tamponsko območje za zaščito prestolnice, v petek pa prišli na obrobje mesta Homs in zavzeli Daro na jugu Sirije. Po navedbah tujih tiskovnih agencij so Al Asadu, ki je užival podporo Rusije, pomagali tudi borci islamističnega gibanja Hezbolah, ki pa naj bi se umaknili pred ofenzivo sirskih upornikov.

Uporniki pod vodstvom islamistov so prek Telegrama sporočili, da so z bliskovito ofenzivo zavzeli Damask, s čimer so končali pet desetletij vladavine stranke Baas v Siriji. | Foto: Reuters Uporniki pod vodstvom islamistov so prek Telegrama sporočili, da so z bliskovito ofenzivo zavzeli Damask, s čimer so končali pet desetletij vladavine stranke Baas v Siriji. Foto: Reuters

uporniki zavzeli letališče v sirskem mestu Hama
Novice Ameriški uradniki verjamejo, da so režimu šteti dnevi #video
Samuel Žbogar, Varnostni svet ZN
Novice V Varnostnem svetu ZN pozivi k iskanju politične rešitve za Sirijo
Sirija
Novice Fajon: V Siriji je treba poiskati politično rešitev
Ne spreglejte