Sreda, 1. 5. 2013, 13.45
8 let, 7 mesecev
Severnokorejska tiskovna agencija kot podaljšek režima
Severnokorejska tiskovna agencija KCNA predvsem za severnokorejski režim deluje kot glasnik najpomembnejših dogodkov v državi, med katerimi so upori v proizvodnjah tovarn, sprejem košar z rožami za družino severnokorejskega voditelja in občasno tudi napovedi o morebitnih jedrskih napadih na njihove sosede. Vendar pa je KCNA namenjen tudi širšim namenom, saj deluje z namenom, da ljudem določi njihovo počutje, ki pa se spreminja z naravnanostjo državnih voditeljev, piše Washington Post.
Sporočila KCNA so tako namenjena tujini in severnokorejskemu 24-milijonskemu prebivalstvu. Tiskovna agencija sicer deluje kot agencija za odnose z javnostjo in kot multimedijsko podjetje, ki loči novice od propagande. Južnokorejsko obrambno ministrstvo zaposluje ekipo bralcev, ki poskušajo interpretirati pomembnost medijskih novic. "Nimajo zadržkov o tem, ali bi odvrgli verbalno bombo. Veliko od tega pa je pretiravanje zavoljo lastnega ponosa," je za Washington Post povedal eden izmed predstavnikov južnokorejske vlade.
V obdobju napetosti na Korejskem polotoku KCNA objavlja ključne izjave za tuje medije. Pred dvema desetletjema, ko so bili odnosi med obema Korejama enako napeti, so novinarji in uredniki pri KCNA prejeli sporočilo od Oddelka za propagando, telesa, ki vodi in cenzurira severnokorejske novice, je za Washington Post povedal Chang Hae Song, ki je bil pri KCNA zaposlen med letoma 1976 in 1996. Sporočilo je od novinarjev zahtevalo, da so bolj kritični do ZDA, hkrati pa državnim televizijam predlagalo, naj izberejo takšne videoposnetke, ki bi ponazarjali vzdušje vojne.
Severnokorejski mediji se sicer na preostale dogodke odzovejo precej počasi. Tako so na primer mediji počakali kar ves dan, preden so objavili odziv režima na uvedbo sankcij Združenih narodov (ZN). V izjavi so obljubili še več jedrskih testov in izstrelitev raket. Potem ko je pretekli teden Južna Koreja pozvala svojo severno sosedo k pogovorom o prihodnosti skupnega industrijskega kompleksa Kaesong, se je režim odzval nekaj ur po izteku ultimata.
Do nedavnega so imeli tisti, ki stojijo za severnokorejsko propagando, razmeroma lahko nalogo, saj so lahko predstavili le svojo različico resnice, v zadnjem času pa to ni več mogoče, saj je vse več novinarjev, ki se pretihotapi v državo, od koder potem poročajo o stanju v državi. Vse več pa je tudi tihotapcev, ki čez mejo tihotapijo DVD-je in tuje radie. Raziskava ameriškega State Departmenta pa je ugotovila, da je ena četrtina Severnokorejcev že poslušala tuji radio, skoraj polovica pa jih je gledala DVD-je, ki jih severnokorejski režim sicer prepoveduje, predvsem zaradi radovednosti in dolgočasja.
Čeol Hunova pa med oddajanjem poskuša pokriti veliko tem, od vremena do vojaškega proračuna na Kitajskem. Včasih spregovori tudi o korupciji vladajoče družine in o padcu avtoritarnih voditeljev na Bližnjem vzhodu. "Ne vedo, kaj se dogaja v njihovi lastni državi, ker so novice selektivne," je za Washington Post povedala Kim Čeol Hun.