Sreda, 12. 11. 2014, 13.34
8 let, 7 mesecev
Šešelj premiera in predsednika Srbije označil za izdajalca (video)
S terase sedeža njegove Srbske radikalne stranke (SRS) v Zemunu je več tisoč pristašem dejal, da ga je haaško sodišče brutalno vrglo iz pripora, ker so se ga hoteli "čim prej znebiti".
Haaško sodišče, ki ga sam sicer ne priznava, je označil za "ranjeno globalno zver, ki še naprej uničuje življenja srbskih političnih in vojaških voditeljev". Oblasti v Beogradu je obtožil, da ne pomagajo srbskim obtožencem v Haagu, ki jim po njegovih besedah sodijo samo zato, ker so branili svojo domovino.
Za četrtek ob 12. uri je na sedežu stranke napovedal novinarsko konferenco, prav tako je napovedal udeležbo na sobotnem zborovanju svoje radikalne stranke na Trgu republike v središču Beograda.
Tako Vučić kot Nikolić sta bila v preteklosti člana SRS in tudi v ožjem krogu Šešljevih zaupnikov, dokler se leta 2003 ni predal haaškemu sodišču. Kasneje pa je veliko njegovih privržencev zapustilo radikalno stranko in se pridružilo danes vladajoči Srbski napredni stranki, ki sta jo leta 2012 ustanovila Nikolić in Vučić.
Na beograjskem letališču je sicer vodjo srbskih radikalcev pričakalo več sto članov njegove stranke in njegovih privržencev. Svojemu voditelju so pripravili velik sprejem s številnimi transparenti z napisi podpore, njegovimi portreti in zastavami stranke in Srbije. Podpredsednik Srbske radikalne stranke (SRS) Zoran Krasić je napovedal, da bodo v soboto v Beogradu pripravili veliko zborovanje, na katerem bo spregovoril tudi Šešelj.
Tako Vučić kot tudi Nikolić sta bila nekdaj v ožjem krogu Šešljevih zaupnikov, dokler se leta 2003 ni predal haaškemu sodišču. Pozneje pa je veliko njegovih privržencev zapustilo radikalno stranko in se pridružilo danes vladajoči Srbski napredni stranki, ki sta jo leta 2012 ustanovila Nikolić in Vučić.
Manj zadovoljne s prihodom glavnega srbskega radikalca pa so žrtve vojne v Bosni in Hercegovini, "Ni pravice. Zločinci so na svobodi. Nikogar ne zanimajo žrtve, samo zločinci," so v sporočilu za javnost zapisali predstavniki 11 združenj žrtev vojne v BiH.
"Z izpustitvijo Šešlja na prostost žrtve genocida ugotavljamo, da so Evropa in svet poskrbeli, da naredijo projekt za vojno v BiH, zdaj pa načrt, kako bodo osvobodili zločince," je po poročanju Bete dejala predsednica Združenja mater Srebrenice Munira Subašić.
Haaško sodišče je Šešlja, ki je obtožen vojnih zločinov, iz pripora v Scheveningnu začasno izpustilo zaradi slabega zdravstvenega stanja, srbska vlada pa je morala dati zagotovila, da je načeloma pripravljena jamčiti, da ne bo prišel v stik s svojimi žrtvami ali pričami haaškega tožilstva.
Šešljevo zdravje se je medtem občutno poslabšalo. Pri 60-letniku naj bi odkrili metastaze na jetrih, potem ko je bil konec lanskega leta operiran zaradi raka na debelem črevesu. Šešelj je doslej tretji haaški obtoženec, ki so ga začasno izpustili iz zdravstvenih razlogov. Druga dva sta kmalu po izpustitvi umrla.