Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
9. 5. 2025,
16.22

Osveženo pred

20 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,19

Natisni članek

Natisni članek

ministrstvo brezposelnost Ekonomsko socialni svet-ESS

Petek, 9. 5. 2025, 16.22

20 minut

Seja ESS prekinjena: ministrstvo nasprotuje zvišanju nadomestil za brezposelnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,19
Ekonomsko socialni svet | Večja razhajanja so se pojavila pri višini nadomestila za brezposelnost.  | Foto STA

Večja razhajanja so se pojavila pri višini nadomestila za brezposelnost.

Foto: STA

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je danes na zahtevo socialnih partnerjev osnutek novele zakona o urejanju trga dela umaknil z dnevnega reda. Osnutek je bil namreč predmet pogajanj na ravni posebne delovne skupine ESS, ki pa so bila zaradi nesodelovanja finančnega ministrstva v sredo prekinjena, so po seji pojasnili socialni partnerji.

"Ministrstvo za finance pri pogajanjih žal ni tvorno sodelovalo in je s svojimi postavljenimi ultimati sprožilo nezadovoljstvo tako delodajalcev kot sindikatov," je po seji povedal glavni izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Mitja Gorenšček. Njegove besede je potrdil tudi izvršni sekretar pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko.

Sindikati in delodajalci naj bi bili sicer glede večine predlaganih sprememb zakona, ki jih je pripravilo ministrstvo za delo, usklajeni.

Socialni partnerji naj bi se tako zbližali glede zmanjšanega obsega dela za starejše delavce, posredovanja študentskega dela ter obsega začasnega in občasnega dela upokojencev.

Ministrstvo nasprotuje zvišanju nadomestil za brezposelnost 

Večja razhajanja so se pojavila pri višini nadomestila za brezposelnost. V osnutku je predvideno zvišanje najnižjega in najvišjega zneska denarnega nadomestila za brezposelnost. Najnižji znesek bi znašal 75 odstotkov bruto minimalne plače, najvišji pa bi se začel pri 130 odstotkih bruto minimalne plače in bi postopoma padal do 80 odstotkov, kolikor bi znašal po 12 mesecih brezposelnosti.

Na novo se ureja tudi določitev osnove za odmero denarnega nadomestila za brezposelnost. Ta se poenostavlja na način, da se bo pri izračunu upoštevalo osem najvišjih prejetih plač v 24 mesecih pred mesecem nastanka brezposelnosti.

A zvišanju nadomestil nasprotuje ministrstvo za finance, zato je bil osnutek novele o urejanju trga dela danes umaknjen z dnevnega reda ESS.

GZS: Grozi nevarnost, da naša država ne bo izpolnila obveznosti iz načrta za okrevanje 

"Edina rešitev je, da se sprejme, kar je bilo dogovorjeno. /.../ Tukaj gre za politično odločitev ministrstva za finance, ali bo temu sledilo ali ne. Pri tem bomo vztrajali," je poudaril Zorko.

Gorenšček pa je v tej luči opozoril na "realno nevarnost, da naša država ne bo izpolnila obveznosti iz načrta za okrevanje in odpornost ter bo posledično iz tega naslova izgubila 140 milijonov evrov evropskih sredstev".

"Delodajalci ne pristajamo na to, da bi nam naprtili odgovornost za morebiten izpad teh sredstev, saj smo bili v vsakem trenutku pripravljeni zaključiti delo na noveli zakona, ki smo ga začeli. Pričakujemo, da bodo soglasno sprejete odločitve socialnih partnerjev in ministrstva za delo upoštevali tudi drugi vladni resorji," je podčrtal.

Dolgotrajna oskrba je medtem kljub zahtevi delodajalcev ostala na dnevnem redu današnje seje.

Mesec: iščemo rešitve

Minister za delo Luka Mesec je medtem zagotovil, da na ministrstvu iščejo rešitev za presek gordijskega vozla, zaradi katerega je prišlo do zastoja v pogajanjih o noveli zakona o urejanju trga dela. Prva priložnost za to bo v prihodnjem tednu, ko bodo imeli na temo višine nadomestil za brezposelnost sestanek na ministrstvu za finance.

Glede usklajenosti socialnih partnerjev o ostalih predlaganih spremembah iz zakona pa je Mesec dejal, da so blizu soglasja tudi pri zaostritvi pogoja, pod katerim je mogoče koristiti t. i. most do upokojitve, ter pri začasnem ali občasnem delu upokojencev. "Največ socialnega dialoga bo v resnici potrebnega na področju agencijskega dela, kjer imamo še določena nerazrešena vprašanja," je izpostavil.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Miro Smrekar se je zavzel za določitev jasne definicije tega, kaj sploh agencijsko delo je. Pri tem pa je izpostavil tudi pomisleke glede tega, da bi se zavodu za zaposlovanje omogočilo izvajanje posredovanja začasnega ali občasnega dela študentom in dijakom. "Za nas so pomembni razlogi, zakaj bi širili to dejavnost tudi na zavod, ker menimo, da gre za prevelik angažma javnega denarja ter za premalo dodane koristi za slovenska podjetja in pa tudi za dijake in študente," je poudaril.

Ekonomsko socialni svet
Novice Socialni partnerji bodo v ponedeljek podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele
Ekonomsko socialni svet
Novice Končana poganja o pokojninskih spremembah. Dogovor bo podpisan v ponedeljek.
Ne spreglejte