Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
17. 5. 2013,
7.31

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

vojna ladja Rusija Ciper

Petek, 17. 5. 2013, 7.31

8 let, 7 mesecev

Ruske vojne ladje v Sredozemlju – kmalu še jedrske podmornice?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vojne ladje iz ruske pacifiške flote so prvič po več desetletjih zaplule v Sredozemsko morje. Ruska mornarica je sporočila, da jim bi lahko kmalu sledile še jedrske podmornice.

Vojne ladje ruske mornarice so prek Sueškega prekopa zaplule v Sredozemsko morje. Plovila so namenjena v ciprsko pristanišče Limasol. Skupina je sestavljena iz rušilca Amdiral Pantelejev, dveh amfibijskih bojnih ladij Peresvet in Admiral Nevelskoj, spremljata pa jih pa tudi tanker in vlačilec.

Ladje so pristanišče v Vladivostoku zapustile 19. marca, v Sredozemskem morju pa so se pridružile ruskim mediteranskim namenskim silam, ki so v tem trenutku sestavljene iz ladij s Severnega, Baltskega in Črnega morja. V prihodnje bi floto lahko razširili tudi z jedrskimi podmornicami, so sporočili iz ruske mornarice. Namenske sile bodo tako stalno nameščene v Sredozemlju, kjer bodo skrbele za zaščito ruskih interesov na območju, hkrati pa bodo posredovale tudi ob morebitnih trenjih v regiji.

Po razpadu Sovjetske zveze leta 1992 je Rusija odpoklicala svojo sredozemsko floto, ki jo je sestavljalo do 50 ladij. Kritiki ponovne napotitve vojaških ladij v Sredozemlje pravijo, da ruska mornarica nima zadostnih zmogljivosti za takšno misijo, nejasno pa je tudi, kje bi v nujnih primerih ladje popravljali. Admiral Viktor Čirkov je sicer dejal, da bi bila ruska mornarica lahko stalno prisotna tudi v Tihem in Indijskem oceanu, če bi vlada to želela, tako kot v sovjetskih časih.

Ne spreglejte