Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
27. 9. 2015,
9.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Francija napad

Nedelja, 27. 9. 2015, 9.56

8 let, 7 mesecev

Putin: Uporniki, ki jih ZDA oborožujejo, prestopajo k Islamski državi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Francija je izvedla svoj prvi zračni napad na cilje Islamske države v Siriji v prizadevanju omejitve prisotnosti islamistov v tej državi. Irak je napovedal deljenje obveščevalnih informacij o IS.

Iz Pariza so sporočili, da so francoska letala napadla cilje islamistov, ki so jih identificirali med opazovalnimi preleti v zadnjih dveh tednih. Akcijo so uskladili z regionalnimi partnerji, še piše v sporočilu iz urada francoskega predsednika Francoisa Hollanda. "Napadli bomo vsakič, ko bo ogrožena naša nacionalna varnost," so napovedali v Elizejski palači.

"Naše sile so zadele tarčo in jo povsem uničile" Hollande, ki se New Yorku udeležuje zasedanje Generalne skupščine ZN, je pojasnil, da je šest francoskih vojaških letal napadlo vadišče IS na vzhodu Sirije. "Naše sile so zadele tarčo" blizu mesta Deir Ezor in jo povsem uničile, je dejal. Hollande je še poudaril, da nihče ne bi smel biti izključen iz pogovorov o končanju vojne v Siriji. "Francija se pogovarja z vsemi in nihče ni potisnjen na stran," je zatrdil, s čimer je nakazal, da se je Pariz o končanju sirskega konflikta pripravljen pogovarjati tudi s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom.

Prvi napad Francije v Siriji Do zdaj je Francija zračne napade na cilje islamistov izvedla le v Iraku, v Siriji pa ne, saj ni hotela okrepiti režim sirskega predsednika Bašarja Al Asada. Hollande je v začetku meseca razkril spremembo strategije, tudi zaradi naraščajoče begunske krize v Evropi in napovedal, da je Francija v Sirijo pripravljena poslati letala. Koalicija pod vodstvom ZDA napade na islamistične silje v Siriji in Iraku izvaja že več kot leto dni.

Rusija povečuje vojaško prisotnost v Siriji in Iraku O krepitvi boja proti IS priča tudi novica iz Iraka, ki je napovedal delitev obveščevalnih informacij o islamistih z Rusijo, Iranom in Sirijo. Kot razlog je Irak navedel "naraščajočo zaskrbljenost Rusije o na tisoče ruskih teroristih, ki v okviru Islamske države izvajajo kriminalna dejanja".

Novica prihaja v času naraščajoče zaskrbljenosti ZDA zaradi povečane ruske vojaške prisotnosti v Siriji. Vse več indikatorjev nakazuje, da Rusija načrtuje nekakšno operacijo v Bagdadu, da bi koordinirala svoja prizadevanja v boju proti IS skupaj z Irakom, Iranom in Sirijo.

ZDA za razliko od Rusije v boju proti IS niso pripravljene sodelovati z Al Asadom.

O reševanju sirskega vprašanja naj bi ob robu 70. Zasedanja Generalne skupščine ZN govorila tudi predsednik ZDA Barack Obama in ruski predsednik Vladimir Putin.

Pred srečanjem je Putin danes to, da ZDA podpirajo sirske upornike, označil za nezakonito in neučinkovito. Poudaril je, da se uporniki, ki gredo skozi ameriško urjenje, nato pridružijo Islamski državi, s seboj pa vzamejo orožje, s katerim jih je oborožil Washington.

Med intervjujem za ameriške televizijske hiše je dejal, da si Al Asad zasluži mednarodno podporo, ker se bori proti terorističnim organizacijam. Damask bi moral biti vključen v mednarodne napore za boj proti IS, je prepričan ruski predsednik. Kritičen je bil do namere ZDA, da izuri in oborožil 5.400 sirskih upornikov, ki naj bi se nato borili proti islamistom. "Samo 60 izmed teh borcev je primerno izurjenih, samo štirje ali pet pa jih nosi orožje. Preostali so dezertirali in se pridružili islamistom," je dejal Putin.

Ne spreglejte