Četrtek, 16. 7. 2020, 20.37
4 leta, 4 mesece
Pripadnica IS, ki ji je London odvzel državljanstvo, bi se lahko vrnila
Ženski, ki ji je Velika Britanija odvzela državljanstvo, ker se je v Siriji pridružila skrajni Islamski državi (IS), bi morali dovoliti, da se vrne domov in se pritoži na odvzem državljanstva, je danes odločilo sodišče.
Shamima Begum je februarja izgubila pritožbo, ko se je pri specializirani prizivni komisiji za priseljevanje (SIAC) pritožila glede odločitve britanskih oblasti, da ji odvzamejo državljanstvo.
Takrat so pri komisiji še priznali, da Begumovi ni bila omogočena pravična in učinkovita pritožba, saj je v tem času živela v begunskem taborišču v Siriji, poroča STA.
Če se bo tako odločilo ministrstvo, se mora ob prihodu na Otok podrediti nadzoru
Trije sodniki na prizivnem sodišču so danes zadržali odločitev SIAC. Kot so sporočili, morajo Begumovi dovoliti, da pride v Veliko Britanijo, kjer lahko sodeluje v procesu pritožbe, obenem pa se mora podrediti nadzoru, če bo tako odločilo britansko ministrstvo za notranje zadeve.
Sky News has spoken to Shamima Begum, the British schoolgirl who left the UK to join Islamic State.
— SkyNews (@SkyNews) February 17, 2019
She says she was aware of the beheadings and executions by IS and was "okay" with the actions at first.
Read the full interview with the IS bride here: https://t.co/JlQZG73ZiQ pic.twitter.com/Jk7AmxorPE
Imela je že tri otroke
Shamima Begum je leta 2015, ko je bila stara 15 let, s še dvema prijateljicama pobegnila iz Londona v Sirijo. Februarja je po ofenzivi na džihadiste pobegnila iz Baghuza, trdnjave IS na vzhodu Sirije.
Poročila se je z nizozemskim nabornikom, s katerim je imela tri otroke, vsi so že umrli, piše BBC.
Takratni britanski notranji minister Sajid Javid ji je odvzel državljanstvo zaradi grožnje nacionalni varnosti. Begumova se je pritožila, saj je zaradi njegove odločitev postala apatrid.
Vlada nad odločitvijo sodišča razočarana
Nekateri so sicer trdili, da ima dekle bangladeško državljanstvo, kar v Daki zavračajo. V skladu z britanskim zakonom o državljanstvu iz leta 1981 je sicer mogoče posamezniku odvzeti državljanstvo, če notranji minister presodi, da bi bilo to v javno dobro in če zaradi tega ne bi postal apatrid.
Tiskovni predstavnik premierja Borisa Johnsona je sporočil, da je vlada razočarana nad današnjo odločitvijo sodišča in se bo skušala pritožiti.
3