Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
1. 7. 2025,
6.31

Osveženo pred

1 dan, 8 ur

Vsebino omogoča Medicofit

Natisni članek

Natisni članek

kineziolog kineziologija fizioterapija fizioterapevt bolečine noad advertorial

Torek, 1. 7. 2025, 6.31

1 dan, 8 ur

Zdravljenje bolečin v kolku s fizioterapijo

Vsebino omogoča Medicofit
Bolečine v kolku | Foto Medicofit

Foto: Medicofit

Bolečine v kolku spadajo med najpogostejše in najbolj obremenjujoče mišično-skeletne težave, ki se pojavljajo pri ljudeh vseh starosti, posebej ranljiva pa je starejša populacija. Gre za kompleksno težavo, ki lahko izvira iz različnih vzrokov – od artritisa in tendinitisa do burzitisa, mehanskih poškodb in degenerativnih sprememb, ki so posledica naravnega procesa staranja.

Čeprav se bolečina v kolku lahko razvije postopno ali nenadno, ima vedno skupen imenovalec: pomembno vpliva na kakovost življenja posameznika. Omejeno gibanje, stalna prisotnost nelagodja, težave pri hoji, sedenju ali spanju so vsakdanji spremljevalci tistih, ki trpijo za bolečinami v kolku.

Velik izziv pri obravnavi bolečin v kolku je zanemarjanje ali nepravilna obravnava, kar je pogosto posledica podcenjevanja simptomov ali napačnega prepričanja, da gre zgolj za znake staranja. Vendar resnica ni tako preprosta – neustrezna ali celo zamujena rehabilitacija ima lahko zelo resne posledice.

Zaradi odsotnosti primerne obravnave lahko sprva blage bolečine hitro napredujejo v kronična stanja, ki vključujejo trajno zmanjšano gibljivost in deformacije sklepa. To še posebej velja za osebe, ki bolečine v kolku zanemarjajo več mesecev ali let, saj se v tem času lahko razvijejo kompleksne funkcionalne in strukturne spremembe.

Zakaj je fizioterapevtsko zdravljenje ključnega pomena?

Fizioterapevtsko zdravljenje ne deluje zgolj simptomatsko – torej zgolj na lajšanje bolečine –, temveč naslavlja tudi globlje vzroke težav. Cilj sodobne fizioterapije ni le olajšanje akutnega nelagodja, temveč izboljšanje gibljivosti sklepa, zmanjšanje vnetja in dolgoročna stabilizacija kolka z usmerjeno mišično krepitvijo. S tem se ne le olajšajo vsakodnevne funkcionalne obremenitve, temveč se tudi prepreči napredovanje bolezni, kot je na primer osteoartritis.

Medicofit_bolečine v kolku_laser | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Ustrezno načrtovan fizioterapevtski program tako pogosto deluje tudi kot preventiva pred operativnimi posegi, ki se jim številni pacienti želijo izogniti. Posebej pomemben je pravočasen začetek rehabilitacije. Ko je obravnava uvedena v zgodnji fazi bolezni ali poškodbe, so rezultati bistveno boljši.

Pravočasna fizioterapija omogoča ohranitev gibljivosti, povrnitev mišične moči in ponovno vzpostavitev svobode gibanja brez bolečine. V praksi to pomeni večjo samostojnost, boljšo mobilnost in občutno izboljšano kakovost življenja – tudi pri starejših pacientih ali osebah z večletnimi težavami. Zato ni presenetljivo, da se vedno več posameznikov odloča za strokovno fizioterapevtsko zdravljenje kolka, ki temelji na individualiziranem pristopu in sodobnih, znanstveno podprtih metodah.

Imate težave s kolkom? Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku.

Kompleksnost kolčnega sklepa

Anatomsko gledano je kolčni sklep zasnovan za izredno zahtevno nalogo: neprestano prenaša težo zgornjega dela telesa na spodnje okončine in hkrati omogoča veliko gibljivost. Gre za kroglast sklep, kjer glavica stegnenice leži v sklepni ponvici medenice. To omogoča gibanje v vseh smereh, pomeni pa tudi, da mora biti sklep izjemno dobro stabiliziran. Stabilnost zagotavljajo tako pasivni elementi, kot so ligamenti in sklepna ovojnica, kot tudi aktivni stabilizatorji – mišice, ki potekajo z medeničnega in ledvenega področja na stegnenico in meča.

Zaradi teh biomehanskih lastnosti kolčni sklep med vsakodnevnimi aktivnostmi nikoli ni povsem razbremenjen. Ne glede na to, ali sedimo, stojimo, hodimo ali ležimo, je kolk pod določenim pritiskom. Ta stalna obremenitev pomeni, da je sklep izjemno občutljiv na napačne gibalne vzorce, slabo mišično podporo in prekomerno telesno težo. Prav zato je pri zdravljenju bolečin v kolku pomembna vzpostavitev ustrezne medmišične koordinacije in funkcionalne stabilnosti. To je mogoče doseči le s ciljno usmerjeno fizioterapijo in kineziologijo, kjer se ne obravnava le sklep, ampak celoten gibalni sistem kot celota.

Ko operacija ni več izbira, temveč nuja

Pri številnih pacientih so vzrok za bolečino v kolku anatomske nepravilnosti – na primer nepravilno oblikovane sklepne površine ali prirojene deformacije, kot je displazija kolka. V drugih primerih gre za obrabo sklepnega hrustanca, ki sčasoma napreduje v osteoartritis. Ne glede na izvor pa vse te težave vodijo do istega rezultata: kronične bolečine, zmanjšane gibljivosti in slabše kakovosti življenja.

Bolečine v kolku_simptomi | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Tudi v primerih, kjer je zaradi obrabe ali deformacije nujen operativni poseg, fizioterapija ostaja nepogrešljiv del rehabilitacije. Ustrezna kinezioterapija pred operacijo in po njej močno izboljša končne izide zdravljenja in pacientu omogoča hitrejšo vrnitev v samostojno življenje brez bolečin.

Najpogostejši vzroki bolečin v kolku

Vzroki za pojav bolečine v kolku so lahko številni. V večini primerov gre za posledico mehanske obrabe, vnetnih procesov, nepravilne biomehanike ali celo prirojenih nepravilnosti v obliki sklepnih površin. Pogosto gre za preplet več dejavnikov, ki vplivajo drug na drugega in ohranjajo bolečinski vzorec. Klinična slika se razvija počasi in pogosto postane očitna šele, ko je funkcionalna zmogljivost že resno okrnjena.

Med najpogostejše vzroke pri odraslih in starejših spada osteoartritis kolka. Gre za degenerativno bolezen, pri kateri se sklepni hrustanec postopoma obrablja. Ko pride do stika kosti ob kost, se pojavijo vnetja, bolečina in občutna omejitev gibanja. Osteoartritis kolka je ena najpogostejših patologij, ki povzroča bolečine in funkcionalne omejitve. Značilno je postopno napredovanje simptomov, bolečina se najprej pojavlja ob večjih obremenitvah in kasneje tudi v mirovanju, predvsem ponoči. Občutek togosti v kolku, pokanje in šepanje so pogosti znaki, da je proces obrabe že napredoval.

Naslednji pogost vzrok je displazija kolka – prirojena nepravilnost v obliki glavice stegnenice ali acetabuluma, ki vodi v mehansko neskladje in nestabilnost sklepa. Pri odraslih, kjer ni bila diagnosticirana v otroštvu, se displazija pogosto pokaže kot globoka bolečina v sprednjem delu kolka ali v dimljah, ki se poslabša z aktivnostjo. Zaradi pomanjkanja stabilnosti morajo mišice delovati bolj intenzivno, kar vodi v mišično utrujenost, prenapetost in posledične poškodbe mehkih tkiv.

Pri utesnitvenem sindromu kolka (FAI) gre za nepravilno oblikovane sklepne površine, ki med gibanjem povzročajo povečan mehanski pritisk in trenje. Posledice so mikropoškodbe hrustanca in labruma ter razvoj vnetnih sprememb. Bolečina je najpogosteje lokalizirana v dimljah in se pojavi ob gibanju – še posebej pri fleksiji z notranjo rotacijo. Značilni spremljevalci so občutek preskakovanja in pokanja ter zmanjšana gibljivost.

Bolečine v kolku_znaki1 | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Burzitis kolka, še en pogost razlog za bolečine, nastane zaradi vnetja burz, tekočinskih vrečk, ki zmanjšujejo trenje med mišicami in kostmi. Najpogosteje gre za trohanterični burzitis, ki povzroča pekočo in utripajočo bolečino na zunanji strani kolka. Ta se pogosto poslabša ponoči, še posebej pri spanju na prizadeti strani. Poleg mehanske preobremenitve med dejavnike tveganja spadajo bolezni hrbtenice, razlika v dolžini nog ali prekomerna telesna teža.

Pogost, a velikokrat napačno diagnosticiran je sindrom piriformis, stanje, pri katerem mišica piriformis pritiska na ishiadični živec. Bolečina izhaja iz zadnjice in lahko seva po zadnji strani stegna vse do meč ali celo stopala. Pogosti so simptomi, kot so mravljinčenje, pekoč občutek in otrplost. Pomembno je razlikovanje med sindromom piriformis in išiasom, saj je etiologija drugačna, kar vpliva na izbiro terapije.

Pod krovnim izrazom bolečinski sindrom velikega trohantra (GTPS) se skriva več stanj, od burzitisa do tendinopatij. Skupno jim je to, da povzročajo bolečine na stranskem delu kolka, pogosto zelo ostre in intenzivne, ki se poslabšajo ob hoji, vstajanju ali ležanju na boku. GTPS je pogosto posledica mišičnega neravnovesja, kroničnih preobremenitev in nepravilne telesne drže.

Kako prepoznamo bolečino v kolku?

Simptomi bolečin v kolku se razlikujejo glede na primarni vzrok. Najpogosteje pacienti poročajo o lokalizirani bolečini, ki je lahko topa, ostra, rezajoča ali pekoča. Včasih se bolečina pojavi le ob specifičnih gibih, drugič je stalno prisotna. Lahko seva v dimlje, stegna, zadnjico ali celo v koleno, zaradi česar se pogosto zamenjuje z drugimi patologijami.

Bolečine v kolku_težave | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

V začetni fazi težav se simptomi pojavijo le ob večjih fizičnih obremenitvah, po daljši hoji ali po športni aktivnosti. Takrat gre pogosto še za reverzibilna stanja, pri katerih lahko ustrezna fizioterapija hitro odpravi težave. Ko se bolečina pojavi že med vsakodnevnimi aktivnostmi, kot so hoja po ravnem ali sedenje, je znak, da je stanje napredovalo in je potrebna kompleksnejša obravnava. V zadnji fazi, ko je bolečina prisotna tudi v mirovanju ali ponoči, gre za resno okvaro, ki lahko zahteva tudi operativno zdravljenje.

Pogosta je jutranja okorelost, ki po krajšem gibanju popusti, vendar se kasneje ponovno pojavi. Pridružijo se lahko še simptomi, kot so občutek nestabilnosti, šepanje, zmanjšana gibljivost in zvočni pojavi v sklepu, kot so škrtanje, pokanje in preskakovanje. Takšna simptomatika je pogosto posledica kombinacije degenerativnih sprememb in mišičnih kompenzacijskih vzorcev.

Ustrezna diagnostika je ključ do učinkovite terapije

Za uspešno zdravljenje bolečine v kolku je natančna in celostna diagnostika nujna. Fizioterapevtski pregled vključuje oceno statične in dinamične drže, testiranje gibljivosti, mišične moči, funkcionalnosti in analizo hoje. Zelo pomembna je tudi podrobna anamneza, kjer pacient opiše naravo bolečine – ali je topa ali ostra, ali seva, kdaj se pojavlja, kaj jo sproži in kaj jo ublaži.

V primeru suma na strukturne poškodbe, kot so obraba hrustanca, poškodbe labruma ali nepravilnosti v obliki kosti, se svetuje dodatno slikovno diagnostiko, kot so rentgen, magnetna resonanca ali ultrazvok. Ta ne služi le potrditvi diagnoze, temveč tudi kot osnova za načrtovanje individualne terapevtske strategije.

Medicofit_bolečine v kolku_diagnostika1 | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Pomembno je poudariti, da bolečina v kolku ni vedno posledica lokalne težave. Pogosto gre za prenosne vzorce, kjer je izvor bolečine v hrbtenici, kolenu ali celo gležnju. Zato mora biti diagnostika vedno celostna in vključevati analizo celotne kinetične verige.

Individualiziran program rehabilitacije za dolgotrajne rezultate

Celostno fizioterapevtsko zdravljenje bolečin v kolku se v sodobnih centrih, kot je klinika Medicofit, začne z natančno diagnostično terapijo. Gre za podroben začetni pregled, pri katerem fizioterapevt oceni trenutno stanje pacienta – od narave bolečine in gibljivosti sklepa do mišične moči, funkcionalne stabilnosti in drže. Diagnostična terapija ni zgolj teoretična analiza – že ob prvem obisku pacient prejme začetno protibolečinsko in protivnetno obravnavo. To pomeni, da se terapija začne takoj, brez nepotrebnega čakanja, kar je ključno za hitro olajšanje simptomov.

Po začetnem pregledu se oblikuje individualiziran program rehabilitacije, ki temelji na specifični diagnozi, ciljih pacienta, prisotnosti pridruženih težav ter trenutni telesni pripravljenosti. Zdravljenje vključuje različne terapevtske pristope, ki so usmerjeni v zmanjšanje bolečine, izboljšanje gibljivosti, povrnitev mišične moči in obnovo funkcionalnega gibanja. Cilj je vedno dolgoročna rešitev, ne le kratkotrajno lajšanje simptomov.

Naročite se na zdravljenje bolečine v kolku.

Učinkovite sodobne metode za lajšanje bolečine in vnetij

Med sodobnimi metodami, ki jih uporabljajo fizioterapevti pri zdravljenju kolčnega sklepa, so izpostavljene predvsem neinvazivne, a visoko učinkovite terapije. Udarni globinski valovi so namenjeni razbremenitvi kronično razdraženih mehkih tkiv in aktivaciji regeneracije, še posebej pri tendinopatijah in GTPS. Terapija TECAR pa s pomočjo radiofrekvenčne energije spodbuja mikrocirkulacijo, zmanjšuje vnetje in sprošča globoka tkiva. Elektrostimulacija HiTop omogoča aktivacijo mišičnih vlaken pri posameznikih z zmanjšano mišično močjo, kar je ključno pri kroničnih težavah in starostno pogojeni atrofiji.

Medicofit_bolečine v kolku_TECAR | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Za zmanjševanje bolečine se uporabljajo tudi laser SUMMUS, ultrazvočna krioterapija SIXTUS in diamagnetoterapija PERISO. Te metode pomagajo zmanjšati bolečino, pospešujejo metabolizem tkiv in ustvarjajo pogoje za hitrejše celjenje. Vse te tehnologije so v klinični praksi preverjene, dokazano učinkovite in prijazne do pacienta – brez stranskih učinkov, brez poškodb tkiva in brez invazivnih posegov.

Vaje kot temelj funkcionalne rehabilitacije

Ključna komponenta dolgoročnega uspeha pa ostajajo terapevtske vaje, posebej prilagojene posamezniku glede na diagnozo in trenutne zmožnosti. Te vaje vključujejo raztezanje skrajšanih mišičnih skupin, krepitev oslabljenih stabilizatorjev kolka ter izboljšanje nevromišične kontrole. Šele z vzpostavitvijo ustrezne medmišične koordinacije se lahko doseže trajno izboljšanje funkcionalnosti kolka.

Vaje se izvajajo pod strokovnim nadzorom fizioterapevta ali kineziologa in se postopoma stopnjujejo glede na napredek. Na začetku gre za osnovne aktivacije in izometrične kontrakcije, kasneje pa se v program vključujejo tudi kompleksnejši gibalni vzorci in simulacija vsakodnevnih aktivnosti. Namen vseh vaj ni le odprava bolečine, temveč predvsem preprečevanje ponovitve težav in ponovna vzpostavitev samozavestnega gibanja brez kompenzacijskih vzorcev.

Manualna terapija za sprostitev in izboljšanje gibljivosti

Poleg vaj se pogosto izvaja tudi manualna terapija, različne tehnike mobilizacije sklepov in obravnave mehkega tkiva, s katerimi se sprošča mišična napetost, izboljšuje gibljivost in spodbuja mehanična sprostitev sklepne kapsule. Manualne tehnike omogočajo takojšnje izboljšanje počutja in so posebej učinkovite pri bolnikih, ki imajo omejeno gibljivost zaradi kontraktur, brazgotin ali bolečinskih omejitev.

Celosten, prilagodljiv in učinkovit program zdravljenja

Posebej pri kroničnih primerih ali pri starejši populaciji je izjemno pomembna multidisciplinarna podpora, kjer sodelujejo fizioterapevti, kineziologi in po potrebi tudi ortopedi. Tak pristop omogoča, da se obravnava ne zgolj simptom, temveč celoten sistem, s tem pa se ustvarijo pogoji za resnično dolgoročno izboljšanje.

Medicofit_bolečine v kolku_kineziologija | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Fizioterapevtsko zdravljenje v sodobni praksi torej ni več omejeno na nekaj splošnih vaj ali kratkotrajno protibolečinsko terapijo. Gre za celovit in strukturiran program, ki se nenehno prilagaja posameznikovim potrebam, odzivu na terapijo in vsakodnevnim izzivom. Prav ta pristop zagotavlja, da se ne odpravlja le bolečina, ampak tudi njen vzrok, kar je ključna razlika med simptomatskim lajšanjem in dejanskim zdravljenjem.

Celostno zdravljenje bolečin v kolku v kliniki Medicofit pacientom priporočajo številni priznani specialisti ortopedske kirurgije.

Kaj lahko storite sami?

Čeprav je strokovno vodena fizioterapija ključni element zdravljenja, lahko posameznik veliko naredi tudi sam, še posebej v blažjih fazah težav ali v obliki podpore obstoječi terapiji. Samopomoč mora temeljiti na jasnih navodilih strokovnjaka, saj neprimerne ali napačno izvedene vaje lahko stanje celo poslabšajo.

Počitek in izogibanje bolečim gibom

Prvi korak pri soočanju z bolečino v kolku je pogosto začasna razbremenitev sklepa. Če pride do poslabšanja simptomov, je priporočljivo zmanjšati telesno aktivnost in se izogibati gibom, ki sprožajo bolečino – zlasti dolgotrajnemu stanju, hoji po stopnicah ali sedenju s prekrižanimi nogami. Počitek omogoča zmanjšanje akutnega vnetja, vendar ne sme trajati predolgo, saj lahko vodi v mišično oslabelost.

Vaje za gibljivost in krepitev

Ko akutna bolečina popusti, se lahko postopno uvaja vaje za izboljšanje gibljivosti in mišične stabilnosti kolka. Vaje morajo biti ciljno usmerjene, vključujejo na primer raztezanje fleksorjev kolka, krepitev glutealnih mišic in aktivacijo mišic trupa. Priporočljivo je izvajanje vaj pod nadzorom fizioterapevta ali po njegovih natančnih navodilih.

Na spletni strani Medicofit je na voljo kratek nabor varnih in učinkovitih vaj, ki jih je mogoče vključiti v vsakodnevno rutino.

Oglejte si vaje za bolečine v kolku.

Ohranjanje primerne telesne teže

Telesna teža ima neposreden vpliv na obremenitve kolčnega sklepa. Vsak dodatni kilogram pomeni povečanje pritiska na sklepne površine, kar pospešuje obrabo hrustanca in mehkih tkiv. Zdrava, uravnotežena prehrana in redna telesna aktivnost, ki ne obremenjuje kolkov (na primer plavanje ali hoja po ravnem terenu), sta dolgoročno izredno pomembni strategiji za ohranjanje zdravja kolkov.

Poleg vaj in ustrezne telesne teže je pomembna tudi skrb za telesno držo.

Primer uspešnega fizioterapevtskega zdravljenja bolečin v kolku

Kliniko Medicofit je zaradi vztrajajoče bolečine na zunanji strani desnega kolka, ki se je pojavljala predvsem ob daljši hoji, ležanju na desnem boku ter daljšem stanju obiskala 60-letna Marija. Bolečina je bila topa, občasno pekoča ter se je širila vzdolž lateralne strani stegna.

Klinični pregled je potrdil povečano razdražljivost lateralne muskulature kolka. Palpacija velikega trohantra je prav tako sprožila nelagodje in bolečino. Oteklina ni bila prisotna, je pa bila opazna atrofija anteriorne stegenske muskulature. Z mišičnim testiranjem je bila dodatno potrjena zmanjšana moč abduktorne mišične skupine. Gibljivost je bila delno omejena in boleča v skrajnih legah.

Na podlagi klinične slike je bilo zastavljeno 14-tedensko celostno fizioterapevtsko zdravljenje. Uvodna faza zdravljenja je temeljila na instrumentalnih postopkih za zmanjšanje bolečin in izboljšanje regeneracije tkiva ter terapevtskih vajah, ki so postopno, v skladu s funkcionalnim napredkom, prešle v napredno kineziološko vadbo.

Kineziološka vadba je bila usmerjena v krepitev mišic medeničnega obroča, trupa in stegenskih mišic. S progresivno obremenitvijo in funkcionalnimi vajami je gospa Marija postopoma napredovala. Ob koncu zdravljenja je poročala o izrazitem izboljšanju stanja – bolečina je izzvenela, hoja pa je bila ponovno neboleča in sproščena.

Medicofit_bolečine v kolku_fizioterapija | Foto: Medicofit Foto: Medicofit

Če bolečina v kolku vztraja več kot teden dni, če se pojavlja ponoči ali vpliva na hojo, je potreben obisk specialista za fizioterapijo. Nezdravljene ali napačno obravnavane težave pogosto vodijo v resnejše zaplete, kot so trajna poškodba hrustanca, poškodbe tetiv in mišic ali celo prezgodnji operativni poseg.

V kliniki Medicofit pacientom ponujajo celostno specialistično fizioterapijo, ki vključuje napredno diagnostiko, sodobne protibolečinske terapije in strokovno vodeno rehabilitacijo. Posebnost pristopa je v tem, da se ne zdravi zgolj simptom, ampak se išče in odpravlja temeljni vzrok težave. V obravnavo so vključeni izkušeni fizioterapevti in kineziologi, program pa je prilagojen vsakemu posamezniku.

Začnite zdravljenje pravočasno! Naročite se na zdravljenje v kliniki Medicofit!

Ne spreglejte