Četrtek, 8. 12. 2011, 6.47
8 let, 7 mesecev
Priča opisala Sanaderjev prejem provizije od Hypo banke
Opisal je, kako je Sanader na parkirišču v Celovcu januarja 1995 prejel "rumeno kuverto" od takratnega direktorja banke Wolfganga Kultererja, in dejal, da je slišal za sporno provizijo.
"Takrat sem zagledal tudi Sanaderja, pozdravila sta se in Kulterer mu je izročil omenjeno kuverto. Nato se je Sanader poslovil in odšel do črnega džipa, v katerem ga je čakala močnejša črnolaska," je povedal Vidaković.
Poleg tega je Vidaković dejal, da so se tudi v pisarni Hypo Leasinga, v kateri so bili tudi uradniki oddelka Hypo Alpe Adria banke za poslovanje v tujini, pogovarjali, da bo Sanader dobil provizijo. Kot je dodal, provizije v Avstriji niso predstavljale kaznivega dejanja - plačala jih je banka, šle pa so v breme najemnika posojila, kar je bil v omenjenem primeru hrvaška država, ki je takrat od Hypo banke dobila 20 milijonov evrov za nakup hrvaških veleposlaništev.
Povedal je, da je kot honorarni sodelavec Hypo banke konec leta 1994 večkrat peljal Kultererja in takratnega direktorja Hypo Leasinga Günterja Striedingerja v Zagreb na srečanja na zunanjem ministrstvu. Na direktorski položaj v Hypo Leasingu so ga imenovali jeseni 1995, potem ko je več kot tri leta redno sodeloval z banko in je bil seznanjen z njenim poslovanjem na Hrvaškem.
Proti Vidakoviću so letos začeli preiskavo, ker ga sumijo odgovornosti, da je oškodoval Hypo Leasing za 18,5 milijona kun (2,5 milijona evrov), obramba pa ga je v navzkrižnem zaslišanju poskusila predstaviti kot neverodostojno pričo. Vidaković, ki sicer živi v Los Angelesu v ZDA, je zanikal, da se je dogovoril s tožilstvom, da bo pričal proti Sanaderju v zameno za ustavitev postopka proti njemu.
Tožilstvo Sanaderja obtožuje, da je kot takratni namestnik zunanjega ministra prejel pol milijona evrov nezakonite provizije od Hypo banke, ter za vojno dobičkarstvo, ker se je vse dogajalo med vojno na Hrvaškem. Pred kratkim so v enotno obtožnico proti Sanaderju združili tudi primer domnevne podkupnine, ki naj bi jo madžarska energetska družba Mol plačala zaradi prepustitve upravljavskih pravic v družbi Ina. Domnevno gre za deset milijonov evrov.
Sanaderja so tudi danes pripeljali na sojenje iz pripora. Po odločitvi ustavnega sodišča pa ga bodo najpozneje v ponedeljek zjutraj, potem ko bo plačal 12,4 milijonov kun (1,8 milijonov evrov) varščine, izpustili. Ta varščina je sicer najvišja v zgodovini hrvaškega pravosodja.