Iranski parlament je zakonsko prepovedal posege za prekinitev nosečnosti in obenem prepovedal oglaševanje ali zagovarjanje vsake oblike kontracepcije ali omejevanja rojstev nasploh.
Operativna prekinitev nosečnosti bo v Iranu tako dovoljena le, če bi nadaljevanje nosečnosti ogrozilo zdravje nosečnice, je zapisano v zakonskem predlogu, ki ga je iranski parlament potrdil na svoji včerajšnji odprti seji. Za je glasovalo 143 poslancev, 32 je predlogu nasprotovalo, 11 pa se je glasovanja vzdržalo.
Prepovedana je tudi pozitivna misel o kontracepciji
Novi zakon prepoveduje tudi vsako javno zagovarjanje ali oglaševanje omejevanja rojstev. Prepovedani niso le oglasi, temveč tudi kakršnokoli pozitivno poročanje o kontroli rojstev in načinih omejevanja rojstev, kar kritiki vidijo kot še en udarec na pravice žensk in svobodo medijev.
Namen novega zakona je po besedah predlagateljev spodbujanje rojstev in preprečevanja padca natalitete v državi. Po islamski revoluciji pred dobrimi tremi desetletji je država močno spodbujala rojstva, kar je pripeljalo do velike rasti števila prebivalcev in spremembe starostne strukture prebivalstva. Povprečna starost iranskega prebivalstva je namreč manj kot 30 let.
Nataliteto oklestile težavne gospodarske razmere in sesut sistem socialnih transferjev
Toda zahtevne gospodarske razmere v državi, ki je že zelo dolgo časa pod bremeni mednarodnih sankcij, in nevzdržnost socialnega sistema, ki ne zmore vzdrževati vseh obljub o otroških dodatkih in drugih socialnih prejemkih, je pripeljala do tega, da je nataliteta v Iranu občutno padla. V času tik pred islamsko revolucijo je imel iranski par v povprečju 3,6 otroka, nato je vrednost občutno porasla, zato ni bilo nič nenavadnega, zlasti zunaj velikih mest, imeti v družini šest, sedem ali celo več otrok. Najnovejše iranske uradne statistike navajajo, da ima zdaj iranski par v povprečju 1,8 otroka, zaradi česar se po eksploziji števila prebivalcev v zadnjih nekaj desetletjih Iran sooča z možnostjo blagega upada.
Kontracepcija v Iranu: od promocije do prepovedi
Ob koncu prejšnjega stoletja so v Iranu kljub glasnemu in nenehnemu nasprotovanju tamkajšnjih verskih voditeljev dopuščali in v sodelovanju z Organizacijo združenih narodov Irankam celo začeli brezplačno zagotavljati kontracepcijo. Zdaj je tega konec, zdravnikom, ki bi kljub prepovedi opravljali operativne posege za prekinitev nosečnosti, in medijem, ki bi kakorkoli promovirali kontracepcijo ali kakršnokoli obliko omejevanja rojstev, grozi kazenski pregon.