Torek, 23. 1. 2018, 20.55
6 let, 10 mesecev
Preiskovalci ruske afere zaslišali tudi pravosodnega ministra ZDA
Preiskava ruskega vpletanja v ameriške volitve, morebitnega sodelovanja kampanje Donalda Trumpa z Rusi in morebitnega predsednikovega oviranja preiskave se počasi pomika proti vrhu ameriške vlade, saj je bil po poročanju New York Timesa prejšnji teden zaslišan pravosodni minister Jeff Sessions.
Kaj je povedal, ni znano, vendar je Sessions sprva javno večkrat povedal, da ni imel nobenih stikov z Rusi pred volitvami, ko je bil podpornik in svetovalec kandidata Donalda Trumpa. Pozneje je moral priznati dve srečanji s takratnim veleposlanikom Rusije v ZDA Sergejem Kisljakom, kar je opredelil kot vljudnostno srečanje brez vsebine.
Vendar je Kisljak doma v Moskvi pogovor s Sessionsom opisal kot poglobljen. Govorila naj bi o odnosih med državama po morebitni Trumpovi zmagi. Kisljaka so posnele ameriške vohunske agencije. Sessions se je zaradi zapleta, povezanega s srečanji z Rusi, izločil iz preiskave ruske afere, kar je hudo razjezilo Trumpa, ki je pričakoval, da ga bo pravosodni minister ščitil in vso zadevo hitro pometel pod preprogo.
Comey začel preiskavo, vendar so ga nato odpustili
Preiskavo ruske afere je najprej vodil FBI pod vodstvom direktorja Jamesa Comeyja, od katerega je Trump zahteval zvestobo in prizanesljiv odnos do nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost generala Michaela Flynna. Flynn je moral s položaja, ker je lagal o stikih z Rusi pred volitvami, trenutno pa po priznanju krivde, da je lagal, sodeluje s posebnim preiskovalcem Robertom Muellerjem.
Comey Trumpu ni obljubil ničesar, tako so ga 9. maja lani odpustili. Pri iskanju utemeljitve pa je sodeloval tudi Sessions. Sprva so Sessions, njegov namestnik Rod Rosenstein in Trump prišli na dan z utemeljitvijo, da je bil Comey odpuščen zaradi grdega odnosa do demokratske kandidatke Hillary Clinton pred volitvami leta 2016.