Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
27. 4. 2014,
12.41

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

papež Vatikan

Nedelja, 27. 4. 2014, 12.41

8 let, 8 mesecev

Praznik štirih papežev (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Objem dveh papežev, ki sta prvič skupaj maševala. 24 vodij držav in deset premierjev. Milijoni ljudi, ki so po vsem svetu spremljali kanonizacijo dveh pokojnih papežev.

Navdušena množica je četrt čez 10. uro dočakala razglas dveh novih svetnikov. Dveh papežev, dveh Janezov. Sv. Janez Pavel II. in sv. Janez XXIII. sta to postala ob prisotnosti dveh papežev, upokojenega zaslužnega papeža Benedikta XVI. in vladajočega papeža Frančiška.

Papeža sta se pred novinarji že pokazala skupaj, kar je bilo povsem nepričakovano, tokrat pa sta skupaj prvič tudi javno maševala.

Milijoni ljudi Trg pred baziliko je bil poln do zadnjega kotička. Enako tudi bližnje ulice in osrednja Ulica sprave, ki povezuje zgodovinsko in politično središče Rima z Vatikanom. Skupaj okoli četrt milijona ljudi. Štirikrat toliko pa se jih je zbralo na drugih rimskih trgih in ulicah, kjer veliki ekrani predvajajo neposredno sliko iz Vatikana.

Napovedi nekaterih medijev, ki so pisali celo o sedmih milijonih romarjev, so se pokazale kot zelo pretirane. O več milijonih pa lahko govorimo, če rimskemu milijonu prištejemo druge gledalce po vsem svetu, saj so kanonizacijo prenašale mnoge nacionalne televizije, vključno s slovensko.

Zelo priljubljena papeža Nova svetnika sta navduševala množice tudi v času svojega življenja. Zaradi priljubljenosti sta tudi tako hitro dosegla čast oltarja. Svetovni mediji kar tekmujejo, kdo bo objavil več podrobnosti o papežih, ki sta pomembno vplivala na zgodovino prejšnjega stoletja.

Nekateri, posebej nemški, britanski in ameriški, pa pišejo tudi o drugi plati medalje. Navajajo moralne in finančne škandale, ki so se dogajali v času vladanj obeh svetih papežev. Nihče za to sicer ne krivi kanoniziranih papežev, postavljajo pa vprašanja, ali nista papeža včasih zamižala tudi na obe očesi.

Manj znane podrobnosti Istočasno pa mediji objavljajo tudi novice o neznanih zaslužnih dejanjih Janeza in Janeza Pavla. Izraelski mediji, ki na Vatikan gledajo tradicionalno zelo kritično, tako pišejo, da sta prav sveta papeža končala dvatisočletno obdobje katoliškega protisemitizma. Gre za konkretna dejanja pomoči posameznim Judom v času nacističnega preganjanja, kakor tudi za simbolna politična dejanja v času njunih pontifikatov – obisk pri zidu objokovanja v Jeruzalemu ali sinagog. Zadovoljni pa so tudi z naklonjenostjo do Judov, ki jo kaže aktualni papež Frančišek.

Nekateri v katoliških krogih pa sveta papeža v primerjavi z aktualnim vidijo kot precej konservativna. Frančišek zato navdušuje zaradi liberalnega in konservativnega dela v Rimskokatoliški cerkvi, ocenjuje londonski časnik Guardian.

Nekdanji občudovalec je danes kritičen Ameriški časnik National Catholic Reporter objavlja kolumno duhovnika in kanonskega pravnika Thomasa Doyla. "Sedim za pisalno mizo v pisarni in gledam v rdeče usnje vezano knjigo Kodeks kanonskega prava. To ni samo kopija cerkvenega zakonika. Knjigo mi je na prošnjo mojega nekdanjega šefa, kardinala Pija Laghija, podpisal papež Janez Pavel II. in zraven pripisal datum 6. april 1983. Takrat sem bil njegov nedvomni občudovalec.

Na nedeljo, ko je Janez Pavel postal svetnik, knjiga postaja drugorazredna starina. Ne bom slavil in se ne bom priključil navdušeni množici," začne kolumno Doyle. Vzrok razočaranja nad nedeljsko kanonizacijo razloži z dejstvom, da so v zadnjih 30 letih kleriki zagrešili brezštevilne spolne zločine po vsem svetu. Da je za zločine vedel tudi Janez Pavel II., trdi tudi ameriški časnik Huffington Post in navaja konkretne dokaze o zlorabah znotraj organizacije Kristusova legija.

Pogumna moža, brez strahu Papež Bergoglio, ki je obema papežema odprl vrata na oltar, ju je označil za pogumna moža, ker nista pokazala strahu pred človeškim trpljenjem in bolečino. Ljudem sta pokazala, da je Jezus usmiljen do sveta, je povedal papež Frančišek. Imenoval ju je za velika duhovnika, škofa in papeža 20. stoletja.

Ne spreglejte