Petek, 25. 4. 2014, 12.56
4 leta, 8 mesecev
Ponovno oživljena Beneška republika
V Rimu, na enem najbolj živahnih trgov, stoji razkošna palača iz 16. stoletja – Palazzo Venezia. V stavbi je bila od 16. do 18. stoletja ambasada Beneške republike v Rimu. V začetku aprila so na italijanskem zunanjem ministrstvu prejeli pismo, v katerem člani gibanja za neodvisne Benetke od države Italije zahtevajo, da jim vrne palačo, ker bo v njej ponovno ambasada Beneške republike.
Po njihovem mnenju je namreč le še vprašanje časa, kdaj bodo Benetke ponovno neodvisna država. Po vsem svetu je že 16 neformalnih ambasad Beneške republike.
E-referendum je organizirala Liga Veneta Republicca, organizacija, ki se že nekaj let zavzema za manjši vpliv Rima na Benečijo in Benetke. Predvsem jim gre v nos, da Benečija v odstotkih prispeva največ v italijanski proračun, a najmanj dobi nazaj.
Večina vodij gibanja so pred tem bili člani Severne lige, ki se je najprej zavzemala za neodvisni severni del Italije. Toda benečanski separatisti so iz Severne lige bodisi izstopili bodisi so bili iz nje izključeni. Vodja gibanja Fabrizio Comencini je bil iz Severne lige na primer izključen leta 1997, ko se je hudo sporekel z vodjo Severne lige Umbertom Bossijem. Očital mu je, da težnje po neodvisnosti Benečije izrablja za svojo politično kariero.
Zavzemajo se za neodvisnost od Rima, a da bi še vedno ostali znotraj evropskih povezav. Za razliko od Severne lige se gibanje za neodvisne Benetke ne umešča na desni politični pol, saj recimo ne nasprotuje priseljencem. "Lepo je kitajske otroke slišati, da govorijo benečansko," je navdušen Giovanni Della-Valle. Sicer v Benečiji skoraj 70 odstotkov prebivalcev za vsakdanjo komuniciranje uporablja beneško narečje.
V interesu zagovornikov neodvisnih Benetk je v prvi vrsti ekonomska neodvisnost in manj regionalna ali nacionalistična nota. "Beneška republika bi temeljila na liberalnih vrednotah, enakosti, socialnem blagostanju, vključevanju in odgovornosti do okolja," je navdušen Dalle-Valle. Na tak način naj bi nadaljevali tradicijo zgodovinske Beneške republike, ki je stoletja veljala za ekonomsko in pomorsko velesilo, hkrati pa za gnezdo liberalnosti.
A boj za novo Beneško republiko bo še dolg. V Rimu so odločeni, da bodo vsem provokacijam pristrigli krila. Tako je italijanska policija sredi aprila aretirala 24 članov separatističnega gibanja Veneto League, češ da so načrtovali zavzetje Trga svetega Marka v Benetkah. Obtožili so jih, da so z doma narejenim tankom želeli zanetiti oborožen odpor.
Prav takšna zasedba se je zgodila leta 1997, ko so separatisti zavzeli zvonik na trgu in razglasili neodvisno Beneško republiko, ki jo je po tisoč letih vladanja Sredozemlju leta 1797 ukinil Napoleon.