Ponedeljek, 15. 12. 2014, 12.19
9 let
Petkrat aretirani predsedniški kandidat

Ko so se vlagale predsedniške kandidature na Hrvaškem, se je zgodilo presenečenje. Ivan Vilibor Sinčić, 25-letni elektroinženir, je prinesel več kot 15 tisoč podpisov podpore in je uradno postal eden izmed štirih kandidatov na bližnjih predsedniških volitvah. Mediji so ga v hipu pograbili. Ne le da je nov obraz na hrvaški politični sceni, njegov življenjepis je dovolj pisan, da je postal ljubljenec predvsem rahlo rumenih medijev.
Kot razlog, zakaj se je odločil za kandidaturo, navaja, da je želel opozoriti na nemogočo zadolženost državljanov in nezmožnost odplačevanja kreditov v trenutnem sistemu. Kot trdi, so v organizaciji pomagali že več sto državljanom, ki so jih banke hotele deložirati. Sodeloval je tudi v akciji za organiziranje referenduma o prepovedi deložacije iz edinega doma ter proti razprodaji državnega premoženja. Zato ni čudno, da je glavni poudarek njegove predsedniške kampanje usmerjen v socialno reformo: "Želimo prenehanje varčevalnih ukrepov in siromašenja državljanov, deblokado 320 tisoč blokiranih računov in ustavitev vseh deložacij."
Rodil se je v Karlovcu, očetu inženirju in mami ekonomistki. Ima še starejšo sestro in dva mlajša brata. Kot je dejal v intervjuju za revijo Gloria, je bil vedno občutljiv na krivice. "Kot otrok sem bil dobričina, nikoli se nisem pretepal. Starša sta me vzgajala v duhu, naj živim častno, naj se ne pustim prodati. V šoli so me imeli za piflarja, saj sem od majhnega rad prebiral enciklopedije, ki smo jih imeli v domači knjižnici." Ime Vilibor si je dodal, ko je postal polnoleten. Kot pravi, so v družini generacije Ivanov, za ime Vilibor pa je slišal po naključju in bilo mu je všeč.
Poleg študija in političnega aktivizma se ukvarja še z organskim kmetijstvom. Na podedovani travnik je zasadil stare sorte sadja, prideluje pa tudi sladki krompir in eksotične grenke buče.
Kmalu sem ugotovila, da še tako velika količina dela ne more spremeniti situacije in da je problem v širši družbi, v sistemu," je zapisala v življenjepisu na strani organizacije Živi zid. Je tudi nasprotnica Evropske unije, vse dokler "bo nad našo državo izvajala fiskalni teror".
Po diplomi je svojemu poklicu obrnila hrbet in začela z organskim kmetovanjem. "Rojena in odrasla sem v Medžimurju, v katerem je imelo kmetijstvo vedno pomembno vlogo," je dejala.
Svojega zaročenca je spremljala na prvi uradni tiskovni konferenci na Reki, napovedala pa je, da ga bo vestno spremljal vso kampanjo. Imata se za urbana nomada in nimata stalnega stanovanja. Trenutno bivata pri prijatelju v Zagrebu. "Vse, kar imam, lahko spravim v en kovček," je dejal predsedniški kandidat.
Meni, da je borec proti sistemu, ki je državljane pripeljal v upniška razmerja. Glavni krivec za to so seveda banke v navezi s politiko. "Moj predsedniški program je namenjen tistim, ki so v tranziciji izgubili," dodaja.
Čeprav je goreč borec proti sistemu, je njegov vzornik Gandi: "Mirno, a množično se je boril proti britanskemu imperiju. Tudi mi počnemo nekaj podobnega - nenasilje, državljanska neposlušnost, bojkot sistema."
Analitiki mu sicer ne napovedujejo zmage, lahko pa se zgodi, da bo dobil veliko glasov razočaranih državljanov, ki so siti sedanje politike.