Vedno sem imel rad šolo, je rekel papež Frančišek in pojasnil, da je to zato, ker šola "vzgaja za resnično, dobro in lepo".
Vatikan in njegovo okolico je v soboto preplavila množica dobrega četrt milijona otrok. Šolarji, dijaki in učitelji so prišli iz vse Italije, tako s katoliških kot z državnih šol.
Vzgoja ne more biti nevtralna
"Vzgoja ne more biti nevtralna. Ali je pozitivna ali negativna. Ali obogati ali osiromaši. Ali omogoči rast osebe ali jo potlači, lahko celo pokvari," je množico nagovoril papež Frančišek. Lepši je poraz, ki je čist, kot pa umazana zmaga, je dodal: "Poslanstvo šole je, da razvije občutek za resnično, občutek za dobro in občutek za lepo."
Papež ima šolo rad
"Rad imam šolo. Rad sem jo imel kot učenec, študent in kot učitelj. In pozneje kot škof," je povedal papež Bergoglio, ki se je v škofiji Buenos Aires pogosto srečeval s svetom šole.
Papež posebno vlogo vidi tudi v katoliškem šolstvu, ki je v zahodnih, tudi nekatoliških, državah zelo razvito, vse od vrtcev do univerz. V Sloveniji je trenutno le nekaj zasebnih katoliških vrtcev, ena osnovna šola, štiri gimnazije in teološka fakulteta. Papež pravi, da je poslanstvo katoliškega šolstva eno od najpomembnejših nalog Cerkve zaradi nove evangelizacije v zgodovinskem in kulturnem smislu.
Papeževa šola
Že v petek je izšla nova papeževa knjiga z naslovom Papež Frančišek: moja šola. Njegove misli o šoli so vzbudile precej pozornosti, saj se mediji do zdaj niso veliko ukvarjali s to temo. O vsebini veliko povedo naslovi poglavij: Moja šola, Jezus učitelj, Kriza izobraževanja kot priložnost, Izobraževanje v bratstvu, Učiti in premagati kulturo odmetavanja, Pedagogika osvoboditve in revolucija nežnosti.
Mimogrede, papež Frančišek je eno leto (1949) hodil tudi v salezijansko šolo v četrti Buenos Airesa, kjer živi precej Slovencev. V četrti Ramos Mejia, zahodno od središča metropole, so se naselili v letih po drugi svetovni vojni. 12-letni Jorge Mario Bergoglio je hodil k maši v salezijansko cerkev, kjer je danes stranski oltar z brezjansko Marijo.