Torek, 21. 12. 2021, 8.31
3 leta
Omikron je v ZDA že prevladujoča različica, Tajska uvaja karanteno za turiste
Omikron je v ZDA že postal prevladujoča različica novega koronavirusa, v preteklem tednu je predstavljal nekaj več kot 73 odstotkov novih primerov, je v ponedeljek sporočil ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC). V nekaterih delih ZDA, zlasti na severozahodu in jugu, omikron predstavlja celo že več kot 90 odstotkov okužb. Tajska pa je danes zaradi strahu pred koronavirusno različico omikron za tuje turiste znova uvedla karanteno.
Podatki temeljijo na tednu, ki se je končal v soboto. V predhodnem tedenskem obdobju je omikron predstavljal le 12,6 odstotka okužb v ZDA, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Slabe napovedi glede omikrona za prihodnje mesece
Vodilni zdravstveni svetovalec ameriškega predsednika Josepha Bidna Anthony Fauci je zaradi hitrega širjenja omikrona v nedeljo posvaril pred slabimi napovedmi za prihodnjih nekaj mesecev. "Z omikronom nas čaka nekaj težkih od tednov do mesecev," je dejal.
Prav danes bo glede covid-19 imel nagovor tudi Biden. Kot je napovedala tiskovna predstavnica Bele hiše Jen Psaki, predsednik v odziv na porast primerov ne namerava zapirati države. Z Američani naj bi bil "neposreden in jasen" o prednostih cepljenja, predstavil naj bi ukrepe za okrepitev dostopa do cepljenja in testiranja.
Omikron se širi hitreje kot delta
Odkar so omikron novembra prvič potrdili v Južni Afriki, se je razširil že v več deset držav in s tem razblinil upanje, da je najhujšega v pandemiji konec. Glede na prve kazalnike sicer ne povzroča hujše bolezni kot delta − še vedno prevladujoča različica −, naj bi se pa hitreje širil in v določeni meri zaobšel imunost po cepljenju.
ZDA je že poleti prizadel hud val koronavirusne različice delta. Septembra je nato število okužb padlo, a od sredine oktobra se znova viša, številke so visoke zlasti v zadnjih dneh.
Do zdaj se je glede na prvotno shemo cepljenja v celoti cepilo okrog 61,5 odstotka prebivalcev. Poživitveni odmerek je prejelo nekaj manj kot 30 odstotkov ljudi.
Turiste na Tajskem čaka najmanj 14-dnevna karantena
Država, kjer je turizem eden najpomembnejših gospodarskih sektorjev, se je šele v začetku novembra odprla za polno cepljene turiste iz 60 držav.
Vlada je danes sporočila, da bodo za najmanj 14 dni uvedli karanteno za turiste. Potniki bodo tako morali ob prihodu v državo za deset dni v karanteno oziroma za 14 dni, če niso cepljeni, poročajo tuje tiskovne agencije.
Pred tem je veljalo pravilo, da morajo cepljeni potniki ob prihodu v državo opraviti PCR-test in noč preživeti v posebnem hotelu, dokler niso dobili rezultatov.
Okoli 200 tisoč potnikov, ki so že izpolnili prijavo za vstop v državo, pa se bo lahko izognilo karanteni, je še pojasnil tiskovni predstavnik vlade Tanakorn Wangboonkongchana.
Tajska je ta teden potrdila 63 primerov omikrona, med njimi tudi en primer lokalnega prenosa okužbe. Trenutno na dan sicer potrdijo po manj kot tri tisoč okužb.