Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
21. 5. 2013,
12.21

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Švedska

Torek, 21. 5. 2013, 12.21

8 let, 6 mesecev

Očetovski dopusti dvigajo rodnost na Švedskem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sodelovanje očetov v vsakodnevnem družinskem življenju in pri hišnih opravilih je zaslužno za to, da ima Švedska najvišji odstotek delavno aktivnih žensk v EU-ju in tretjo najvišjo rodnost v Evropi.

Po besedah profesorice civilnega prava na univerzi v Uppsali Anne Singer švedski sistem očete spodbuja, da prevzemajo odgovornost, in kot primer navaja švedskega predsednika vlade Frederika Reinfeldta, čigar nekdanja žena Filippa se je v politiki vzpenjala enako uspešno kot on, čeprav je imel par v času zakona tri otroke. Kot navaja Anne Singer, švedski starši tudi po ločitvi enakomerno sodelujejo pri vzgoji otrok.

Po besedah sociologa Larsa Plantina iz univerze v Malmöju, enakopravnost tako ni več samo ideološka, temveč tudi gospodarska kategorija. Otroke starši zato že pri enem letu redno vpisujejo v jasli, ki jih subvencionira država, saj je švedska vlada izračunala, da bi bilo predrago, če bi polovico prebivalstva zaradi otrok zadrževali zunaj trga dela. Po Plantinovih besedah tako ne gre zato, da bi moški ostajali doma, temveč za to, da več žensk dela. Po podatkih Eurostata iz leta 2011 je namreč prav na Švedskem največji delež delavno aktivnih žensk v EU-ju, in sicer 77,2 odstotka.

Po ocenah Lotte Persson, analitičarke z nacionalnega urada za statistiko, pa delitev starševskega dopusta vpliva tudi na visoko rodnost na Švedskem, ki po podatkih Eurostata znaša skoraj 2 otroka na žensko, po stopnji rodnosti pa je Švedska v Evropi na tretjem mestu, takoj za Irsko in Francijo.

Od leta 2011 na Švedskem izhaja tudi časopis Pappa, ki je namenjen moškim, ki želijo več časa preživeti s svojimi otroci in si enakomerno s partnerico ali partnerjem deliti bolniški dopust. Starševski dopust sicer na Švedskem skupno traja 16 mesecev za oba starša, a matere še vedno praviloma koristijo več kot 75 odstotkov dopusta. Švedska je starševski dopust za oba starša uvedla leta 1974, ko so ženske koristile skoraj 99,5 odstotka dopusta, z uvedbo enega meseca samo za očete leta 1995 pa so se morali vključiti tudi moški, ki so jim leta 2002 dodali še en mesec. Švedski sindikalisti si sicer prizadevajo, da bi vsaj tri mesece starševskega dopusta lahko koristili samo moški. V družinah, kjer si partnerja enakomerno delita starševski dopust, je tudi nadomestilo višje, in sicer za 120 evrov na mesec, kot če večino dopusta prevzame mati.

Ne spreglejte