Torek, 30. 4. 2013, 13.43
8 let, 8 mesecev
Nemčija: bogata država – revna mesta
Številna mesta sicer nimajo težav. Velemesta, kot so Hamburg, München ali pa Frankfurt, gospodarsko cvetijo, spet druga pa so postavljena na stranski tir. Pokrajina Porurje je tipičen primer, tudi drugod pa niso težave nič manjše. Oberhausen, Duisburg in Gelsenkirchen se na primer komaj še držijo nad vodo. Zapirajo vrtce, šole so prazne, ukinjajo tudi kulturne ustanove, piše DW.
Stefan Schneider z nemškega inštituta za urbanistiko v Berlinu pravi, da ni razloga za strah, da bi se tudi v Nemčiji ponovil grški scenarij in bi katera izmed mest celo bankrotirala. "To pri nas ni mogoče. Če kakšno mesto ne more več odplačevati svojih dolgov, mora pač posredovati država," poudarja.
Maly zavrača očitke, da mesta sama premalo pripomorejo k zmanjševanju dolgov. Po njegovem mnenju se je največ varčevanja v zadnjih 20 letih dogajalo prav na občinski ravni. Hkrati izpostavlja, da mesta nimajo tako stabilnega izvora prihodka in da potrebujejo več pomoči države.
Strokovnjaki, kot je Schneider, želijo mestne oblasti prepričati v to, da je tudi na občinski ravni potrebno dolgoročno finančno in strukturno načrtovanje. "Že danes vemo, da so v nekaterih mestih šole potrebne samo še naslednjih 10 ali 15 let. Že zdaj moramo razmišljati o tem, kako bomo uporabili te objekte v prihodnosti. To pomeni, da moramo razmišljati tudi dlje od predvolilnih obdobij."
Maly meni, da na lokalni ravni to nikdar ni bila težava, saj se v mestnih občinah vse odločitve sprejemajo po principu soglasnosti, s tem pa obstajajo tudi pogoji za sprejemanje predpisov, ki presegajo kratkotrajna volilna obdobja.