Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
23. 5. 2014,
16.23

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

pokojninska reforma Nemčija

Petek, 23. 5. 2014, 16.23

8 let, 7 mesecev

Nekateri Nemci bodo šli z novo reformo v pokoj že pri 63 letih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Bundestag je danes sprejel pokojninsko reformo, ki bo predstavljala največji finančni zalogaj za veliko koalicijo konservativcev in socialdemokratov pod vodstvom kanclerke Angele Merkel.

Reforma je bila tarča številnih kritik, tudi iz vrst koalicije, češ da v hitro starajoči se družbi nima veliko ekonomskega smisla. V skladu z novimi pravili, ki bodo v veljavo stopila 1. julija, se bodo lahko nekateri delavci upokojili pri 63 letih, medtem ko bodo sicer upokojitveno starost v skladu s spremembo iz leta 2007 še naprej postopno zviševali k načrtovanim 67 letom.

Boljše pokojnine za matere, ki so rodile pred letom 1992 Pri 63 letih se bodo lahko s polno pokojnino upokojili tisti delavci, ki so 45 let plačevali v pokojninsko blagajno. V skladu s kompromisnim dogovorom, ki so ga konservativci in socialdemokrati po več mesecih pogajanj dosegli v začetku tedna, bodo lahko sicer v dogovoru z delodajalcem delali tudi po tej starosti.

Reforma prinaša tudi boljše pokojnine za matere, ki so rodile pred letom 1992. To je bila zahteva konservativcev. Gre za matere, ki so se odpovedale službi, da so lahko vzgajale otroke, in ki se sedaj približujejo upokojitveni starosti in s tem nizki pokojnini. Reforma bo državo do leta 2020 predvidoma stala 60 milijard evrov.

Merklova je v četrtek glede reforme poudarila, da gre za pravično politiko, ministrica za delo iz vrst socialdemokratov (SPD) Andrea Nahles pa jo je med današnjo razpravo v parlamentu označila za pravično in nujno.

Neuravnotežena in nepravična reforma? Reformo, o kateri zgornjemu domu parlamenta, bundesratu, ni treba glasovati, je podprlo 460 poslancev spodnjega doma, 64 jih je bilo proti, 60 pa se jih je vzdržalo. Proti bi lahko glasovali tudi nekateri poslanci iz vrst kanclerkinih konservativcev (CDU/CSU). A njeno izglasovanje je bilo po kompromisnem dogovoru CDU/CSU in SPD zagotovljeno vnaprej, saj ima velika koalicija v parlamentu več kot 80 odstotkov sedežev.

Na reformo so letele številne kritike, predvsem iz vrst Levice in Zelenih. Ti so mnenja, da je neuravnotežena in nepravična. Nezadovoljni so tudi nekateri vodilni socialdemokrati, med njimi bivši kancler Gerhard Schröder.

"Ravno nasprotno od tega, kar bi morali delati" Vodilni nemški ekonomski inštituti pa so predvsem poudarjali, da je reforma korak v napačno smer. "To je katastrofalno," je dan pred glasovanjem v bundestagu dejal vodja Federacije nemške industrije BDI Ulrich Grillo. "Je prav nasprotno od tega, kar bi morali delati," je dodal.

Kritiki so se oglasili tudi v tujini. Izpostavljali so predvsem paradoks, da Nemčija sedaj znižuje upokojitveno starost, potem ko je na partnerice v EU med gospodarsko in finančno krizo pritiskala, naj tega ne dopustijo.

Ne spreglejte