Torek, 7. 5. 2013, 13.36
8 let, 7 mesecev
Naslednja misija: človek na Marsu
Za Nasin program urjenja, po katerem bodo izbrani astronavti za pot na Mars, se je prijavilo kar 6300 kandidatov, kar je druga najvišja številka prijavljenih po letu 1958, ko je bila ustanovljena ameriška vesoljska agencija.
Po uspešnem pristanku roverja Radovednost avgusta lani so Obamove obljube iz leta 2010, ko je napovedal pristanek človeka na Marsu v prihodnjih 20 letih, vedno bolj blizu uresničitvi. Nasa namreč pristanek načrtuje do leta 2030, v času urjenja pa se za polet na Mars zanima rekordno število astronavtov. V prihodnjih tednih bo tako znano, katerih 20 astronavtov izmed 6300 prijavljenih bo del prve generacije, izurjene za daljše vesoljske misije.
Kljub velikim rezom v ameriški proračun Nasa še vedno računa na odobritev 17,7 milijard ameriških dolarjev (13,5 milijarde evrov) velikega proračuna, katerega večji del bo namenjen misiji na Mars. Agencija čaka še na dovoljenje kongresa, da odobri oddajanje koncesij za raketne misije v nizko zemeljsko orbito zasebnim izvajalcem, da bi se sama lahko osredotočila na globoko vesolje.
V Nasi predvidevajo, da bi morali pred človeško misijo na Mars poslati vsaj pet pošiljk opreme in robotizirano vozilo, ki bi pred prihodom astronavtov na Marsu našlo vodne vire. Zaradi bližine Sonca bo verjetno za več tednov prekinjena komunikacija med Zemljo in Marsom, roboti pa bodo morali najbrž pred tem zgraditi zavetišča za astronavte, ki bi jih varovala pred vesoljskim sevanjem, ki je na Marsu 100-krat močnejše od tega na Zemlji.
Nasa zato pred Marsom načrtuje še nekatere druge misije, na primer program za preusmerjanje asteroidov, ki bi lahko ogrozili Zemljo, s katerim bi na asteroid poslali robotizirano vesoljsko plovilo in z njegovo pomočjo asteroid preusmerili v Lunino orbito. Za tovrstno misijo, ki jo načrtujejo do leta 2025, bi morala Nasa izumiti sistem za izstreljevanje raket, ki bo dovolj močen za izstrelitev človeške posadke zunaj nizke zemeljske orbite, kar je nujna tehnologija za polet na Mars.
Za Naso pa misija na Mars predstavlja tudi dolgoročno naložbo v prihodnost človeške vrste, saj lahko, kot pravi direktor za znanost John Grunsfeld, na primeru asteroida, ki je Zemljo zadel pred 65 milijoni let, vidimo, da vrsta, ki živi le na enem planetu, ne more preživeti.