Sreda, 5. 6. 2013, 23.31
8 let, 7 mesecev
Namesto vojakov se bodo borili roboti
Vojaški manever je na prvi pogled videti vsakdanje: ameriško letalo poleti s trupa letalonosilke. Toda to, česar se na slikah Pentagona ne opazi, je, da letalo nima pilotske kabine. X-47B je letalo brez pilota. Ameriška mornarica je ponosna, da so taka letala postala nov mejnik v bojevanju brez človeške prisotnosti.
Letala brez pilotov uporabljajo v 70 državah. Najdejo lahko določen cilj, raziskujejo ozemlje, intervenirajo ali odletijo. Odločitve o tem sicer še vedno sprejemal človek, toda človeški vpliv na vojaško tehnologijo je vse manjši. Testirajo že letala brez pilota, ki odločitve sprejemajo sama, brez človeškega vmešavanja. V tem primeru se vojaški strategi ne sprašujejo o etičnosti uporabe robotov v vojskovanju.
"Razlog za zaskrbljenost je, da vojaški strategi zagovarjajo vse večjo uporabo avtonomnih vojaških sistemov," opozarja Jürgen Altmann, fizik univerze v Dortmundu in ustanovitelj Mednarodnega komiteja za nadzor nad robotsko oborožitvijo (ICRAC). Gre za nevladno organizacijo, ki si prizadeva, da bi se omejila uporaba robotov v vojskovanju.
V raziskavi ameriškega obrambnega ministrstva predvidevajo, da bodo v prihodnjih od 20 do 30 letih vojaški sistemi pridobili vse več avtonomije. Altmann opozarja, da Amerika ni edina država, ki ima take sisteme: "Temu trendu bodo sledili tudi drugi proizvajalci orožja. Zgodilo se bo, da bodo v nekem trenutku oborožene sile popolnoma avtomatizirane."
V Pakistanu se je že zgodilo, da je brezpilotno letalo odvrglo bombo na določen cilj z obrazložitvijo, da se tam skrivajo teroristi, in pri tem ubilo nemškega državljana. Nastalo je pravno vprašanje, koga naj Nemčija toži za odškodnino: v letalu ni bilo pilota, ta je bil daleč stran v ZDA. Kdo je torej kriv?
"Nujen je mednarodni nadzor nad tovrstnim oboroževanjem," meni tudi poslanec nemških krščanskih demokratov Roderich Kiesewetter. Upokojeni častnik nemške vojske in predsednik nemškega Združenja vojaških rezervistov sicer trdi, da je nemogoče zaustaviti razvoj robotskega orožja. "Vedno bodo države, ki bodo razvijale tako orožje, zato moramo mi nadzorovati, kako bodo to delale, da se bomo imeli možnost obraniti," je poudaril za Deutsche Welle.
V Nemčiji je razvoj vojaških robotov še v daljni prihodnosti, v Evropi pa že obstajajo podobni projekti kot v Ameriki. Euro Hawk je evropska različica brezpilotnega letala, ki ga proizvaja ameriško podjetje Nortrop Gruman. Torej je le še vprašanje časa, kdaj bodo roboti tudi v evropskih vojskah.