Sreda, 23. 9. 2020, 8.59
4 leta, 3 mesece
Na obali Tasmanije poginilo 380 nasedlih kitov
Na Tasmaniji je poginilo 380 kitov, ki so nasedli na zahodni obali tega avstralskega otoka, so danes potrdile avstralske oblasti. Kot je pojasnil Nic Deka, nadzornik v podjetju, ki skrbi za nacionalne parke in divje živali na Tasmaniji, so uspeli rešiti 50 kitov, še 30 pa naj bi jih bilo živih.
Prva skupina kakih 270 mrkih pliskavk je nasedla v ponedeljek pri kraju Macquarie Harbour, dan zatem pa so okoli 10 kilometrov južneje iz helikopterja odkrili še okoli 200 nasedlih živali. Strokovnjaki domnevajo, da so vsi kiti iz iste jate. Skupno je od ponedeljka nasedlo 470 kitov, kar je največ doslej. Tudi tokratni pogin mrkih pliskavk velja za rekordnega, piše STA.
Ni znano kako so živali prišle na obalo
Zakaj so kiti prišli na obalo, ni znano. Najpogosteje sicer nasedajo prav mrke pliskavke, za katere je značilna tesna medsebojna povezanost. Reševalci so doslej uspeli rešiti 50 kitov, še 30 pa naj bi jih bilo živih. Mrke pliskavke so nasedle na odročnem, težko prehodnem in zelo redko poseljenem območju. Nedostopnost peščene obale je oteževala njihovo reševanje.
lorge applause for the people trying to un-beach a whole fkn pile of whales in tasmania rn,
— The Raven of Wroclaw (@RavenOfWroclaw) September 22, 2020
in the cold pic.twitter.com/kDDjTYYFQn
Nekatere živali so tudi prevelike za reševanje ali pa so na pretežko dostopnih območjih. Mrke pliskavke so lahko velike do sedem metrov in tehtajo do tri tone. Reševalci so se osredotočali na živali z največ možnostmi za preživetje. V torek s rešili okoli 25 kitov iz prve skupine, a so zatem nekateri med njimi znova nasedli.
Na Tasmaniji je nasedanje morskih živali dokaj pogosto, vendar pa večinoma ne gre za tako množične primere, temveč le posamezne živali. Doslej je za rekordnega na Tasmaniji veljal tovrsten pojav iz leta 1935, ko je nasedlo 294 mrkih pliskavk. O zadnjem množičnem nasedanju kitov pa so poročali leta 2009, ko jih je bilo na obali okoli 200, še navaja STA.