Petek, 23. 5. 2014, 16.52
8 let, 7 mesecev
Na Tajskem nekdanjim voditeljem prepovedali izhod iz države
Zaslišani so bili tudi vodje protestov kot tudi politični aktivisti. Hunta poudarja, da so ti ukrepi del njenih prizadevanj za ponovno vzpostavitev reda in miru na Tajskem.
"Prepoved potovanja v tujino brez dovoljenja oblasti velja za skupno 155 oseb," je po televiziji sporočil tiskovni predstavnik vojske. Med politiki, za katere velja ta ukrep, je tudi nedavno odstavljena premierka Yingluck Shinawatra, ki jo je ustavno sodišče ta mesec odstavilo, ker je z neupravičeno zamenjavo vodje nacionalne varnosti leta 2011 zlorabila oblast.
Odstavljena premierka je morala pred tem na zaslišanje pred vojaški svet, tako kot še 22 politikov in 114 voditeljev provladnih rdečesrajčnikov ter rjavosrajčnikov, ki oblastem nasprotujejo. Po poročanju britanskega BBC so Yingluck Shinawatra in več njenih sorodnikov nato pridržali in jih odpeljali na neznano lokacijo.
Zaslišanja in prepoved potovanja sledijo vojaškemu udaru, ki ga je v četrtek razglasil načelnik generalštaba tajske vojske Prayuth Chan-Ocha, potem ko so spravni pogovori med političnimi stranmi propadli. Po besedah Prayutha je vojaški udar nujen za preprečitev dodatnega nasilja, smrti in škode v državi zaradi političnih razprtij.
Kdaj naj bi imenovali novega premiera ali razpisali volitve, Prayuth ni pojasnil. V prvih govorih ni omenjal kake hitre vrnitve demokracije.
Mednarodna skupnost je že izrazila zaskrbljenost nad dogodki na Tajskem. EU je zahtevala hitro vrnitev demokracije, ZDA pa trdijo, da ni upravičenih razlogov za udar. Francija ga je obsodila in pozvala k demokratičnim volitvam.
Na Tajskem nasprotniki režima že od novembra lani skušajo strmoglaviti oblast, ki ji očitajo korupcijo in ropanje države. Protivladni protestniki, pri katerih gre predvsem za mestno prebivalstvo, ves čas trdijo, da vlado v resnici vodi odstavljeni premier Thaksin Shinawatra. Ta na drugi strani uživa podporo ljudi z revnega podeželja.