Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
14. 8. 2011,
7.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

ZDA volitve

Nedelja, 14. 8. 2011, 7.41

8 let, 7 mesecev

Na slamnatih volitvah slavila Bachmannova

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kongresnica iz Minnesote Michele Bachmann je v soboto zvečer osvojila tako imenovane slamnate volitve, po angleško straw poll, predsedniških kandidatov ameriških republikancev v Iowi.

Njeno zmago pa je malce zasenčil guverner Teksasa Rick Perry, ki je prav tako v soboto naznanil svoj vstop v predsedniško tekmo. Prvi kredibilnejši pokazatelj moči kandidatov Slamnate volitve na kampusu državne univerze Iowe v mestu Ames so, poleg anket, prvi malce bolj kredibilen pokazatelj moči posameznih republikanskih kandidatov, ki se potegujejo za osvojitev predsedniške nominacije oziroma za pravico, da novembra prihodnje leto izzovejo demokratskega predsednika ZDA Baracka Obamo. Gre za celodnevni festival hrane, pijače, koncertov, političnih govorov in seveda volitev. Na volitvah je sodelovalo 17 tisoč ljudi Na slednjih je sodelovalo 17.000 prebivalcev Iowe, ki so 28 odstotkov glasov oddali Bachmannovi, na drugo mesto pa se je tesno za njo uvrstil svobodnjaški teksaški kongresnik Ron Paul. Daleč zadaj je bil kot tretji nekdanji guverner Minnesote Tim Pawlenty, nato pa še ostali kandidati. Vodilni v anketah, nekdanji guverner Massachusettsa Mitt Romney ni sodeloval, kakor tudi ne njegov mormonski kolega in nekdanji guverner Utaha Jon Huntsman.

Zmaga Bachmannove in drugo mesto Paula kažeta na to, da so republikanski volivci naveličani tradicionalnih kandidatov, je pa treba tudi upoštevati, da slamnate volitve ne napovedo vedno dejanskega zmagovalca. Leta 2007 je na slamnatih volitvah na primer zmagal Romney, republikansko predsedniško kandidaturo pa je nato osvojil John McCain. Po drugi strani pa je leta 2000 v obeh primerih slavil George Bush mlajši.

Ron Paul odločno nasprotuje vsem vojnam Bachmannova, ki je junakinja gibanja čajanke, je dokazala, da zmore dovolj dobro organizirati svoje podpornike in da ima podporo v državi, iz katere tudi izvira. Podobno velja, malce presenetljivo, za Rona Paula, ki je najmanj tradicionalen med vsemi republikanci, saj odločno nasprotuje vsem vojnam in želi ameriško valuto ponovno utemeljiti na zlatih rezervah.

Pawlenty izstopil iz predsedniške tekme Nasprotno pa velja za Pawlentyja, ki je po slabem rezultatu svojim privržencem sporočil, da izstopa iz tekme za mesto predsedniškega kandidata republikancev. Kot je napovedal, bo v oddaji ameriške televizije ABC "This Week" oznanil, da končuje s kampanjo, razlog za njegovo odločitev pa je slab rezultat na sobotnih slamnatih volitvah.

Bachmannova proti homoseksualnim porokam in splavu Sicer pa je bil to dan napadov na Obamo. Pawlenty je predsednika primerjal s trosilcem gnoja v vetru, ker se mu menda ne sanja, kaj Amerika potrebuje. Bachmannova pa je zagotovila, da bo Obama predsednik le en mandat, in izražala odločno nasprotovanje homoseksualnim porokam ter splavu.

Svoja trdna republikanska prepričanja je v Charlestonu v Južni Karolini ob razglasitvi kandidature poudarjal tudi Rick Perry, ki se bo z Bachmannovo boril za naklonjenost pripadnikov gibanja čajanke. Ostro je kritiziral "zmedo", ki ji Obama pravi zunanja politika, in predsedniku očital, da žali prijatelje, kot je Izrael, in opogumlja sovražnike.

"ZDA so zadnje veliko upanje človeštva" Za Perryja, ki je leta 2000 nasledil guvernerski položaj Teksasa od Georgea Busha mlajšega, so zadeve enostavne, ZDA pa so zadnje veliko upanje človeštva. "Stali bomo s tistimi, ki stojijo z nami. Ognjevito bomo branili naše interese in tiste, ki jih ogrožajo, bomo ne le okregali, ampak tudi premagali," je sporočil Perry, za katerega velja, da ima resne možnosti za zmago, saj je Teksas med gospodarsko najuspešnejšimi državami ZDA, ki najhitreje ustvarja nova delovna mesta.

Perry je želel Teksas odcepiti od ZDA Perry je poudaril, da bo znižal davke, odpravil regulacije in predvsem zmanjšal vlogo vlade v življenju ljudi. Obamo je obtožil, da je s svojo gospodarsko politiko le podaljšal bedo ter da je obseden z jemanjem iz denarnic ameriških družin in dajanjem denarja centralni vladi v Washingtonu. Perryja očitno moti osrednja oblast, saj je leta 2009 celo glasno razmišljal, da bi se lahko Teksas odcepil od ZDA.

Obami priljubljenost pada Obama, tarča republikanskih kritik, se je medtem pripravljal, da v ponedeljek začne avtobusno turnejo po srednjem zahodu ZDA. Obiskal bo podeželske kraje Iowe, Illinoisa in Minnesote ter volivcem razlagal, tako kot republikanci, da je Washington sicer pokvarjen, vendar pa ne po njegovi krivdi. Obama je vse te države leta 2008 na volitvah osvojil, sedaj pa mu tu - tako kot tudi drugje - priljubljenost pada.

Ne spreglejte