Mrliški oglednik šerifovega urada okrožja San Bernardino v Kaliforniji je v četrtek potrdil, da so iz pogorišča gorske koče v torek potegnili ostanke 33-letnega Christopherja Dornerja.
Dornerja so zaradi umorov lovili vse od 3. februarja. Identiteto so potrdili po zobeh, poročajo tamkajšnji mediji.
S tem se je končal največji lov na človeka v zgodovini Los Angelesa in okolice, zgodba pa še ni končana. Policija v Los Angelesu je ponovno odprla Dornerjev primer iz leta 2007, ko je temnopolti policist izgubil službo, ker je svojo nadrejeno obtožil nasilništva proti osumljencu. Preiskava je ugotovila, da je Dorner lagal, vendar pa odpuščeni tega nikoli ni sprejel.
Zaradi korupcije in rasizma v policijskih vrstah si je nabral na tisoče podpornikov
Dorner si je med begom prav tako nabral več tisoč podpornikov, ki so navijali zanj po internetu. Policija Los Angelesa ima namreč dolgo zgodovino korupcije in rasizma, zato ji ljudje ne zaupajo. Ugled policistov bo še bolj trpel po četrtkovi informaciji, da se je Dorner več dni skrival pred njihovim nosom, v gorski koči gorovja San Bernardino severovzhodno od Los Angelesa.
Jim in Karen Reynolds sta sporočila, da se je Dorner v njuni koči skrival od 8. februarja, torej od dneva po tem, ko so blizu smučarskega centra Big Bear odkrili njegov zgoreli avtomobil. Po odkritju avtomobila so se na območje zgrnile močne policijske sile, poveljniško središče pa so si postavile praktično pred kočo, v kateri se je skrival Dorner, in jih je lahko mirno opazoval skozi okno.
Policija preiskala okoli 600 hiš
Policija je trdila, da je šla od vrat do vrat in preiskala okoli 600 hiš. Iskali so sledi vloma ali bivanja v sicer praznih kočah. Skozi okno je Dorner opazoval tudi Reynoldsova, ki sta urejala okolico koče, v kateri sicer ne stanujeta, ampak jo dajeta v najem smučarjem. Šele v torek sta vstopila v kočo in tam naletela na Dornerja, ki ju je zvezal in jima zamašil usta, vendar pa jima je povedal, da nima nič proti njima in jima ne bo storil nič hudega.
Usmiljenje ga je na koncu stalo življenja. Iz koče je pobegnil z njunim avtomobilom, Karen Reynolds pa je kmalu zatem poklicala policijo. Ena od patrulj je opazila avto in začelo se je novo obstreljevanje. Dorner je enega od dveh šerifovih pomočnikov ubil, drugega pa ranil in se zatekel v drugo kočo na območju. Po obleganju je koča zgorela.
Za zdaj še ni jasno, kako je Dorner umrl in zakaj je zagorelo, zaradi česar teorij zarote, da so se ga policisti na hitro znebili, ne manjka. Glede na splošen odnos ameriških policistov do osumljenih uboja enega med njimi je bilo sicer jasno, da ga bodo skušali prej ujeti mrtvega kot živega.
Dorner je 3. februarja ubil hčerko nekdanjega policijskega stotnika, ki ga je klavrno zagovarjal v disciplinskem postopku iz leta 2007, ter njenega zaročenca. Nato je ubil še enega policista, prav tako blizu Los Angelesa, na koncu pa še šerifovega pomočnika v gorovju San Bernardino.
Samooklicani borec proti rasizmu
Samooklicani borec proti rasizmu Dorner je začel delati pri policiji Los Angelesa leta 2005, bil pa je tudi posebej izurjen v rokovanju z različnimi vrstami orožja in eksplozivnih sredstev. Izuril se je v vrstah mornarice in letalskih sil ZDA. Pred začetkom pobijanja je na svoji strani na facebooku objavil 14 strani dolg manifest s seznamom 40 ljudi, ki jih je nameraval ubiti.
Razložil je, da bo izkoristil vse svoje vojaško znanje in ga uporabil proti policiji Los Angelesa za nekonvencionalno in asimetrično vojno. Zatrdil je, da se smrti ne boji, žal pa mu je edino zato, da ne bo več živ, ko bo njegovo ime oprano.
Tako velikega preplaha v Los Angelesu ni bilo vse od rasističnih izgredov v 90. letih prejšnjega stoletja. Policija je zavarovala osebe z Dornerjevega seznama in se zagnala v lov po Kaliforniji, sosednjih državah in celo v Mehiki.