Petek, 23. 8. 2019, 7.07
5 let, 4 mesece
Macron: Naša hiša gori, o požarih v Braziliji naj razpravlja G7
Francoski predsednik Emmanuel Macron je v četrtek požare v amazonskem pragozdu označil za mednarodno krizo. Kolege voditelje iz skupine najrazvitejših držav G7, ki jih bo ta konec tedna gostil v Biarritzu, je pozval, naj o tem vprašanju razpravljajo na vrhu. Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je zavrnil tuje vmešavanje.
Emmanuel Macron je na družbenem omrežju Twitter zapisal, da bi morali o obsežnih požarih v amazonskem pragozdu razpravljati na vrhu G7, ki ga bo ta konec tedna gostil v Biarritzu. "Naša hiša gori. Dobesedno. Amazonski deževni gozd – pljuča, ki proizvedejo 20 odstotkov kisika našega planeta – je v ognju," je bi dramatičen.
Our house is burning. Literally. The Amazon rain forest - the lungs which produces 20% of our planet’s oxygen - is on fire. It is an international crisis. Members of the G7 Summit, let's discuss this emergency first order in two days! #ActForTheAmazon pic.twitter.com/dogOJj9big
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 22, 2019
Požare je označil za mednarodno krizo, o kateri bi morali razpravljati voditelji sedmih najrazvitejših držav.
V Nemčiji podpirajo predlog francoskega predsednika, da bi o požarih v amazonskem pragozdu razpravljali svetovni voditelji. "Razsežnost požarov na amazonskem območju je šokantna in nevarna, ne samo za Brazilijo in druge prizadete države, temveč za celoten svet," je izjavil tiskovni predstavnik nemške kanclerke Steffen Seibert. "Ko se bo ta konec tedna sestal G7, je kanclerka prepričana, da akutne izredne razmere v amazonskem deževnem gozdu spadajo na agendo," je dodal.
Bolsonaro: Macronov predlog kaže kolonialističen način razmišljanja
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je zavrnil tuje vmešavanje. "Predlog francoskega predsednika, da bi o težavah v Amazoniji razpravljali na vrhu G7 brez sodelovanja držav iz regije, kaže na kolonialističen način razmišljanja," je zapisal na Twitterju.
Ob tem je izrazil obžalovanje, da poskuša Macron "instrumentalizirati notranje zadeve Brazilije in drugih amazonskih držav za lastne politične koristi". "Senzacionalističen ton, s katerim govori o Amazoniji, ne rešuje težave," je dodal.
Po uradnih podatkih je letos v Braziliji izbruhnilo skoraj 73 tisoč gozdnih požarov, kar je največje število po letu 2013 oz. kar 83 odstotkov več kot lani. Več kot polovica jih je zagorela v amazonskem pragozdu. Kako velik je obseg požarov trenutno, ni jasno, je pa dejstvo, da je gost dim v preteklih dneh pokril več mest, vključno z več kot dva tisoč kilometrov oddaljeno metropolo Sao Paolo, ki se je v ponedeljek zato sredi dneva znašla v temi.
11